Cazane pe peleti,agropeleti,porumb,deseuri agricole

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
GAMMA
junior
Posts: 30
Joined: Fri Nov 09, 2012 8:28 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Cazane pe peleti,agropeleti,porumb,deseuri agricole

Post by GAMMA » Thu Nov 15, 2012 10:12 am

Deschid acest subiect ,cu speranta ca utilizatorii,cei priceputi in acest domeniu isi v-or exprima problemele intampinate sau de ce nu satisfactia achizitionarii unui cazan pe peleti cu reale calitati :randament ridicat,consum scazut,o functionare fara blocaje,etc.

GAMMA
junior
Posts: 30
Joined: Fri Nov 09, 2012 8:28 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cazane pe peleti,agropeleti,porumb,deseuri agricole

Post by GAMMA » Mon Jun 17, 2013 12:22 pm

O sa incerc sa va prezint un cazan pe peleti in adevaratul sens al cuvantului ,cu reale calitati,performante,cazanul EKO-GREN, EG-PELLET cu o gama de puteri de 10, 15, 25, 40, 60kw, dupa parerea mea aceste centrale ,le consider de top datorita performantelor foarte ridicate, un randament de peste 93%, Sonda Lambda de serie, care masoara nivelul de oxigen din gazele de ardere, in functie de acesta se regleaza in automat aerul secundar, sonda de lectura fumuri care nu depasesc 110-120 C, aceasta sonda citeste teperatura gazelor de ardere la iesirea pe cosul de fum ,regland in automat aerul primar si timpul de lucru al snecului, cazanul este executat din materiale de o calitate excelenta : otel inox conferindu-i o durata f. mare de viata, curatare automata a schimbatorului de caldura si a arzatorului,in timpul functionarii cazanului, in urma arderii rezultand putina cenusa care se elimina odata la 2-3 saptamani, protectie impotriva flacarii inverse datorita valvei stelare, protectie la supratemperatura, rezervorul de peleti este incorporat, de serie are capacitatea de 169 litri, optional se poate cu comanda cu un rezervor mai mare de 330 sau 450 litri, arzator incorporat, panou electronic digital cu functia fuzzy-logic II, cazanul poate fi comandat de un termostat de ambient sau cronotermostat,din panoul electronic digital de ultima generatie pot fi comandate : pompa de circulatie incalzire, pompa de circulatie boiler cu prioritate ACM (sau nu), vana cu 3-4 cai cu servomotor, se predispune montarea unei sonde externe de temperatura, in functie de temperatura exterioara cazanul functioneaza in automat, dupa o anumita curba de temperatura a agentului termic pe turul cazanului, aceasta se poate modifica in functie de anotimp, sau cazanul poate functiona pe manual.
Pentru cei ce doresc sa uite ca au cazan pe peleti, la aceste cazane EKO-GREN exista si varianta cu alimentare automata a rezervorului de serie, pneumatica, prin doua tuburi flexibile cu diametrul de 50mm, de la o distanta de max. 20ml, dintr-un siloz textil de 3-4 tone, din OSB, sau dintr-un rezervor in forma de V de 3 tone, acestea pot fi intr-o camera alaturata sau la subsolul casei.
In final, pot afirma faptul ca recomand cu cea mai mare placere acest cazan, care sincer mie mi-a placut din toate punctele de vedere!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Cazane pe peleti,agropeleti,porumb,deseuri agricole

Post by phoenix » Mon Jun 17, 2013 12:25 pm

O sa va intrebam de costuri si consum?

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Cazane pe peleti,agropeleti,porumb,deseuri agricole

Post by cheluakame » Mon Jun 17, 2013 12:48 pm

Este bun, nu spune nimeni nu, dar, daca ati analiza forumul, ati vede ca aici lucrurile stau putin diferit. Se cauta ca temperatura fumului pe cos sa fie cat mai mica (undeva in intervalul 30-70*C) si utilizarea combustibilului cel mai ieftin. Criterii pe care cazanul respectiv si combustibilii nu prea le indeplinesc.

Dupa modul de prezentare, dumneavostra nu ati facut altceva decat reclama.

GAMMA
junior
Posts: 30
Joined: Fri Nov 09, 2012 8:28 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cazane pe peleti,agropeleti,porumb,deseuri agricole

Post by GAMMA » Mon Jun 17, 2013 2:48 pm

Eu am incercat sa explic pentru acele persoane care pe bune sunt interesate de cazane pe peleti in adevaratul sens al cuvantului ,care ar fi diferentele intre acest cazan prezentat de mine mai sus si multe altele marci de pe piata romaneasca ,pe mine nu ma intereseaza reclama ca nu am nevoie de asa ceva .Totusi cu tot respectul pentru tot ce faceti la capitolul seminee,sobe,etc. nu trebuie sa le amestecam,incurcam unele cu celelalte...sunt surse de incalzire total diferite ,de aceea discutiile trebuiesc tratate separat ,cu mare seriozitate pentru fiecare in parte.De aceea am deschis acest topic ,sa discutam despre cazane pe peleti sau mixte peleti-lemne-cereale-carbune maruntit!
Ca sa raspund D-lui Dan ,consumul de peleti este cu 20-30 % mai mic decat alte cazane traditionale pe peleti,datorita predispunerii sondei lambda !De exemplu la o casa cu o suprafata utila de 160mp ,cu un grad foarte bun de izolare ,un cazan EG de 25kw are un consum de aproximativ de 700-800 kg/luna .

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Cazane pe peleti,agropeleti,porumb,deseuri agricole

Post by phoenix » Mon Jun 17, 2013 5:19 pm

Nici o problema, eu vreau sa stiu cat de bune sunt si cam care sunt scorurile.
Daca sobele de zidarie sau cazanele de zidarie nu rezista in fata cazanelor pe peleti nu o sa sustin cazanele de zidarie cu orice pret. Pana la urma ma intereseaza avantajele si pretul si eficienta.
Dvs comercializati asa ceva sau sunteti doar utilizator?

Ne puteti arata niste poze din focar si serpentina? Ce temperatura avem pe cos?

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cazane pe peleti,agropeleti,porumb,deseuri agricole

Post by luvio » Mon Jun 17, 2013 7:07 pm

Dane ce intrebari mai pui si tu, se vede de la o posta ca omul este interesat de promovarea produsului, da nu inteleg de ce nu recunoaste asta. Daca ti-ar raspunde la intrebarea despre cit costa s-ar inchide imediat discutia si oamenii ar trece la cazanele de zidarie. Da aceste cazane pot fi bunicele pentru cei care nu vor sa fie "sclavii" alimentarii cu lemne, insa pretul lor de comercializare este...descurajant.
Insa cum la cazanele de zidarie alimentarea se face de max 2 ori pe zi m-ar mira ca cei de aici sa fie interesati de astfel de cazane luind in consideratie diferentele de pret atit dpdv al pretului cazanului cit si al combustibilului.
Pentru diferenta de pret eu unul prefer sa cobor si sa alimentez de doua ori pe zi cu lemne.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Cazane pe peleti,agropeleti,porumb,deseuri agricole

Post by cheluakame » Mon Jun 17, 2013 10:38 pm

Din ce considerente s-ar alege un cazan de 25 kw, la o casa care ar avea un necesar de ~6 kw?

800 kg peleti x 5.5 kwh = 4400 kwh
4400 kwh / (24 ore x 30 zile) = 6.11 kw necesar termic.

Sa revenim la autonomie. Rezervorul de serie are 169 litri din cele declarate. Asta inseamna ~110 kg peleti.
La un necesar de 6 kw, autonomia ar fi de ~4 zile.
Tinand cont de pretul de achizitie al acestui cazan, parca mai repede as prefera un cazan de zidarie de necesar mai mare cu ardere prelungita + puffer care sa-mi asigure cele 4 zile. In felul asta stiu ca am cost de exploatare la jumate de pret.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Cazane pe peleti,agropeleti,porumb,deseuri agricole

Post by phoenix » Mon Jun 17, 2013 10:44 pm

Haide mai baieti, nu sunteti corecti...la cata electronica are in cazan, trebuie sa fie super eficent...si banuiesc ca fiind facute in serie pretul este unul satisfacator adica iese pe o banda rulanta, sudat de roboti...un cazan de zidarie e scump si necesita manopera...daca sonda lambda asigura arderea, si iese oe cos un maxim 75 de grade sigur e ceva super bun.

Domnule GAMMA ne ajuti?

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Cazane pe peleti,agropeleti,porumb,deseuri agricole

Post by cheluakame » Mon Jun 17, 2013 11:12 pm

Domnule are dreptate, nu il intereseaza reclama, ca urmare http://www.casesigradini.ro/forum/viewt ... =29&t=2238" onclick="window.open(this.href);return false;

Am avut un deja-vu cand am intrat pe acel forum.

Post Reply