cum se face corect instalatia de incalzire

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by user_banat_85 » Sat Jul 06, 2013 8:23 am

Latest post of the previous page:

cheluakame wrote:Eu tind sa cred ca puterea cazanului la un randament 89% este 35 kw. Pierderile nu sunt luate in considerare la putere.
S-ar putea si d-ta sa ai dreptate. In mod logic producatorul ar trebui sa declare cat ofera cazanul.
Si aici sunt multe de discutat... Spre exemplu eu nu am avut posibilitatea sa urmaresc ce reprezinta graficul (putere/perioada de ardere) la cazanele din comert.. Si nu cred ca cineva (producatori) le-ar face publice.. Dupa cum sunt proportionate focarele la majoritatea cazanelor (fie ele cu ardere superioara sau inversa) tind sa cred ca acolo are loc o ardere traditionala cu alte cuvinte graficul (putere/perioada de ardere) reprezinta mai degraba un "triunghi" decat un "trapez". Dar asta e o alta poveste.. ;)

Voi reveni la discutia privind puferul, caci voi mai introduce date noi in subiect.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by ciobimar » Sat Jul 06, 2013 8:56 am

ciobimar wrote:
lisapet wrote: Stocatorului ii trabuie acumulare mai mare nu atunci cand afara este foarte frig, ci invers cand afara este temperatura de un pic sub +10 grd C..

?...
Mai pe intelesul meu ...pufferul isi intra mai bine in rol atunci cand temperatura exterioara este pana in 10*C sau cand focul este tare in cazanele pe lemne, adica atunci acumuleaza

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by flavius76 » Sat Jul 06, 2013 9:07 am

Aproximativ ambele variante impreuna, daca afara e foarte frig si necesarul real al casei se apropie de cel calculat, atunci presupunem ca toata puterea cazanului merge direct in calorifere, fara sa mai ramana ceva si pentru pufer, dar daca temp exterioara e ridicata, atunci necesarul locuintei scade, in timp ce cazanul arde la aceeasi putere, diferenta rezultata merge in pufer.

Plecand de la acest rationament se poate alege un cazan de o putere ceva mai mai mare decat necesarul locuintei, in cazul folosirii puferului.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by user_banat_85 » Sat Jul 06, 2013 12:25 pm

lisapet wrote:...Voi reveni la discutia privind puferul, caci voi mai introduce date noi in subiect.
Necesarul termic al casei este de 19 kW;
Consumul mediu anual de lemne este de cca 23 mc (in situatia actuala fara stocator).
In casa sunt in mediu 3 persoane care consuma ACM. Consumul de lemne declarat include si prepararea ACM.

Pentru un necesar termic de 19 kW, imobilul fiind undeva langa Caransebes, conform "unor surse" 8-) , consumul anual de energie pentru incalzire ar constitui 39 384 kWh/an.
Daca consideram ca pentru pentru preparare ACM sunt necesar de consumat cca 5000 kWh/an pentru o familie de pana in 4 persoane, atunci consumul total anual de energie pentru incalzire ar trebui sa constituie nu mai mult de 45 000 kWh/an.
Considerand ca cazanul ar avea o eficienta de transfer termic de cca 80% - pentru a produce 45 000 kWh/an ar trebui sa se consume 45 000 kWh / (0,8 x 4 kWh/kg) = 14 063 kg de lemne de esenta tare cu umiditate de pana in 18%.
In acest caz 14 tone/ 23 mc = 0,6 t/mc - ori lemnul folosit pentru foc este de conifere, ori daca este fag am putea considera ca consumul este ceva mai mare decat ar fi fost posibil..

Ca si repartizare pe luni ale consumului de energie aferente incalzirii as putea sa le prezint pentru cazul analizat (cei cca 40 000 kWh/an) astfel:
Septembrie 1% - 400 kWh/septembrie;
Octombrie 7% - 2 800 kWh/octombrie;
Noiembrie 14% - 5 600 kWh/noiembrie;
Decembrie 21% - 8 400 kWh/decembrie;
Ianuarie 22% - 8 800 kWh/ianuarie;
Februarie 17% - 6 800 kWh/febriarie;
Martie 14% - 5 600 kWh/martie;
Aprilie 4% - 1 600 kWh/aprilie.

Acum ce pareri aveti? Se merita sa se monteze un stocator sau nu?

Daca sa o luam pe partea pur economica, as putea presupune ca daca densitatea esentei folosite este 0,8 t/mc si noua ne-a "rezultat" 0,6 - supraconsumul obtinut este 0,8/0,6=1,333, adica este cu cca 34% mai mare. Considerand ca tona de lemne este 80 Euro, atunci economiile aduse in urma montarii unui stocator ar fi 4,4 tone/an x 80 Euro/tona = 352 Euro/an..
In prezentul calcul economic nu am luat in calcul urmatoarele beneficii:
- prelungirea duratei de exploatare a cazanului datorita exploatarii la parametrii normali;
- prelungirea duratei de exploatare a cosului datorita arderii eficiente;
- salvarea a 4,4 tone de "padure" anual doar de pe urma unui singur cazan combinat cu un stocator!

Sigur daca lemnele nu costa nimic, atunci toata strofocarea mea este in zadar :(

Nelu57
junior
Posts: 25
Joined: Mon Oct 14, 2013 9:17 am
Location: Bucureşti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by Nelu57 » Mon Oct 14, 2013 10:48 am

Vă salut dragi forumişti şi bine v-am găsit !.
Este primul meu post pe acest forum unde sper să găsesc răspunsuri la întrebările şi ideile mele şi la fel să ajut după posibilităţile şi cunoştiinţele mele.
Un calorifer ( uzual din cele ce sunt folosite cel mai mult ) cu montare pe orizontală, poate fi montat să funcţioneze şi în poziţie verticală ?. Am întrebat destui ”meseriaşi” care unii au fost pro, alţii contra. Vă întreb deoarece sunt nevoit să montez unul de 600x22x1800 într-o încăpere unde spaţiul pe orizontală este cam limitat. Din ce am văzut, cele care sunt construite să fie montate să funcţioneze vertical sunt foarte scumpe ( un element de 1800 mm. costă între 130 şi 150 ron şi dacă aduni să faci un pachet de 7-10 bucăţi...) comparativ cu celelalte.
Vă mulţumesc.
Last edited by Nelu57 on Mon Oct 14, 2013 11:02 am, edited 2 times in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by phoenix » Mon Oct 14, 2013 10:50 am

Salutare si bine ai venit Nelu!

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by Bobo » Mon Oct 14, 2013 1:03 pm

Nelu57 wrote:Vă salut dragi forumişti şi bine v-am găsit !.
Este primul meu post pe acest forum unde sper să găsesc răspunsuri la întrebările şi ideile mele şi la fel să ajut după posibilităţile şi cunoştiinţele mele.
Un calorifer ( uzual din cele ce sunt folosite cel mai mult ) cu montare pe orizontală, poate fi montat să funcţioneze şi în poziţie verticală ?. Am întrebat destui ”meseriaşi” care unii au fost pro, alţii contra. Vă întreb deoarece sunt nevoit să montez unul de 600x22x1800 într-o încăpere unde spaţiul pe orizontală este cam limitat. Din ce am văzut, cele care sunt construite să fie montate să funcţioneze vertical sunt foarte scumpe ( un element de 1800 mm. costă între 130 şi 150 ron şi dacă aduni să faci un pachet de 7-10 bucăţi...) comparativ cu celelalte.
Vă mulţumesc.
Da ., functioneaza foarte bine ,important sa il pui sa iese aerul din el .Am asa ceva de 5 ani si merge prin termosifonare.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by user_banat_85 » Mon Oct 14, 2013 1:16 pm

Nelu57 wrote:Vă salut dragi forumişti şi bine v-am găsit !.
Bine ai venit @Nelu57!
Nelu57 wrote: ..Un calorifer ( uzual din cele ce sunt folosite cel mai mult ) cu montare pe orizontală, poate fi montat să funcţioneze şi în poziţie verticală ?.
Hidraulic - da! Fara a se modifica ceva la "curgerea" prin el al agentului termic.
Insa - din punct de vedere aerodinamic - nu va oferi acea putere termica pe care a specificat-o producatorul. Deoarece suprafata aripioarelor din interior nu va fi "spalata" de aer, active in transferul termic ramanand doar suprafata de pe fata si de pe spate.
Uite-te atent la canalele care sunt formate de aripioare - pentru a asigura convectia naturala acestea (canalele) trebuie sa fie verticale.
Nelu57 wrote: .. Din ce am văzut, cele care sunt construite să fie montate să funcţioneze vertical sunt foarte scumpe ( un element de 1800 mm. costă între 130 şi 150 ron şi dacă aduni să faci un pachet de 7-10 bucăţi...) comparativ cu celelalte.
Asa este, nu sunt ieftine, dar cine te limiteaza sa suprapui caloriferele unul peste altul ca in imaginea atasata? :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Nelu57
junior
Posts: 25
Joined: Mon Oct 14, 2013 9:17 am
Location: Bucureşti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by Nelu57 » Mon Oct 14, 2013 1:20 pm

Bobo wrote:Da ., functioneaza foarte bine ,important sa il pui sa iese aerul din el .Am asa ceva de 5 ani si merge prin termosifonare.
Multumesc pentru răspuns şi mai ales pentru încurajare, m-ai salvat cu ”bugetul”!. :thankyou:
Acum...nu am înţeles la ce ai spus ”important sa il pui sa iese aerul din el”,
Nu-l pot pune decât vertical...şi în cazul acesta fantele de aerisire ce sunt deasupra (când este montat normal,în poziţie orizontală), vor fi în lateral, iar coloanele unde se strînge aerul vor fi verticale), deci mai trebuie ceva suplimentar pentru aerisire înafară de aerisitoarele cu care este prevăzut ?, mai trebuiesc făcute alte ”manevre” la punerea în funcţiune ?. :think:

Nelu57
junior
Posts: 25
Joined: Mon Oct 14, 2013 9:17 am
Location: Bucureşti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by Nelu57 » Mon Oct 14, 2013 1:30 pm

lisapet wrote: Insa - din punct de vedere aerodinamic - nu va oferi acea putere termica pe care a specificat-o producatorul. Deoarece suprafata aripioarelor din interior nu va fi "spalata" de aer, active in transferul termic ramanand doar suprafata de pe fata si de pe spate.
De pierderea de căldură prin scăderea eficienţei energetice, nu m-aşi plânge deoarece camera este cam mică, iar cu ce le încălzesc are destulă putere să le ofere ”agentul”.
lisapet wrote:...dar cine te limiteaza sa suprapui caloriferele unul peste altul ca in imaginea atasata? :)
Iniţial m-am gândit şi la varianta aceasta cu două suprapuse dar cu banii daţi pe două la dimensiunea asta iau unul de dimensiune mai mare.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cum se face corect instalatia de incalzire

Post by user_banat_85 » Mon Oct 14, 2013 2:24 pm

Nelu57 wrote:
lisapet wrote:...dar cine te limiteaza sa suprapui caloriferele unul peste altul ca in imaginea atasata? :)
Iniţial m-am gândit şi la varianta aceasta cu două suprapuse dar cu banii daţi pe două la dimensiunea asta iau unul de dimensiune mai mare.
Eu tocmai din considerentul economic si am aplicat aceasta solutie.. Unul vertical, la puterea termica echivalenta, costa cca 3000 lei, iar doua suprapuse au costat la jumatate.. pentru ca sunt mai uzuale.. mai des intalnite pe piata.. :)

Post Reply