Registrul unde il montam?

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Teoart
junior
Posts: 49
Joined: Thu Aug 30, 2012 9:56 am
Location: Chisinau
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Registrul unde il montam?

Post by Teoart » Sat Dec 29, 2012 1:48 pm

Problema aceasta ma chinue cam demult si inca nu am ajuns la o concluzie clara si argumentata. Am sa incerc sa descriu cum pot situația.
http://1.bp.blogspot.com/-YeFBemKuAUk/U ... stru1.jpeg

Se stie bine ca pentru ardere buna a lemnelor este necesar ca sa se asigure anumite conditii
Lemne bune 10-20% umeditate
Tiraj bun (pentru clopote nu e o problema)

In aceste conditii destul de rapid se ajunge la o temperatura buna de ardere. Dar daca in aceasta edilie venim cu un obiect mult mai rece care intirzie cu mult la capitolul atingerii temperaturii, maximum ce poate un 95 C.
pe cind in focar ajungem 500-1000 C. Rezultatul registrul cam ne strica borsul sau zeama cum doriti.

Deci pe de o parte vrem temperatura mai mare in calorifere mai ales daca sunt multe si volumul de apa este mare dar pe dealta parte cum am observat personal daca punem registrul chiar in foc nu avem ardere dorita.
Pina acum faceam varianta de compromis il ridicam pe la mijlocul focarului.

M-am gandit la o varianta pe care o ilustrez pe o schema de a lui Kuznitov care in teorie mi se pare ca ar merge.

Avantajul mi se pare urmatorul.
Nu se incalzeste inutil podul primului clopot, se stie bine ca aici este cea mai puternica zona in privinta aceasta.
Nu punem registrul in clopot si astfel nu il racim preamatur.

De ce nu doresc sa il pun in clopote?
Imaginativa ca eu acasa exploatez o soba cu doua etaje in clopote, adica din soba cu doua clopte de la etajul 1 gazele se ridica la etajul doi si intra in clopotul 3
apoi in cosul de fum. Sau clopotul 3 poate fi deactivat prin deschiderea suberului (cahla) de la etajul doi si gazele merg direct in cosul de fum.

Atentie! Nu incercati sa faceti daca nu aveti macar putina experienta.

Acuma situatia - soba deja este ferbinte la etajul1 dar la et 2 e mai slab si in camerile in care nu au acces la peretii sobei mai e necesar de incalzit. Cu alte cuvinte doresc sa folosesc soba de jos doar ca cazan.
In acest caz deschid suberul cu circuit direct de la primul etaj si incalzesc doar registrul si copotul trei.

Intrebarea este daca cineva poate a incercat varianta si care e efecul:
Cum marge arderea?
Ce dimensiuni are registru?
Cum se incalzeste soba?

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Regisrtul unde il montam

Post by ciobimar » Sat Dec 29, 2012 5:06 pm

Salut Teo...si iarta-ma ca te-am suparat...eu sunt mai patimas dar nu sunt rautacios...permite-mi sa dau si eu o parere ...intradevar schimbatorul in focar dauneaza arderii ...daca il punem in primul clopot suge toata caldura si nu mai ramine nimic pentru clopotul doi sau trei ...asa ca as veni cu ideia ca sa fie doua clopote stinga si dreapta(cum a facut Dan) in unul dintre ele sa zicem dreapta bagam schimbatorul si racordat la cos...iar cel din stinga il lasam normal sa functioneze si din asta sa plece gazele spre clopotele de la etaj ...mai jos e o poza din saitul (cu teorie) lui Kuznetsov cu doua schimbatoare... sa zicem ca il anulam pe cel din stinga, ca si asa nu e captusit cu caramida refractara si il racordam la clopotele 2si3...

http://img338.imageshack.us/img338/9479/71198092.gif

http://img17.imageshack.us/img17/5846/55948966.jpg

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Regisrtul unde il montam

Post by user_banat_85 » Sat Dec 29, 2012 5:21 pm

Teoart wrote:Problema aceasta ma chinue cam demult si inca nu am ajuns la o concluzie clara si argumentata...
Sa stii ca asta e o problema mai veche care pe multi ii chinuie. Dar ma bucur ca o ridici si atragi atentia asupra ei.
Teoart wrote: ...Se stie bine ca pentru ardere buna a lemnelor este necesar ca sa se asigure anumite conditii
Lemne bune 10-20% umeditate
Tiraj bun (pentru clopote nu e o problema)
La lemne eu as recomanda sa nu se depaseasca 16%... si as mai aduga la conditii : aer secundar preincalzit si temperatura inalta la "catalizator".
Teoart wrote: In aceste conditii destul de rapid se ajunge la o temperatura buna de ardere. Dar daca in aceasta edilie venim cu un obiect mult mai rece care intirzie cu mult la capitolul atingerii temperaturii, maximum ce poate un 95 C.
pe cind in focar ajungem 500-1000 C. Rezultatul registrul cam ne strica borsul sau zeama cum doriti.
Deacord. Daca schimbatorul este montat direct in focar - acesta influenteaza negativ eficienta arderii.
Teoart wrote: Deci pe de o parte vrem temperatura mai mare in calorifere mai ales daca sunt multe si volumul de apa este mare dar pe dealta parte cum am observat personal daca punem registrul chiar in foc nu avem ardere dorita.
Pina acum faceam varianta de compromis il ridicam pe la mijlocul focarului.

M-am gandit la o varianta pe care o ilustrez pe o schema de a lui Kuznitov care in teorie mi se pare ca ar merge.

Avantajul mi se pare urmatorul.
Nu se incalzeste inutil podul primului clopot, se stie bine ca aici este cea mai puternica zona in privinta aceasta.
Nu punem registrul in clopot si astfel nu il racim preamatur.

De ce nu doresc sa il pun in clopote?
Imaginativa ca eu acasa exploatez o soba cu doua etaje in clopote, adica din soba cu doua clopte de la etajul 1 gazele se ridica la etajul doi si intra in clopotul 3
apoi in cosul de fum. Sau clopotul 3 poate fi deactivat prin deschiderea suberului (cahla) de la etajul doi si gazele merg direct in cosul de fum.

Atentie! Nu incercati sa faceti daca nu aveti macar putina experienta.

Acuma situatia - soba deja este ferbinte la etajul1 dar la et 2 e mai slab si in camerile in care nu au acces la peretii sobei mai e necesar de incalzit. Cu alte cuvinte doresc sa folosesc soba de jos doar ca cazan.
In acest caz deschid suberul cu circuit direct de la primul etaj si incalzesc doar registrul si copotul trei.

Intrebarea este daca cineva poate a incercat varianta si care e efecul:
Cum marge arderea?
Ce dimensiuni are registru?
Cum se incalzeste soba?
Personal nu am incercat sa montez in acea zona schimbatorul de caldura. Din punct de vedere al faptului ca este dispus dupa catalizator - ar fi in regula, caci gazele fierbinti ar ajunge la schimbator numai dupa ce au ars. Insa din punct de vedere dimensiuni - esti oarecum limitat, adica nu poti sa-l faci cu o suprafata de contact atat de mare cum ar fi daca acesta s-ar monta in pozitie verticala in clopotul unu. In alt treilea, daca vrei sa-l faci sa functioneze in termosifon si pentru nivelul unu (adica etajul 1, cum se spune in rusa) - nu prea este posibil, caci deja l-ai ridicat cam sus.
Eu toate le montez doar in clopot, in pozitie verticala. Temperatura pe cos - pana in 60 grd C. Soba se incalzeste bine daca a fost calculata corespunzator (adica s-a tinut cont de puterea sobei, a schimbatorului si a pierderilor pe cos, cand s-a elaborat focarul).
Poate sunt si alte pareri.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Regisrtul unde il montam

Post by ciine » Sat Dec 29, 2012 7:25 pm

Eu zic ca merita incercat , dar exact cum zice Andrei , vei fi limitat de o suptafata mica si de o constructie dubioasa pt o circulatie corecta a apei.

Tipul asta de amplasare m-a pus pe ganduri si pe mine dar eu pt a evita ce am zis mai sus , am procedat la izolarea cu vata ceramica in doua straturi a samotei din acea zona si astfel tot surplusul de temperatura care ar radia prin samota este directionata catre schimbator,
Temperatura in caramida care acopera clopotul dupa izolare este de 50 grade cu 20-30 grade mai mica decit pe suprafata sobei si asta numai cu 2 straturi de fibra ceramica de 13 mm. Eu recomand si celor care nu folosesc registru de schimb acest lucru , intrucat radiatia pe lateralele sobei este mai sanatoasa decit radiatia capacului acesteia, bineinteles daca nu facem acolo un cuptor de piine.
In clopot ai libertate de miscare pt a pune ceva adecvat unei circulatii corecte a apei.

Teoart
junior
Posts: 49
Joined: Thu Aug 30, 2012 9:56 am
Location: Chisinau
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Regisrtul unde il montam

Post by Teoart » Sat Dec 29, 2012 9:01 pm

lisapet wrote:
Personal nu am incercat sa montez in acea zona schimbatorul de caldura. Din punct de vedere al faptului ca este dispus dupa catalizator - ar fi in regula, caci gazele fierbinti ar ajunge la schimbator numai dupa ce au ars. Insa din punct de vedere dimensiuni - esti oarecum limitat, adica nu poti sa-l faci cu o suprafata de contact atat de mare cum ar fi daca acesta s-ar monta in pozitie verticala in clopotul unu. In alt treilea, daca vrei sa-l faci sa functioneze in termosifon si pentru nivelul unu (adica etajul 1, cum se spune in rusa) - nu prea este posibil, caci deja l-ai ridicat cam sus.
Eu toate le montez doar in clopot, in pozitie verticala. Temperatura pe cos - pana in 60 grd C. Soba se incalzeste bine daca a fost calculata corespunzator (adica s-a tinut cont de puterea sobei, a schimbatorului si a pierderilor pe cos, cand s-a elaborat focarul).
Poate sunt si alte pareri.
De exemplu cand vorbeste de flexibilitatea proectului clopotului acelas Kuznitov spune ca puteti monta aici ori un cuptor ori un vas pentru aburi in cazul sobei pentru sauna. Daca deci el accepta ca poate fi un vas, de ce nu ar veni un registru.

In ce priveste dimensiunile sar putea de facut niste aripi care sa mearga in jos cu vreo 60 cm in ambele canale clopot. Totus pentru mine ramine principial ca sa lucreze in regim de suber direct deschis.

Ca sa functioneze strict ca cazan .

Cred ca totul se rezuma la forma o concentratie mai mare de tevi anume pe cale spre suberul direc .
Trebue gandita forma. :roll:

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Regisrtul unde il montam

Post by user_banat_85 » Sat Dec 29, 2012 11:09 pm

Teoart wrote: De exemplu cand vorbeste de flexibilitatea proectului clopotului acelas Kuznitov spune ca puteti monta aici ori un cuptor ori un vas pentru aburi in cazul sobei pentru sauna. Daca deci el accepta ca poate fi un vas, de ce nu ar veni un registru.
Pentru a produce abur pentru o sauna poate fi suficienta si o putere de cca 2-3 kW. In acest caz - da!
Insa pentru un schimbator de caldura pentru incalzirea unei case, tinand cont cum se termoizoleaza casele in Basarabia, ar trebui suprafete mult mai mari de transfer termic.
Teoart wrote: In ce priveste dimensiunile sar putea de facut niste aripi care sa mearga in jos cu vreo 60 cm in ambele canale clopot.

Depinde de proiect.. Apropo, d-ta cum dimensionezi suprafata schimbatorului de caldura?
Teoart wrote: Totus pentru mine ramine principial ca sa lucreze in regim de suber direct deschis.

Pai, daca tii calea directa deschisa - cata caldura mai capteaza schimbatorul?
Teoart wrote: Ca sa functioneze strict ca cazan .
Dupa mine, nu este bine.. Caci in cazul cum zici tu o mare parte de caldura se pierde..(bine daca ai inca un clopot in cale, s-ar putea sa nu se piarda chiar asa multa)..
Teoart wrote: Cred ca totul se rezuma la forma o concentratie mai mare de tevi anume pe cale spre suberul direc .
Trebue gandita forma. :roll:
Eu zic ca nu doar forma trebuie gandita, ci si dimensiunile potrivite.. :)

Teoart
junior
Posts: 49
Joined: Thu Aug 30, 2012 9:56 am
Location: Chisinau
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Regisrtul unde il montam

Post by Teoart » Sun Dec 30, 2012 12:59 pm

lisapet wrote: (bine daca ai inca un clopot in cale, s-ar putea sa nu se piarda chiar asa multa)..
Pai aceasta si este conditia la etaj facem un clopot care o sa pape totul in regim de ardere lenta/indelungata cu toate usile inchise jos.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Regisrtul unde il montam

Post by user_banat_85 » Sun Dec 30, 2012 4:26 pm

Teoart, am citit la tine pe blog, ca "cei ce vand brichetii" spun ca puterea calorica al acestora este de 2-3 ori mai mare ca a lemnului.. Si cum ai constatat si d-ta aceasta putere nu este mai mare ca 4400 kcal/kg = cca 5 kWh/kg. In timp ce puterea calorica a lemnului este in jur de 4,0 kWh/kg (depinde de esenta, dar si de umiditate).. , iar a carbunelui este de 10 kWh/kg..
De aici trage-ti concluzia, dragii mei, cat costa o unitate de energie termica..
La preturile din Romania:
- lemnul de foc cca 330 lei/tona (dar nu este garantat gradul de umiditate, adica cel mai sigur este sa le cumparati din timp pentru a fi uscate macar 1 an);
- peletii si brichetii cca 1000 lei/tona (chiar daca la peleti iti asigura o automatizare independenta, la bricheti tot trebuie sa-i manipulezi alimentand focarul si scotind-ui cenusa)..
- "cocs-petrolul" de Petromidia, cica s-a facut deja 1500 lei/tona (fara a mai spune de continutul ridicat de zgura cca 35-40%).

La preturile din R.Moldova:
- lemnul de foc cca 750 lei/tona;
- brichetii - 1800 lei/tona;

Ce zici, Teoart? :)

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Regisrtul unde il montam

Post by sandy76 » Sun Dec 30, 2012 4:41 pm

-Salut Andrei, nu am crezut nici-o clipa ca preturile sunt mai mari peste Prut. :shock:

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Regisrtul unde il montam

Post by user_banat_85 » Sun Dec 30, 2012 4:42 pm

sandy76 wrote:-Salut Andrei, nu am crezut nici-o clipa ca preturile sunt mai mari peste Prut. :shock:
@Sandy76, Scuze, valutele se numesc la fel, insa cursul de schimb nu este 1:1. :)

Post Reply