Registrul unde il montam?

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Regisrtul unde il montam

Post by user_banat_85 » Sun Dec 30, 2012 4:42 pm

Latest post of the previous page:

sandy76 wrote:-Salut Andrei, nu am crezut nici-o clipa ca preturile sunt mai mari peste Prut. :shock:
@Sandy76, Scuze, valutele se numesc la fel, insa cursul de schimb nu este 1:1. :)

Teoart
junior
Posts: 49
Joined: Thu Aug 30, 2012 9:56 am
Location: Chisinau
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Regisrtul unde il montam

Post by Teoart » Sun Dec 30, 2012 10:57 pm

lisapet wrote:
sandy76 wrote:-Salut Andrei, nu am crezut nici-o clipa ca preturile sunt mai mari peste Prut. :shock:
@Sandy76, Scuze, valutele se numesc la fel, insa cursul de schimb nu este 1:1. :)

Si nu uitati inca de puterea de cumparare, parca asa se spune, eu ma refer la veniturile de aici din Basarabia din cate inteleg nu se compara. :(

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Regisrtul unde il montam

Post by user_banat_85 » Mon Dec 31, 2012 7:10 pm

Teoart wrote:...Si nu uitati inca de puterea de cumparare, ... eu ma refer la veniturile de aici din Basarabia din cate inteleg nu se compara. :(
Lasa @Teoart, ca va rasari soarele si pe "strada noastra". :)
Cu cat mai greu traieste un popor - cu atat mai multe sanse sa produca genii are acel popor..
La multi ani, mai mult curaj si mai multa izbanda!

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Regisrtul unde il montam

Post by phoenix » Mon Dec 31, 2012 8:48 pm

Deci, lisapet, il indemni pe Teo sa faca multi copii?

:)

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Regisrtul unde il montam

Post by hudemanicolai » Tue Jan 01, 2013 12:40 pm

lisapet wrote:
Teoart wrote:...Si nu uitati inca de puterea de cumparare, ... eu ma refer la veniturile de aici din Basarabia din cate inteleg nu se compara. :(
Lasa @Teoart, ca va rasari soarele si pe "strada noastra". :)
Cu cat mai greu traieste un popor - cu atat mai multe sanse sa produca genii are acel popor..
La multi ani, mai mult curaj si mai multa izbanda!
In primul rand va urez LA MULTI ANI!
Acum cateva luni am avut onoarea sa schimb cateva cuvinte cu dl. Iustin Capra si la o "zisa" a mea de raul de prin tara, dumnealui mi-a taiat-o scurt ca e mai bine asa, deoarece dupa rau vine bine, iar raul(greul) intotdeauna a motivat si impulsionat oamenii, pe cand binele si confortul duc la moleseala trupului si a mintii.
Asa ca doresc si eu tuturor romanilor (indiferent de care parte a Prutului locuiesc) putere sa depaseasca vremurile mai dificile pe care le traim.
Doamne ajuta si sa ne auzim sanatosi si bucurosi.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Regisrtul unde il montam

Post by phoenix » Tue Jan 01, 2013 12:46 pm

Asa spun si japonezii ca daca nu mananci pana te saturi mintea ramane activa cautand solutii sa te implineasca. Cu alte cuvinte mintea este o unealta care iti implineste nevoile si dupa implinirea lor se atrofiaza...e si bine si rau sa spui ca daca ai necazuri o sa ai si bucurie...e o sinusoida...bine rau , bine rau...M-a mirat costul lemnelor din Moldova...sa speram la mai bine...

La Multi Ani!

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Regisrtul unde il montam

Post by hudemanicolai » Tue Jan 01, 2013 1:30 pm

Dane
cu cat costul lemnelor e mai mare, cu atat vom fi mai receptivi la "sobe destepte" , focare performante si case izolate.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Regisrtul unde il montam

Post by phoenix » Tue Jan 01, 2013 1:34 pm

Da si nu...intr-o zi se vor termina si lemnele...toti imi spun ca nu este asa dar eu sunt un pic paranoic.
Faptul ca in Moldova costa de 2 ori si ceva mia mult ca aici nu e un lucru bun...
Eficienta poate sa fie o solutie si o sa fi promovata dar Roamnia mie teama ca o sa fie mereu la urma statelor carora le pasa de asa ceva...
In privinta caselor izolate sunt un exemplu viu, eu am aceeasi soba ca la Greaca si incalzesc un spatiu de 5 ori mai mic din lipsa izolatiei...ar trebui ca lumea sa fie atenta.

Sper sa ma insel cu privire la viitor...

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Regisrtul unde il montam

Post by hudemanicolai » Tue Jan 01, 2013 2:40 pm

Da si nu... lemnele se vor termina daca vom continua cu acest stil de viata in care consumam mai mult decat punem la loc, dar daca vom mai si planta alti copacei acolo unde am taiat padurea, mai avem nadejde sa se poata incalzi si nepotii nostrii la sobele promovate de Andrei.
Doamne ajuta.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Regisrtul unde il montam

Post by ciobimar » Tue Jan 01, 2013 5:44 pm

La multi ani D-lor ...discutile voastre mi-au adus aminte de o intimplare de mai bine de 15 ani ..aveam un punct de lucru la Bucuresti si cum era masina la reparat ...mergeam cu tranvaiul ...in partea din fata statea in picioare un om in virsta... care vorbea singur ...toti cei din jur ...isi dadeau coate si rideau ...fara sa dea vre-o unul importanta la ce spune omul ...eu mai curios din fire m-am apropiat..si am prins doar o fraza ...pe care nu am uitat-o nici pina astazi ..."a...voi va plingeti ...voi care sunteti beneficiarii tuturor descoperirilor de pina astazi ".....

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Regisrtul unde il montam

Post by user_banat_85 » Wed Jan 02, 2013 11:55 am

hudemanicolai wrote:Dane
cu cat costul lemnelor e mai mare, cu atat vom fi mai receptivi la "sobe destepte" , focare performante si case izolate.
Subscriu.. Acum ma intelegeti pe mine? Venit din zona unde paduri sunt foate putine, pana in 1990 acestea ocupau cca 17% din teritoriu.. Dupa 90 guvernarile indiferentei au redus si din aceste suprafete..
Cind vad ce lemne se pun pe foc la Munte - ma racaie parerea ca se face o mare risipa... Nu-mi pot schimba mentalitatea..

Post Reply