Registrul unde il montam?

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Regisrtul unde il montam

Post by user_banat_85 » Wed Jan 02, 2013 11:55 am

Latest post of the previous page:

hudemanicolai wrote:Dane
cu cat costul lemnelor e mai mare, cu atat vom fi mai receptivi la "sobe destepte" , focare performante si case izolate.
Subscriu.. Acum ma intelegeti pe mine? Venit din zona unde paduri sunt foate putine, pana in 1990 acestea ocupau cca 17% din teritoriu.. Dupa 90 guvernarile indiferentei au redus si din aceste suprafete..
Cind vad ce lemne se pun pe foc la Munte - ma racaie parerea ca se face o mare risipa... Nu-mi pot schimba mentalitatea..

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Regisrtul unde il montam

Post by user_banat_85 » Wed Jan 02, 2013 11:58 am

ciobimar wrote:.si am prins doar o fraza ...pe care nu am uitat-o nici pina astazi ..."a...voi va plingeti ...voi care sunteti beneficiarii tuturor descoperirilor de pina astazi ".....
Wow, Marine omul acela avea o mare dreptate.. dar asta e o alta discutie..

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Regisrtul unde il montam

Post by avro » Sat Jan 05, 2013 10:05 pm

Teodore (in greaca acest nume inseamna "darul lui Dumnezeu") daca tot vrei sa faci soba care sa incalzeasca si caloriferele, ia pur si simplu un cazan de zidarie pe lemne si nu-i mai executa izolatia ci fasoneazal frumos cu caramida rosie asa cum stii mai bine ca si un sobar. Aici e o chestie importanta: in regim de cazan (adica ardere indelungata) temperatura peretilor va urca mult, astfel ca chiar si un mic cazan va fi in stare doar cu peretii sai sa incalzeasca liber doua camere normale de-ale noastre (basarabenii) si deja bateriile de la calorifer vor fi calde majoritatea timpului. Pe de alta parte va fi mai greu pentru pompa caci va trebui sa functioneze mai mult timp, dar daca totul e facut bine, efectul va fi frumos.
De fapt ma gindesc ca ti-a venit deja ideea.
Succes si multa caldura.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Regisrtul unde il montam

Post by user_banat_85 » Sat Jan 05, 2013 10:08 pm

avro wrote:Teodore (in greaca acest nume inseamna "darul lui Dumnezeu") ...
De fapt ma gindesc ca ti-a venit deja ideea.
Succes si multa caldura.
Banuesc ca va cunoasteti intre voi? Sau gresesc?

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Regisrtul unde il montam

Post by avro » Sat Jan 05, 2013 11:15 pm

avro wrote:Banuesc ca va cunoasteti intre voi? Sau gresesc?
Da ne cunoastem. Am facut cunostinta pe blogul sau.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Regisrtul unde il montam

Post by user_banat_85 » Sat Jan 05, 2013 11:34 pm

avro wrote:..Da ne cunoastem. Am facut cunostinta pe blogul sau.
Bravo. Si pe acest forum @Teoart te-a invitat?
Deci, cand ajung la Chisinau facem o intalnire! :lol:

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Regisrtul unde il montam

Post by avro » Sat Jan 05, 2013 11:40 pm

avro wrote:peacest forum @Teoart te-a invitat?
Nu, forumul l-am gasit intimplator pe youtube cind ma uitam la cazanul 'copilul'.
Ieri l-am invitat si pe Tudor, iar el mi-a spus ca deja cunoaste forumul si mi-a dat link-ul la topicul sau
Iaca asa ne aduna Dumnezeu de prin toate colturile. Eu sunt din sudul Basarabiei, de linga orasul Cahul. Tudor e din Chisinau sau din partile lui (nu-mi mai amintesc sau poate ca nici nu stiam). Iar tu am inteles ca esti de la Constanta, da?
Sa fim sanatosi cu totii

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Regisrtul unde il montam

Post by user_banat_85 » Sat Jan 05, 2013 11:48 pm

avro wrote:.. Iar tu am inteles ca esti de la Constanta, da?
Sa fim sanatosi cu totii
Da, eu m-am stabilit in Constanta de vre-o 10 ani.. dar de loc sunt din Vadul lui Voda.. de pe malul batranului Nistru.. langa apa am trait si tot apa m-a atras.. doar ca mai sarata, cica pastreaza carnea mai bine. :lol:

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Regisrtul unde il montam

Post by avro » Sun Jan 06, 2013 7:06 am

aaa... Ma gindeam eu ca ceva nu e curat la mijloc... :) amu totu e clar (поялная лампа) ;)

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Regisrtul unde il montam

Post by avro » Sun Jan 06, 2013 8:00 am

Teodore o intrebare: cum e situatia cu calitatea caramizii ceramice la Chisinau? Eu am citit pe site-ul unui magazind din Chisinau (probabil Macon) ca la ei caramida e de marca 100-125 si din poze si caracteristici e la fel ca cea care se vinde la noi la Cahul (dar nu bag mina in foc). La noi se mai aduce si caramida de la Tiraspol care e... e... nu e buna. Pentru sobe, rusii spun ca trebuie caramida de marca cel putin 150 din care inteleg ca la noi e cam slaba situatia cu materialele de constructie. la o nevoie se foloseste si 125, dar nu e aia. La noi toti se mira cum caramida "batrineasca" rezista la foc de lemne si fara samota, iar aceasta noua nu rezista nici doi ani chiar si cu fata de plita. Si eu ce alta pot sa le spun? Caramida nu mai e aia.
Totusi, sper ca in Chisinau se poate gasi si ceva mai bun.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Regisrtul unde il montam

Post by Bobo » Sun Jan 06, 2013 8:09 am

avro wrote:Teodore o intrebare: cum e situatia cu calitatea caramizii ceramice la Chisinau? Eu am citit pe site-ul unui magazind din Chisinau (probabil Macon) ca la ei caramida e de marca 100-125 si din poze si caracteristici e la fel ca cea care se vinde la noi la Cahul (dar nu bag mina in foc). La noi se mai aduce si caramida de la Tiraspol care e... e... nu e buna. Pentru sobe, rusii spun ca trebuie caramida de marca cel putin 150 din care inteleg ca la noi e cam slaba situatia cu materialele de constructie. la o nevoie se foloseste si 125, dar nu e aia. La noi toti se mira cum caramida "batrineasca" rezista la foc de lemne si fara samota, iar aceasta noua nu rezista nici doi ani chiar si cu fata de plita. Si eu ce alta pot sa le spun? Caramida nu mai e aia.
Totusi, sper ca in Chisinau se poate gasi si ceva mai bun.

Tot asa este si in Romania ,caramida presata cumparata din comert nu rezista mai mult de 2 ani in focar fata de aia tiganeasca ce rezista si 25 ani.

Post Reply