Registrul unde il montam?

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Regisrtul unde il montam

Post by user_banat_63 » Mon Mar 03, 2014 10:19 pm

Latest post of the previous page:

...

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Registrul unde il montam?

Post by anduvirgil » Wed Mar 05, 2014 12:26 pm

Aseara si astazi de dimineata am folosit lemne mai uscate + 2-2,5 kg de bricheti. Temperatura apei s-a ridicat mai repede in instalatie. Astazi de dimineata in 1 ora apa a trecut de 55 gr pe tur (de la 28gr).

Puterea de captare a schimbatorului este influentata de mai multi factori, care variaza de la un foc la altul.
Cred ca mai important este sa se stabileasca o putere de captare astfel incat sa fie asigurat necesarul termic si dupa terminarea focului, inclusiv pana la urmatorul foc.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Registrul unde il montam?

Post by tonyst » Wed Mar 05, 2014 1:03 pm

anduvirgil wrote:Aseara si astazi de dimineata am folosit lemne mai uscate + 2-2,5 kg de bricheti. Temperatura apei s-a ridicat mai repede in instalatie. Astazi de dimineata in 1 ora apa a trecut de 55 gr pe tur (de la 28gr).

Puterea de captare a schimbatorului este influentata de mai multi factori, care variaza de la un foc la altul.
Cred ca mai important este sa se stabileasca o putere de captare astfel incat sa fie asigurat necesarul termic si dupa terminarea focului, inclusiv pana la urmatorul foc.
Suprafata schimbatorului determina o anumita cantitate de apa in el . Care este corelatia (raportul)dintre volumul total de apa si volumul din schimbator pentru transfer optim de caldura ? Si de aici incepe .....

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Registrul unde il montam?

Post by Razvan » Wed Mar 05, 2014 1:30 pm

Solutia ar fi gasirea unei relatii intre suprafata schimbatorului, volumul de apa ce poate fi continut de schimbator si temperatura medie din clopot.
Daca gasim solutia la ecuatia asta , cred ca ne apropiem de aflarea puterii reale a schimbatorului.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Registrul unde il montam?

Post by phoenix » Wed Mar 05, 2014 1:32 pm

Sau facem teste...la trei agregate diferite, masurate 3 calorifere......da cu ce masuram?

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Registrul unde il montam?

Post by tonyst » Wed Mar 05, 2014 1:50 pm

phoenix wrote:Sau facem teste...la trei agregate diferite, masurate 3 calorifere......da cu ce masuram?
Apometrul montat de Flavius , odata ,termometrele de pe tur si retur , termometru in clopot ,astea sunt certe , sa spunem ca si temperatura medie din camere , si....

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Registrul unde il montam?

Post by phoenix » Wed Mar 05, 2014 1:52 pm

Si iarna afara? :)

Se poate...dra e o investitie...

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Registrul unde il montam?

Post by Razvan » Wed Mar 05, 2014 1:54 pm

... si facem la intalnirea de anul asta un cazan in care sa putem verifica pe rand 3-4 schimbatoare diferite.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Regisrtul unde il montam

Post by tonyst » Wed Mar 05, 2014 1:55 pm

tonyst wrote:Apa calda este obtinuta din apa rece care este incalzita in centrala termica . Incalzirea apei reci presupune un consum de energie, care la consumator se regaseste sub forma unei energii termice inmagazinate in apa calda, energie termica. Aparatele de masura au urmatoarea componenta : - un traductor (contor de apa calda) care masoara volumul de apa vehiculat (poate fi contor mecanic sa ultrasonic) - o pereche de senzori de temperatura (termorezistente) - un senzor se monteaza pe conducta de apa calda, iar un senzor pe conducata de apa rece (a carei temperatura este folosita ca si referinta). - un integrator (calculator) electronic , montat pe contorul care masoara volumul de apa (in cazul contoarelor compacte) sau separat (pe perete); integratorul primeste informatia de volum de la contor si cea de temperatura de la cei doi senzori, calculeaza diferenta de temperatura dintre cei doi senzori si, in baza celor 2 informatii (volum consumat si diferenta de tempertura intre apa calda si apa rece), calculeaza energia termica inmagazinata in apa calda la punctul de consum. Aceasta energie poate sa fie aceeasi (sau apropiata) cu cea consumata pentru incalzirea apei reci sau poate sa difere in functie de pierderile de caldura de pe traseul conductei de apa calda (centrala termica ) pana la punctul de consum. Informatiile obtinute si lizibile pe integrator sunt : volum de apa si energia termica la punctul de consum. Energia termica se calculeaza E = K*(T2-T1) * V unde K este o constanta ce tine de coeficientul de dilatare al apei functie de temperatura, T2 si T1 sunt temperaturile prelevate din conducta de apa calda si respectiv de apa rece, iar V este volumul de apa consumat.
Cum traduceti , ce spune D lui aici ?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Registrul unde il montam?

Post by phoenix » Wed Mar 05, 2014 1:58 pm

Orice spune oricine pe net trebuie verificat...si chiar daca spune adevarat poate omite ceva...
Nu m-as baza asa tare pe informatiile de pe net, eventual doar pe carti scrise de academicieni...nu de catre directori comerciali...

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Registrul unde il montam?

Post by tonyst » Wed Mar 05, 2014 2:14 pm

phoenix wrote:Orice spune oricine pe net trebuie verificat...si chiar daca spune adevarat poate omite ceva...
Nu m-as baza asa tare pe informatiile de pe net, eventual doar pe carti scrise de academicieni...nu de catre directori comerciali...
Energia termica se calculeaza E = K*(T2-T1) * V unde K este o constanta ce tine de coeficientul de dilatare al apei functie de temperatura, T2 si T1 sunt temperaturile prelevate din conducta de apa calda si respectiv de apa rece, iar V este volumul de apa consumat.

Post Reply