B E P

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: B E P

Post by phoenix » Wed Jan 30, 2013 11:28 pm

Latest post of the previous page:

termosifon? hai ca tac pana vine cavaleria...eu pariez ca nu ai nevoie de BEP pentru asa ceva...dar nu am noroc de obicei cu pariurile astea...mereu castiga Lisapet.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: B E P

Post by ciobimar » Wed Jan 30, 2013 11:31 pm

Eu nu stiu daca voi folosi sau nu ..am gasit destule subiecte ...in care era pusa in discutie ...aceasta BEP si am zis sa o luam si noi in seama ...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: B E P

Post by user_banat_85 » Thu Jan 31, 2013 7:42 am

dan wrote:termosifon? ...eu pariez ca nu ai nevoie de BEP pentru asa ceva....
Subscriu. Nu se foloseste BEP la instalatii in termosifon.

tiray
junior
Posts: 96
Joined: Sat Jan 05, 2013 4:17 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: B E P

Post by tiray » Sun Mar 31, 2013 3:04 pm

Cand am legat termosoba la instalatia existenta am stat de vorba cu un instalator care mi-a recomandat aceasta butelie (BEP), dar daca nu am avut mai multe date cum se calculeaza nu am folosit. El zicea ca tine loc si de vana de amestec , ceea ce ma intereseaza mai mult.Mai zicea ca se face din teava polipropilena de 110 cu T-euri si capace.
Daca tine loc si de vana de amestec pt a avea pe retur temperatura mai ridicata , se merita pusa.Astept pareri...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: B E P

Post by user_banat_85 » Sun Mar 31, 2013 5:07 pm

@tiray, BEP nu tine locul unei vane de amestec. Da, deoarece ea reprezinta un nod al unor intersectii de fluxuri, uneori se pot obtine amestecuri la temperaturi diferite, dar termperatura amestecului este strict legata de valorile debitelor si raporturile intre aceste valori. Cel mai sigur pentru aplicatia ta - as recomanda o vana cu trei cai de amestec termomecanica cu valori reglabile ale temperaturii.

tiray
junior
Posts: 96
Joined: Sat Jan 05, 2013 4:17 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: B E P

Post by tiray » Sun Mar 31, 2013 9:42 pm

lisapet wrote:@tiray, BEP nu tine locul unei vane de amestec. Da, deoarece ea reprezinta un nod al unor intersectii de fluxuri, uneori se pot obtine amestecuri la temperaturi diferite, dar termperatura amestecului este strict legata de valorile debitelor si raporturile intre aceste valori. Cel mai sigur pentru aplicatia ta - as recomanda o vana cu trei cai de amestec termomecanica cu valori reglabile ale temperaturii.
Multumesc de raspuns Dl Andrei m-ati scutit de cheltuieli inutile, nici eu nu eram convins.
Legat de vana de amestec se recomanda peste 60* pe retur, daca eu vreau 55-60* pe tur ce se intampla?,se invarte apa in schimbator.Inca un lucru daca pun vana mai merge termosifon?...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: B E P

Post by user_banat_85 » Sun Mar 31, 2013 9:48 pm

tiray wrote:..Legat de vana de amestec se recomanda peste 60* pe retur, daca eu vreau 55-60* pe tur ce se intampla?,se invarte apa in schimbator.Inca un lucru daca pun vana mai merge termosifon?...
:) Oarecum ne abatem de la tema topicului care se numeste BEP, dar incerc sa fiu cat mai scurt in exprimari.
Vanele de amestec - pot fi montate atat pe retur, cat si pe tur, ceea ce ofera posibilitatea sa reglezi amestecul dupa temperatura de pe tur.. Daca o montezi corect respectand sensul - totul va fi in regula.
Cat priveste circulatia libera prin vana de amestec - depinde de pierderile de presiune la circulatia prin acest circuit si valoarea presiunii disponibile.. Mai pe inteles, ar merge mai sigur daca cazanul ar fi intr-un subsol iar instalatia la Parter, Etaj,Mansarda, etc.. ;)

Post Reply