PE-X , a,b,c, etc

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

PE-X , a,b,c, etc

Post by ciine » Sat Aug 17, 2013 4:09 pm

Intrucat in domeniul tevilor reticulare sunt foarte multe variante care ma deruteaza , as dori informatii despre aceste tevi cu caracteristicile de presiune si temperatura in ideea folosirii acestora la construirea instalatiei de ACM si AR precum si incalzirea termica cu calorifere.

http://www.romstal.ro/image/cache/data/ ... 00x500.JPG

Am folosit o astfel de teava pt inlocuirea unei portiuni de pexal pus pe un boiler care prepara apa calda la 65 grade si care ceda periodic prin fisurare la citiva ani , dar aceasta rezista eroic la fluctuatii mari de temperatura de mai bine de 6 ani fara a vedea schimbari in compozitia materialului.
As vrea sa realizez alimentarea cu apa calda si rece a unor bai cu aceast tip de teava si integrarea ei in pereti , dar in cautarile mele desi se aseamana intre ele am observat caracteristicile tehnice de temperatura si presiune care difera foarte mult , lucru pt care va cer ajutor pt a ma lamuri corect cum sta treaba cu acest produs, precum si alte experiente practice in exploatarea lui.

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: PE-X , a,b,c, etc

Post by Instalatorul de Iasi » Sat Aug 17, 2013 4:43 pm

Ca şi caracteristici tehnice, între cele trei variante de PE-X nu sînt diferenţe foarte mari. Ca şi preţ, "a">"c">"b">"d" (de fapt, în acest moment "d"-ul nu se mai fabrică).
Cu toate acestea, eu recomand clienţilor mei doar variantele "a" şi "c", pentru că ambele sînt fără "bătaie de cap". ;)
Dacă l-ai folosit chiar pe cel din poză, atunci ar trebui să ştii că PexKIT = Valrom => PE-Xb.

Pentru instalaţiile termice şi sanitare, eu îţi recomand să alegi varianta "îngropată", cu sistem PIP ("pipe-in-pipe").



P.S. Caracteristicile tehnice pot diferi chiar şi între PE-X-urile aceluiaşi producător, deoarece acesta se produce în cel puţin două clase (doar atîtea cunosc eu), "15" şi "24", cel din cea de-a doua clasă rezistînd la solicitări mai mari.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: PE-X , a,b,c, etc

Post by ciine » Sat Aug 17, 2013 7:50 pm

Instalatorul de Iasi wrote:....
Cu toate acestea, eu recomand clienţilor mei doar variantele "a" şi "c", pentru că ambele sînt fără "bătaie de cap". ;)
Dacă l-ai folosit chiar pe cel din poză, atunci ar trebui să ştii că PexKIT = Valrom => PE-Xb.

Pentru instalaţiile termice şi sanitare, eu îţi recomand să alegi varianta "îngropată", cu sistem PIP ("pipe-in-pipe").

P.S. Caracteristicile tehnice pot diferi chiar şi între PE-X-urile aceluiaşi producător, deoarece acesta se produce în cel puţin două clase ....
1.Pai tocmai aia e , sunt p gramada de tipuri cu o gramada de caracteristici , incat devine derutant, si pt acest lucru as vrea sa stiu avantaje si dezavantaje in functie de acestea

2.Nu, nu l-am folosit pe cel din poza , ci un pe-x pe care scria clar Tmax 90grade si Pmax 10 bar , caracteristici pe care nu le mai gasesc in magazine acum. Se potriveste perfect pe fitingurile de la pexal.

3.Da la varianta pipe in pipe m-am gandit

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: PE-X , a,b,c, etc

Post by user_banat_85 » Sat Aug 17, 2013 7:52 pm

ciine wrote:..va cer ajutor pt a ma lamuri corect cum sta treaba cu acest produs, precum si alte experiente practice in exploatarea lui.
Din experienta mea, caci am lucrat si cu Uponor, si cu Rehau (prima data in 2004), si cu Tiemme pot spune ca se comporta la fel de bine la aplicatiile mele. Este adevarat ca unde le-am folosit nu se ating valori de peste 45 grd C - niciodata (pentru ca standardul meu este de maxim 40 grd C pe tur la inalziri radiante)! Din aceste considerente am ales sa merg mai mult pe Tiemme (fiind mai accesibil ca pret)..
Am avut o aplicatie cu Rehau pentru apa sanitara (realizata instalatia in 2005) si totul este in regula, toata teava este ingropata in sape/tencuieli (presiuni maxim 5 bar, temperaturi maxim 50 grd C).
In rest, deoarece lucrez la case mai mari, folosesc pentru apa sanitara teava de PPR din nevoia folosirii diametrelor mai mari, chiar si de Dn50mm.
Cam asta stiu.. :)

Pentru a fi sigur, eu zic sa "bati in cuie" presiunile de lucru si temperaturile folosite si apoi mai discutam.. ;)

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: PE-X , a,b,c, etc

Post by ciine » Sat Aug 17, 2013 8:09 pm

lisapet wrote:....
In rest, deoarece lucrez la case mai mari, folosesc pentru apa sanitara teava de PPR din nevoia folosirii diametrelor mai mari, chiar si de Dn50mm.
Cam asta stiu.. :)

Pentru a fi sigur, eu zic sa "bati in cuie" presiunile de lucru si temperaturile folosite si apoi mai discutam.. ;)
Si eu aduc apa pina aproape de baie pe conducte ppr sau Cu dar pe urma am nevoie de ceva maleabil si usor de incastrat in perete.
La mine presiunea este mare la propriu (adica cu robinetul inchis atinge 5 atm si scade in consum la 2 din cauza regulatorului) si temperatura va fi mare cca 65 grade din cauza faptului ca apa calda se face noaptea si nu poti sa iti permiti sa acumulezi putin , poate atinge 75 grade , de aceea am nevoie sa reziste la aceste fluctuatii

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: PE-X , a,b,c, etc

Post by user_banat_85 » Sat Aug 17, 2013 8:37 pm

ciine wrote:..
Si eu aduc apa pina aproape de baie pe conducte ppr sau Cu dar pe urma am nevoie de ceva maleabil si usor de incastrat in perete.
Am vazut o lucrare in Cu pentru apa sanitara, care dupa 7 ani a inceput sa cedeze pe la lipituri.. Stiu ca Cu este admis in Vest la alimentarile cu apa sanitara, insa nu prin lipire, afectand termic structura lui, ci prin compresiune..
Eu m-as abtine in realizarea instalatiei de apa sanitara din Cu. :?
ciine wrote: La mine presiunea este mare la propriu (adica cu robinetul inchis atinge 5 atm si scade in consum la 2 din cauza regulatorului) si temperatura va fi mare cca 65 grade din cauza faptului ca apa calda se face noaptea si nu poti sa iti permiti sa acumulezi putin , poate atinge 75 grade , de aceea am nevoie sa reziste la aceste fluctuatii
Atunci, foloseste PE-x a, nu te risca cu altele, parerea mea.
Poate sunt si alte pareri.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: PE-X , a,b,c, etc

Post by ciine » Sat Aug 17, 2013 8:53 pm

Sa inteleg ca categoria a e topul in calitate la acest produs ?

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: PE-X , a,b,c, etc

Post by luvio » Sun Aug 18, 2013 4:36 pm

Cred ca o mare problema a instalatiilor de acest gen sunt date de fitingurile care se folosesc pentru imbinari. Din pacate am o experienta neplacuta cu aceste fitinguri pentru ca a trebuit sa intervin in instalatie a patra oara deja, desi instalatia mea este utilizata din 2009.
Am avut 3 fisuri si toate apareau la capetele filetelor care mi s-au sectionat pe linga teuri.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: PE-X , a,b,c, etc

Post by ciine » Sun Aug 18, 2013 7:51 pm

luvio wrote:Cred ca o mare problema a instalatiilor de acest gen sunt date de fitingurile care se folosesc pentru imbinari. Din pacate am o experienta neplacuta cu aceste fitinguri pentru ca a trebuit sa intervin in instalatie a patra oara deja, desi instalatia mea este utilizata din 2009.
Am avut 3 fisuri si toate apareau la capetele filetelor care mi s-au sectionat pe linga teuri.
Eu am fitinguri de calitate numai din bronz dar sunt multe pe piata din china sau turcia din antimoniu sau ce drac de material o fi care pur si simplu il corodeaza apa in timp si nici nu stiu ce compusi rezulta din aceasta reactie .De acelea trebuie sa te feresti sau daca ai in instalatie asa ceva , trebuie urgent schimbate.

Stefan 51
junior
Posts: 17
Joined: Mon May 20, 2013 10:54 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: PE-X , a,b,c, etc

Post by Stefan 51 » Thu Aug 29, 2013 11:21 pm

lisapet wrote:
ciine wrote:..
Si eu aduc apa pina aproape de baie pe conducte ppr sau Cu dar pe urma am nevoie de ceva maleabil si usor de incastrat in perete.
Am vazut o lucrare in Cu pentru apa sanitara, care dupa 7 ani a inceput sa cedeze pe la lipituri.. Stiu ca Cu este admis in Vest la alimentarile cu apa sanitara, insa nu prin lipire, afectand termic structura lui, ci prin compresiune..
Eu m-as abtine in realizarea instalatiei de apa sanitara din Cu. :?
ciine wrote: La mine presiunea este mare la propriu (adica cu robinetul inchis atinge 5 atm si scade in consum la 2 din cauza regulatorului) si temperatura va fi mare cca 65 grade din cauza faptului ca apa calda se face noaptea si nu poti sa iti permiti sa acumulezi putin , poate atinge 75 grade , de aceea am nevoie sa reziste la aceste fluctuatii
Atunci, foloseste PE-x a, nu te risca cu altele, parerea mea.
Poate sunt si alte pareri.
TOATE instalatiile de cupru facute prin lipire capilara care nu sint spalate cu solutii speciale de decapare se vor coroda mai devreme sau mai tirziu eu de 5 ani nu mai folosesc decit fitinguri press si pe Cu si pexal adica acu 5ani m-am luminat la pexal fitingurile press sint mai ieftine decit cele de calitate prin compresie iar la cupru daca pui cositorul,pasta,periile,covorasul de protectie ai la fitinguri un pret mai mare cu aprox 10% dar cistigi la viteza de lucru si la calitate

Post Reply