Instalatie pentru o centrala

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Instalatie pentru o centrala

Post by postasul » Sun Sep 29, 2013 4:26 pm

Salut din nou! Deschid aici un subiect despre cum ar trebui sa arate instalatia termica in casa mea. Plecam de la faptul ca exista deja centrala cumparata cat si caloriferele. Acum sa vedem cum facem instalatia si daca ceea ce exista deja poate face fata unei locuinte de aprox. 80 mp. Schita atasata nu este la scara iar dimensiunile camerelor nu sunt exacte....difera cativa cm patrati in plus sau in minus..... Doresc sa mai mentionez ca am mai adresat intrebari si pe alt forum insa, gasind acest forum vreau sa-mi construiesc cu ajutorul dvs. instalatia. Vreau ca meseriasul sa fiti dvs. si cu mine. Dvs. cu informatiile si eu cu executia..... Va multumesc pentru intelegere! Sa incepem:
a. Casa are aprox. 80 mp cu o inaltime a camerelor de 240 cm.
b. Geamurile sunt in schita cu albastru si sunt din termopan.
c. Peretii casei sunt din caramida eficienta de 30 cm +tencuiala si placati cu polistiren expandat de 10 cm.
d. Casa se afla in zona de deal-munte, zona Panciu-Soveja, Vrancea.
e. Tavanele sunt subtiri, din plasa de rabitz si tencuite si momentan acoperite cu vata minerala de 5 cm grosime.
f. Centrala este un ferroli gfn 5 de 16,1 kw pe lemne.
g. Caloriferele sunt din tabla, turcesti, mai putin cel din baie care este din aluminiu. Dimensiunile acestora sunt urmatoarele:
----------1. 120x60x22
----------2. 50x60x22
----------3. 140x60x22
----------4. 160x60x22
----------5. 50x60x22
----------6. 60x60x22
----------7. 10 elementi de AL x 60
----------8. 140x60x22
----------9. 200x30x33
h. Pompa de recirculare este un DAB VA 35/130.

Nu are rost sa discutam despre instalatia curenta pentru ca sigur nu este ok. Este in 2 trasee, cu teava henco de 20 reteaua si 16 legaturile la calorifere. Pe un traseu se afla caloriferele 1,7,8,9 si pe celalalt sunt 2, 3,4,5,6.

Daca va mai trebuiesc si alte date va ofer cu cea mai mare placere.

Instalatia va fi facuta din polipropilena prin casa, aparenta pentru ca nu voi putea sa sparg peretii decat la treceri dintr-o camera in alta...... Dar va las pe dvs. sa-mi dati raspunsurile corecte.....
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by cheluakame » Mon Sep 30, 2013 3:12 am

Din cate imi aduc minte, cred ca si sotia dvs a prezentat problema aceasta pe forumul MC.

Daca doriti sa va ajutam, va rog sa-mi prezentati dimensiunile camerelor (nu suprafata) si ale geamurilor.
La nivelul pardoselii aveti izolatie?

Ca idee, pe celalat forum ajunsesem la concluzia ca diametrele tevilor sunt prea mici si de aceea si incalzirea partiala a caloriferului de langa geamul din sufragerie.

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by postasul » Mon Sep 30, 2013 9:56 am

Da, asa este. Insa acum am luat eu problema in primire si trebuie sa o rezolv....cu ajutorul dvs. bineinteles, daca doriti sa ma ajutati.

La nivelul dusumelei nu exista izolatie decat acea folie subtire ce se monteaza sub parchet.....

Dimensiunile camerelor sunt urmatoarele (L x l x h):

1. Holul de langa bucatarie: 370x107x225 . Geamul are 125x100 iar usa are 200x85. Atasez si fotografie cu usa, geamul si deschiderea care exista intre bucatarie si hol.

2. Bucataria: 350x255x230
3. Dormitorul 1: 410x365x245. Geamul de la acest dormitor este spre hol... 120x90.
4. Dormitorul 2: 420x400x245. Geamul de la acest dormitor are 140x120.
5. Holul de langa sufragerie: 265x265x240. Usa de la acest hol are 200x90 si este la fel ca la cel din bucatarie, toata din geam.
6. Baie: 265x120x240. Geamul de aici este de 50x50.
7. Sufragerie: 410x380x230. Geamul de aici are 190x150. Aici am montate un calorifer sub geam, de 200x30x33 si unul, pe peretele opus, pe nord de 140x60x22.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by cheluakame » Mon Sep 30, 2013 2:12 pm

Mie mi-a rezultat cam asa:
- Bucataria si hol - ~1.9 kw (din care 0.7 sunt numai la nivelul pardoselii)
- Dormitor 1 - ~1.5 kw (din care 0.5 la nivelul pardoselii si 0.5 la tavan)
- Dormitor 2 - ~1.9 kw (aceeasi 0.5 kw cu 0.5 )
- Sufragerie si hol - ~2.7 kw (pierderi pardoseala si tavan ~0.8 cu 0.7)
- Baie - ~0.5 kw din care pierderi prin pardoseala de ~0.15 kw

Necesar termic total - 8.5 kw

Pentru a transporta cei 8.5 kw la un ecart de 20K, aveti nevoie de un diametru interior minim de 16 mm. Asta inseamna ca teava henco 20x2 mm ar fi oarecum in parametrii.

Dar, pentru a fi sigur ca nu vor exista probleme, eu as realiza cam asa instalatia.
Din centrala pana in dormitorul 1 PPR-GF 32x4.4 mm (PN20 nu 25)
Din dormitorul 1 as merge cu un circuit spre spatele casei pentru a alimenta baia si radiatorul din sufragerie, si as folosi teava PPR-GF 20x2.8 mm (din nou PN20 nu 25).
Si apoi, cu alt circuit spre dormitorul 2, care sa alimenteze dormitorul, holul, si radiatorul din sufragerie de langa geam.
Pentru acesta as folosi pana la raditorul de pe hol PPR-GF 25x3.5 mm (PN20), iar de la radiatorul din hol(spre sufragerie), as reduce iar la PPR-GF 20x2.8 mm (PN20).

Ca idee, ce este cu Verde e PPR 32, Mov este PPR 25 si Albastru este PPR 20.

Consumul anual de lemne ar trebui sa fie ~ 5 tone lemne uscate (adica ~11-12 metri steri de lemne).
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by postasul » Mon Sep 30, 2013 2:47 pm

Va multumesc pentru raspuns! Sa inteleg ca totusi instalatia actuala ar fi catusi de putin in parametri.... Traseul pe care mi l-ati indicat dvs. din pacate nu pot sa-l urmez, acesta trecand prin dreptul unor usi si cai de acces.....
Ma gandeam daca nu ar fi posibil la un traseu schitat mai jos, unde am pastrat culorile pentru diametrele tevilor. Singura trecere prin fata unei usi as rezolva-o prin decuparea parchetului si a sapei cat sa intre teava in fata usii dintre bucatarie si dormitor...... Ar fi o instalatie telescopica.... Sau sa plec din centrala cu 2 tururi, unul sa mearga in dormitorul 1 unde se bifurca si unul sa alimenteze caloriferele 1 si 2, practic la acestea 2 sa ramana coloana care este pe sub gresie... Nu m-ar deranja ca intra mai multa teava....pana la urma da si aceasta caldura si nu as mai avea probleme cu igrasia de pe peretele nordic al bucatariei.
Ar incomoda un numar mai mare de coturi in instalatie?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by cheluakame » Mon Sep 30, 2013 2:56 pm

Numarul de coturi, ca si lungimea instalatiei influenteaza negativ debitul. Insa diametrele prezentate de mine, sunt mai mari decat ar fi teoretic "necesar", si s-ar compensa.

Cu teava de 32 nu este neaparata nevoie sa veniti pana la mijlocul dormitorului. Puteti face bifurcatia in coltul dormitorului 1.
Deasemenea, caci diferenta de pret nu este mare, ati putea renunta la PPR 20 si sa folositi doar 25 mm.

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by postasul » Mon Sep 30, 2013 4:34 pm

Mi-ati putea face un desen cu ceea ce ar trebui sa fie si in spatele centralei? Acum la mine nu este decat pompa montata pe retur si cu vasul de expansiune. Nu exista vana cu 3 cai, nu exista robineti, nu exista supapa de siguranta.
1. Imediat din centrala sa ies cu teava de 1 1/2 toli cum este centrala sau ajunge 1 tol? Daca este prima varianta, cat trebuie sa merg cu ea daca eu voi pune distribuitorul la cca 10-12 metri?
2. Este obligatoriu distribuitor sau merge si un teu, acesta fiind mai ieftin?
3. Care este diametrul minim pentru cosul de fum tinand cont ca evacuarea centralei are un diametru de 150?
4. Daca leg caloriferul 1, cel din bucatarie, de coloana principala, mergand pe ideea ca plec cu un singur tur pana in dormitorul 1, nu exista posibilitatea ca acesta sa ``fure`` din puterea instalatiei? Daca da, pot sa plec cu 2 tururi din centrala ca mai apoi, din turul ce ajunge in dormitor sa il impart iar in doua?
5. Urmand aceste sfaturi date de dvs, plus izolarea tavanelor cu vata de sticla cu inca 15 cm, ajungand la 20 cm. ar trebui sa scada consumul garantat la 10-11 metri steri? Facand aceste modificari as reusi sa ridic temperatura agentului termic la 70-80 grade? Imi doresc sa fac aceste modificari dar imi doresc sa fie si randamentul care reiese din teorie.... ca incet, incet, batranetea ma ajunge si trebuie mai multa caldurica in casa....:))

Imediat ce primesc unda verde de la dvs. ma apuc de achizitionat materiale si incet, incet ma apuc de lucru. Gauresc peretii, intind si lipesc tevi, pe unde nu derajez.... iarna-i lunga si nu pot sta doar in fata calculatorului in timpul liber.....

P.S. Inca o intrebare: daca pe viitor voi schimba centrala (as schimba-o si acum dar nu o vrea nimeni) ar fi vreo problema cu instalatia? Ma bate gandul sa achizitionez o centrala gen soba cu plita, facute pe la Tg. Mures. Am vazut la cineva si pare destul de interesanta....

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by cheluakame » Mon Sep 30, 2013 5:16 pm

1. Merge si 1 tol, mai ales ca dumneavoastra nu folositi centrala la putere maxima (16 kw). Ideal, pentru a nu avea probleme cu PPR-ul ar fi bine sa continuati cu ~2-3 metri cu teava din otel.
Insa ar fi bine ca pe viitor sa va ganditi si la un puffer. Nu neaparat unul cumparat din comert, merge si un rezervor din dezmembrari sau ceva, caci am inteles ca aveti sistem cu vas de expansiune deschis, si astfel rezervorul respectiv nu trebuie sa reziste la o anumita presiune.

2. Teul este tot un distribuitor :)

3. Diametrul minim pentru o centrala cu evacuare de 150 mm este 150 mm :). Se poate utiliza formula 11 cmp/kw. Asta inseamna ca la 16 kw ati avea nevoie de un cos de 176 cmp adica diametrul ar fi de 13 cm. Cum iesirea centralei este de 15 cm, si nu este recomandat sa reducem diametrul, puteti continua cu acesti 15 cm.

4. Nu are rost sa folositi aceasta modalitate. Radiatorul fiind dotat cu robinet, puteti reduce debitul din acesta.

5. Consumul de 11-12 metri steri, sunt dati in pentru starea actuala a casei dumneavoastra. Insa sunt dati lemne uscate. Dumneata arzand si lemne mai ude, si avand si instalatia problematica, este normal ca sa creasca consumul (undeva la 15 metri steri dupa cum ati spus la sectiunea cosurilor de fum).
Un calcul cu necesarul scazul de cei 20 cm vata nu am facut, voi incerca sa il fac dar sa vad cum imi permite timpul.

Instalatia functioneaza pentru radiatoare, nu centrala, deci este universala.
Centrala soba cu plita nu recomand, daca consumul la aceasta nu va multumeste, la aceeas sigur va fi mai rau. Pe langa randamentul scazut pe care il are, are si volumul focarului mic si trebuie alimentat des.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by Bobo » Mon Oct 07, 2013 8:51 pm

[quote="cheluakame"]1.

Am tot cautat unde sa pun intrebarea, pina la urma am decis aici. Va cer parerea despre o centrala pusa in pod la un bloc cu 3 nivele iar proprietarul centralei sta la nivelul doi, intre el si centrala fiind 5 m in sens negativ. adica centrala sus si caloriferele sub centrala la 5 m legaturi in ppr.

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by avro » Mon Oct 07, 2013 9:07 pm

Bobo wrote:
cheluakame wrote:1.

Am tot cautat unde sa pun intrebarea, pina la urma am decis aici. Va cer parerea despre o centrala pusa in pod la un bloc cu 3 nivele iar proprietarul centralei sta la nivelul doi, intre el si centrala fiind 5 m in sens negativ. adica centrala sus si caloriferele sub centrala la 5 m legaturi in ppr.
Daca e pompa poate si la subsol, dar e pompa...

Post Reply