SEMINEU DIN TERACOTA CU CLOPOT

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
valistrugaru
sobar
Posts: 238
Joined: Tue Mar 12, 2013 5:21 pm
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

SEMINEU DIN TERACOTA CU CLOPOT

Post by valistrugaru » Mon Nov 04, 2013 5:34 pm

Am decis sa fac acest semineu la rugamintea unui prieten a vazut avatarul de la pagina mea si m-ia sugerat daca pot sa fac si un desen cu aceasta soba tip semineu , numai ca eu am modificato si am facuto cu clopot.Daca aveti ceva sa mai adaugati sau sa scot va las pe voi sa decideti.Sanatate si sa ne auzim cu bine.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SEMINEU DIN TERACOTA CU CLOPOT

Post by user_banat_85 » Mon Nov 04, 2013 6:00 pm

valistrugaru wrote:Am decis sa fac acest semineu la rugamintea unui prieten ..sa fac si un desen cu aceasta soba tip semineu ,
:) Pai e soba sau semineu?

Vali, daca agregatul are si sistem convectiv acesta deja e soba, nu semineu. Semineul are doar focar si cos.
valistrugaru wrote: .. am facuto cu clopot.
Nu Vali, nu e cu clopot, ci "in contracurent" sau counterflow.. adica canale paralele mai largi descendente si canale paralele mai inguste ascendente..
Daca intre focar si canalele descendete exista un rost uscat - atunci era soba cu un singur clopot.
valistrugaru wrote: Daca aveti ceva sa mai adaugati sau sa scot va las pe voi sa decideti..
Iti multumesc ca ne imbogatesti biblioteca forumului cu diverse modele. :thumbup:

valistrugaru
sobar
Posts: 238
Joined: Tue Mar 12, 2013 5:21 pm
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: SEMINEU DIN TERACOTA CU CLOPOT

Post by valistrugaru » Mon Nov 04, 2013 7:21 pm

Poate asa o sa arate a semineu ce ziceti.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SEMINEU DIN TERACOTA CU CLOPOT

Post by phoenix » Mon Nov 04, 2013 7:23 pm

Fa dretungiular deasupra sobei ca se strica arhitectura...
El oricum arata bine si daca i-ai pus si clopot...doar noi stim ca de fapt e soba...ii poti spune semineu ca noi nu te dam de gol :)

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SEMINEU DIN TERACOTA CU CLOPOT

Post by avro » Mon Nov 04, 2013 8:54 pm

E soba-semineu. Eu zic ca arata bine ultimul model. Oricum, aceasta trebuie sa decida clientul, ce ii place si ce nu, caci gusturile sunt diferite.
Cum a spus si fratele Andrei: e in contracurent, iar pentru a fi clopot trebuie sa ai rost uscat pe ambele laturi ale focarului, in felul acesta formindu-se un singur clopot.
Modelul e bun si va face treaba. Concretizeaza deja elementele decorative dorite de client si spor la treaba. :thumbup:

valistrugaru
sobar
Posts: 238
Joined: Tue Mar 12, 2013 5:21 pm
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: SEMINEU DIN TERACOTA CU CLOPOT

Post by valistrugaru » Tue Nov 05, 2013 5:38 pm

Ideia era sa nu fac un semineu de acela cu focarul pe mijloc un horn in care caldura se ducea afara de aceia am optat sa il mai inbunatatesc poate mai are cinava vro ideie ca in final sa facem un lucru bun.MULTUMESC PENTRU AJUTOR. Si sa nu uit sa ii multumesc lui DAN ca nu ma da de gol :naughty: .

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: SEMINEU DIN TERACOTA CU CLOPOT

Post by Gigi » Thu Feb 06, 2014 7:59 pm

lisapet wrote:
valistrugaru wrote:Am decis sa fac acest semineu la rugamintea unui prieten ..sa fac si un desen cu aceasta soba tip semineu ,
:) Pai e soba sau semineu?

Vali, daca agregatul are si sistem convectiv acesta deja e soba, nu semineu. Semineul are doar focar si cos.
valistrugaru wrote: .. am facuto cu clopot.
Nu Vali, nu e cu clopot, ci "in contracurent" sau counterflow.. adica canale paralele mai largi descendente si canale paralele mai inguste ascendente..
Daca intre focar si canalele descendete exista un rost uscat - atunci era soba cu un singur clopot.
valistrugaru wrote: Daca aveti ceva sa mai adaugati sau sa scot va las pe voi sa decideti..
Iti multumesc ca ne imbogatesti biblioteca forumului cu diverse modele. :thumbup:

Asa este Vali, contraflow, si mai ai o SOBA DE TERACOTA CU DOUA CLOPOTE(http://www.sobarul.com/viewtopic.php?f=6&t=516" onclick="window.open(this.href);return false;), dar nimeni nu ti-a atras atentia ca acolo este un contracurent cu un sigur clopot, si nu te-am uitat cu proiectia sobei, casa este pe pamant? imi pare rau ca poate la vremea aia nu ai avut cu cine sa te sfatuiesti, sau poate sa fi consultat, dar nu este bine impartita deloc casa, eventul poate la bloc mai era asa, altfel..acolo mergea foarte bine o soba cu vedere din sufrag. eventul cu alimentare din bucatarie....o bancheta incalzita,sau in varianta postata, obancheta incalzita in baie, ca o masa radianta, chiar si cu plita mergea ..ca doar este bucatarie, depinde si ce mobilier ai deja acolo...

Post Reply