Centrala termica cu stocator

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica cu stocator

Post by sandy76 » Sat Nov 30, 2013 11:05 pm

Latest post of the previous page:

postasul wrote:Dupa primul foc se pare ca treaba merge brici.... Am improvizat repede o legatura la cos si am dat foc la mastodont. Trecerea de la calea directa la calea secundara, daca pot sa-i spun asa... s-a facut fara probleme. Temperatura pe cos nu a depasit 65 grade la o intensitate a flacarii foarte mare... inainte sarea de 350 grade. Dupa aproximativ o ora s-a stabilizat la 50 grade. Temperatura in centrala, dupa stabilizare, a fost de cca 65 grade. Deocamdata nu am izolat clopotul dar nici nu s-a incalzit prea tare. Poate si faptul ca inca este umed. Si fumul parca nu a fost asa de dens dupa ce s-a reglat temperatura. O sa revin cu detalii zilele urmatoare. As mai mentiona ca am folosit lemne uscate doar la aprindere, in rest lemne verzi. O sa fac un test doar cu lemne uscate si apoi altul cu lemne verzi, sa vad diferentele. Deocamdata atat! Va multumesc pentru ajutorul oferit!
-Din primul rand scris aici vad ca esti multumit de modificarea facuta, multi oameni au venit aici si cativa au realizat ce asteptau, alti mai putin, tu esti printre fericiti. :clap:

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Centrala termica cu stocator

Post by Bobo » Sun Dec 01, 2013 8:42 am

Felicitari postasule, ai reusit-o. Esti al doilea care imbraci centrala cu caramida ca sa nu pirzi caldura pe cos primul fiind duietti.Bravo.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by cheluakame » Sun Dec 01, 2013 11:22 am

postasul wrote:Dupa primul foc se pare ca treaba merge brici....
Felicitari domnule!
Acum cred ca pe masura ce timpul iti permite, sa bagi ceva modificari si la interior (ceva catalizatori, aer secundar preincalzit, etc).
Despre autonomie ce poti spune?

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by postasul » Sun Dec 01, 2013 7:22 pm

Va multumesc pentru ajutor! Sunt bucuros macar nu mai am frica de a face focul tare..... Despre autonomie nu pot spune nimic deocamdata... inca nu am izolat agregatul. Insa am observat ca nu se incalzeste tare la exterior. Partea de jos, cam un sfert inca este umeda, nu s-a uscat rostul. Astazi am facut focul pe la 12 cu calea directa inchisa si incepuse sa o i-a usurel insa, am fost nevoit sa plec de acasa asa ca am dat drumul si la calea directa sa se aprinda repede si apoi am inchis si am plecat. Cand m-am intors pe la 5 jumatate mai era ceva jar.... si nu o umplusem bine la plecare insa am observat ca uitasem aerul secundar deschis.... Oare trebuie un siber si la calea secundara? Dupa ce se termina focul sa inchid... Cam ce grosime sa aiba siberul de la calea directa? Acum este dintr-o tabla de 0,35.

L.E. M-am inselat in privinta temperaturii la exterior.... pe partea de sus nu pot tine mana..... frige tare. Trebuie izolata neaparat, apoi pot vorbi de autonomie.....

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica cu stocator

Post by sandy76 » Sun Dec 01, 2013 10:15 pm

postasul wrote:
L.E. M-am inselat in privinta temperaturii la exterior.... pe partea de sus nu pot tine mana..... frige tare. Trebuie izolata neaparat, apoi pot vorbi de autonomie.....
-Partea de sus, te referi la capac?

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by postasul » Sun Dec 01, 2013 10:30 pm

sandy76 wrote: -Partea de sus, te referi la capac?
Da, despre capac este vorba.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica cu stocator

Post by sandy76 » Sun Dec 01, 2013 10:49 pm

postasul wrote:
sandy76 wrote: -Partea de sus, te referi la capac?
Da, despre capac este vorba.
-Vata bazaltica si poate un rand de caramida si ai rezolvat! :thumbup:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica cu stocator

Post by phoenix » Sun Dec 01, 2013 11:38 pm

Mai pune randuri de caramida, pana poti tine mana si apoi izoleaza.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by cheluakame » Mon Dec 02, 2013 1:53 am

postasul wrote: Cam ce grosime sa aiba siberul de la calea directa? Acum este dintr-o tabla de 0,35.
Siberul ar fi bine daca poti face o combinatie intre tabla (eu zic ca minim 1 mm) si niste Isoplan, Skamotec, care sa nu izoleze cat de cat termic, reducand transferul prin radiatie/conductie.

Bogumil
junior
Posts: 76
Joined: Fri Oct 04, 2013 12:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica cu stocator

Post by Bogumil » Mon Dec 02, 2013 8:27 am

dan wrote:Mai pune randuri de caramida, pana poti tine mana si apoi izoleaza.
Eu as zice sa nu mai puna caramida sau ca sa "pice" la jumatate, doar inca un rand si peste izolatie.
Astfel nu creeaza masa termica de incalzit deoarece are nevoie de acea caldura in elementii de fonta ce incalzesc apa. In cazul maririi masei termice acea caldura inmagazinata va radia lent inapoi sub limita de temperatura de comanda a pompei de circulatie. Practic, va avea ceva caldura in si sub clopot care se va disipa lent la cos prin diverse metode.
O varianta ar fi sa lase asa configuratia actuala dar sa instaleze un aer secundar prin partea superioara a clopotului catre cenusar astfel are o ardere curata. Odata cu aceasta ardere curata, din reglaje, poate mari autonomia focului ceea ce duce la o temperatura mica pe cos si randament marit.
Ca izolatie a stocatorului ar fi un 15 cm vata peste capac si 10 cm pe laterale. Peste vata pune un rigips roz sau caramida recuperata.

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by postasul » Mon Dec 02, 2013 9:07 am

cheluakame wrote: Siberul ar fi bine daca poti face o combinatie intre tabla (eu zic ca minim 1 mm) si niste Isoplan, Skamotec, care sa nu izoleze cat de cat termic, reducand transferul prin radiatie/conductie.
Am gasit la un magazin online Isoplan, nu este scump zic eu... cred ca o sa iau placa de 2 mm grosime, adica pe cea mai ieftina.
Bogumil wrote: Eu as zice sa nu mai puna caramida sau ca sa "pice" la jumatate, doar inca un rand si peste izolatie.
Acum, capacul este sustinut de 4 bucati de fier beton de fi 14 sau 16 cred, l-am gasit prin podul casei insa nu l-am izolat cu nimic. Cand o sa cumpar isoplan o sa-l izolez si pe el.
Ma gandeam totusi, daca ar fi sa mai adaug un rand de caramida ca sa pun samota, groasa sau subtire....imi trebuiesc doar 20 bucati.
Bogumil wrote: O varianta ar fi sa lase asa configuratia actuala dar sa instaleze un aer secundar prin partea superioara a clopotului catre cenusar astfel are o ardere curata. Odata cu aceasta ardere curata, din reglaje, poate mari autonomia focului ceea ce duce la o temperatura mica pe cos si randament marit.
As fi interesat de o astfel de idee insa nu-mi trece prin cap cum as putea si ce dispozitiv sa fac sa leg partea de sus a clopotului cu cenusarul....poate ma puteti ajuta cu ceva idei...
Bogumil wrote: Odata cu aceasta ardere curata, din reglaje, poate mari autonomia focului ceea ce duce la o temperatura mica pe cos si randament marit.
Acum am 50 grade pe cos..... credeti ca o temperatura mai mica nu ar dauna?

Post Reply