Centrala termica cu stocator

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by postasul » Tue Dec 03, 2013 11:09 am

Latest post of the previous page:

dan wrote:Samota e mai scumpa si samota are alte calitati. Nu ai nevoie de samota.
O a folosesc caramida ceramica.
dan wrote: Nu poti, lasa asa cu temperatura. Mie teama sa nu condenseze pe cosul tau compromis si sa curga cate doua kile de apa zilnic...
Astazi m-am uitat la baza cosului si am gasit ceva condens... plus ca era si ceva zgura cazuta de pe cos imbibata de condens. Se pare ca scap de una si dau de alta, tot periculoasa. La o analiza mai profunda am observat ca circa 10-15 cm din cos, chiar la baza, este cam deteriorat. Fierul se exfoliaza. Trebuie sa iau masuri rapide. Acum, dupa ce am terminat de zidit clopotul am gasit caramida second hand. Ma gandeam sa zidesc in jurul cosului de teava, cam 1 metru inaltime, ca sa ii dau stabilitate in caz de ceva...
cheluakame wrote: Acum cred ca pe masura ce timpul iti permite, sa bagi ceva modificari si la interior (ceva catalizatori, aer secundar preincalzit, etc).
Astazi o sa fac dispozitivul pe care il foloseste si domnul George Secareanu. Despre catalizatori nu stiu ce sa zic, o sa fac tot acele 2 ``table`` in zig-zag. Eu nu am vazut diferenta cand le-am mai folosit dar poate si din cauza ca nu mergeam cu focul tare....

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by cheluakame » Tue Dec 03, 2013 11:46 am

postasul wrote: Astazi o sa fac dispozitivul pe care il foloseste si domnul George Secareanu. Despre catalizatori nu stiu ce sa zic, o sa fac tot acele 2 ``table`` in zig-zag. Eu nu am vazut diferenta cand le-am mai folosit dar poate si din cauza ca nu mergeam cu focul tare....
Tablele acelea au alt rol, nu neaparat de catalizatori (desi prima oara cand le-am facut, de le aveam doar pe ele fumul se aprindea la nivelul lor). Insa rolul principal este acela de a "sparge" fumul, facandu-l sa aibe frecari cat mai mari cu elementii centralei.

Ca si catalizator, poti folosi o sita cu forma de piramida, montata intre elementii superior (fumurile centralei) si partea din fata, pentru a "forta" flacarile sa treaca prin ea.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by postasul » Sat Dec 07, 2013 7:34 am

Revin cu cateva randuri....
Am facut ceva asemanator cu ce are dl. Secareanu in semineu insa, dupa 2 zile l-am scos din centrala. Nu am simtit un ajutor ba din contra era mai rau. Poate nu l-am facut eu cum trebuie... atasez o poza cu el. Mentionez ca laturile laterale au cam 3 cm si cele doua gauri, asa avea tabla, au diametrele de 8 cm si 4 cm. Partea de jos are laterala de 5 cm in scadere pana la 1 cm si ocupa 1/2 din gratarul focarului. Mi-a creat unele probleme adica, pe langa faptul ca unele lemne nu incapeau datorita lungimii, nici arderea nu era asa de buna. Lemnele erau inclinate si jarul de pe gratar se termina si lemnele ramaneau in ``aer``. Si parca am scos si cenusa mai multa....
Autonomia deocamdata nu m-a dat pe spate. Insa nici nu am mai adaugat un rand de caramizi pe capac si nici izolata nu este, inca. La suprafata capacului am cel putin 70 grade. Sper sa se rezolve si autonomia, macar 3 ore odata cu izolarea. Insa sunt foarte multumit ca pot face focul fara nicio teama. Acum, un plin de centrala ma duce cam 4 ore cu temperatura la 60 grade pe calorifere, apoi, scade la 40 grade si mai duce ceva timp, cred ca peste o ora.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by cheluakame » Sat Dec 07, 2013 10:42 am

Cum adica ramaneau in aer? Focul il aprinzi de jos?

Tabla verticala trebuia sa aibe gauri multe si mai mici, nu doar 2 mari.

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by postasul » Sat Dec 07, 2013 12:07 pm

Da, dupa cwe am facut clopotul am inceput iar sa fac focul de jos... din dorinta de a se aprinde mai repede si nici nu mai folosesc aerul primar pentru incalzirea cosului.
O sa refac acel dispozitiv cu gauri mai multe si mai mici.
Dupa aceea o sa fac din nou focul de sus.

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by postasul » Sun Dec 15, 2013 7:36 pm

Am modificat dispozitivul acoperindu-i gaurile mari si am facut altele mai mici....insa sincer, nu am observat nimic diferit. Ba mi s-a parut mai rau.....
Am mai pus un rand de caramida pe capac dar tot este cald, sa zicem undeva pe la 50 grade. Sa mai pun oare unul si dupa aia sa izolez?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica cu stocator

Post by phoenix » Sun Dec 15, 2013 7:42 pm

Inca un rand de caramida nu strica.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by cheluakame » Sun Dec 15, 2013 8:15 pm

postasul wrote:Am modificat dispozitivul acoperindu-i gaurile mari si am facut altele mai mici....insa sincer, nu am observat nimic diferit. Ba mi s-a parut mai rau.....
Eu propun sa reduci putin din tiraj, astfel incat gazele sa "petreaca" mai mult timp in focar. Atunci se observa diferenta cel mai bine. Cel putin asa este la mine.

Cel mai bine, aprinzi focul si tiraj maxim pentru a se incalzi repede centrala si toate cele. Apoi, cand focul a inceput sa aibe intensitate, reduci tirajul (atat din clapeta de fum cat si din cea de aer).

duetti
junior
Posts: 24
Joined: Wed Jul 11, 2012 5:24 pm
Location: comanesti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica cu stocator

Post by duetti » Sat Dec 28, 2013 4:29 pm

postasul wrote:Sabata, cand am facut focul am vazut ca imi iese fum pe la usa buncarului, banuiesc ca snurul de etansare nu prea isi mai face treaba. Ieri nu am mai iesit. Nu ma deranjeaza ca mai scapa uneori fum insa, oare, nu poate trage si aer fals pe acolo? Nu influenteaza negativ arderea?

Acum am inteles eu ceea ce am vazut in poza postata de @duetti aici.....
Cu placere!!!

gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica cu stocator

Post by gabigowriel » Thu Jan 02, 2014 12:44 pm

postasul wrote:Va multumesc pentru ajutor! Sunt bucuros macar nu mai am frica de a face focul tare..... Despre autonomie nu pot spune nimic deocamdata... inca nu am izolat agregatul. Insa am observat ca nu se incalzeste tare la exterior. Partea de jos, cam un sfert inca este umeda, nu s-a uscat rostul. Astazi am facut focul pe la 12 cu calea directa inchisa si incepuse sa o i-a usurel insa, am fost nevoit sa plec de acasa asa ca am dat drumul si la calea directa sa se aprinda repede si apoi am inchis si am plecat. Cand m-am intors pe la 5 jumatate mai era ceva jar.... si nu o umplusem bine la plecare insa am observat ca uitasem aerul secundar deschis.... Oare trebuie un siber si la calea secundara? Dupa ce se termina focul sa inchid... Cam ce grosime sa aiba siberul de la calea directa? Acum este dintr-o tabla de 0,35.

L.E. M-am inselat in privinta temperaturii la exterior.... pe partea de sus nu pot tine mana..... frige tare. Trebuie izolata neaparat, apoi pot vorbi de autonomie.....
Nu sunt vreun "expert" dar aerul secundar ajuta arderea creosetului/hidrocarburilor ne-arse care de obicei ajung pe horn si se depun "p-acolo"...
Aerul secundar ar trebui preincalzit in jarul focului si folosit doar dupa ce focul este incins,altfel nu se ajunge la temperatura care ar arde sigur si fumul ce ar "scapa" in mod normal pe horn!
Deci, nu-i rau ca l-ai "uitat deschis"!
Tevile pentru aerul secundar trebuie sa fie din inox si grosimea peretelui tevii de minim 1mm, ca oricum sunt expuse temperaturilor mari si gazelor "cam corozive"...
parerea mea :D

gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica cu stocator

Post by gabigowriel » Thu Jan 02, 2014 1:02 pm

postasul wrote:Am modificat dispozitivul acoperindu-i gaurile mari si am facut altele mai mici....insa sincer, nu am observat nimic diferit. Ba mi s-a parut mai rau.....
Am mai pus un rand de caramida pe capac dar tot este cald, sa zicem undeva pe la 50 grade. Sa mai pun oare unul si dupa aia sa izolez?
tabla din otel conduce caldura foarte bine! La ce suprafata are piesa ta , practic "furi" toata caldura jarului/focului!
Daca ar fi sa faci "un spargator de gaze" ar trebui sa fie facut dintr-un material termoizolator,gen samota sau caramida speciala termoizolatoare refractara(e alba si usoara gen BCA-ul) , doar ca e foarte scumpa!
Din "amintiri" o caramida de 230X114X64 mm de tipul asta costa vreo 10 lei , de vreo 3 ori mai scumpa decat o caramida samota tip 40A- Al2O3-40%; Fe2O3-3 % , asta daca nu s-au mai "schimbat preturile" ca asa-i la noi: suntem furati peste noapte prin inflatie/tiparire de bani ,de catre "dragii nostri alesi"...
Citeste mai multe aici:
http://www.refarom.ro/ro/prod/c-r-mizi- ... 34/page-1/" onclick="window.open(this.href);return false;
p.s. : ideal ar fi sa folosesti caramida I 68 A 17 pentru ca nici suprafata ,nici cantitatea nu-s mari in cazul tau!

Post Reply