Centrala termica cu stocator

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica cu stocator

Post by gabigowriel » Fri Jan 03, 2014 11:22 am

Latest post of the previous page:

cheluakame wrote:Eu am folosit un termometru "avro" (caci el ne-a dat ideea) . Adica am bagat o bucata de aluminiu in focar, deasupra catalizatorilor (adica si deasupra tevilor de aer secundar) si s-a topit :)
:wtf: sa dea naiba daca m-am gandit vreodata la asa ceva...
Dar e corect, aluminiul si aliajele lui se topesc peste 660 grade celsius, deci ASA DA ARDERE!
Bine ca mi-ai spus ,altfel n-o credeam in veci si cine stie ce $$$ mai dadeam pe vreun termometru "destept"...
Urmatorul pas logic ar fi sa vezi daca se topeste alama :D
dar ar fi chiar prea de tot...
http://www.engineeringtoolbox.com/melti ... d_860.html" onclick="window.open(this.href);return false;

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by cheluakame » Fri Jan 03, 2014 11:26 am

Am incercat cu o sarma de cupru. Se inroseste rau, dar nu apar schimbari fizice/de forma.
Oricum, anul acesta cat o mai folosesc isi face treaba. La anul cazan de zidarie, dar deja trecem in off-topic ...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica cu stocator

Post by user_banat_85 » Fri Jan 03, 2014 2:13 pm

cheluakame wrote:.. La anul cazan de zidarie, dar deja trecem in off-topic ...
:) Adica in 2015? Ca doar suntem deja in 2014.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by cheluakame » Sat Jan 04, 2014 10:38 am

lisapet wrote:
cheluakame wrote:.. La anul cazan de zidarie, dar deja trecem in off-topic ...
:) Adica in 2015? Ca doar suntem deja in 2014.
:lol: aveti dreptate, anul acesta :lol:

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by postasul » Thu Jul 03, 2014 8:29 pm

Dupa o lunga perioada de inactivitate revin cu noi intrebari.... Iarna a trecut si acum am timp mai mult sa ma organizez si sa remediez problemele ce s-au ivit in urma construirii stocatorului de caldura. Daca la inceput treaba a mers bine cu cat se apropia primavara cu atat centrala mea scotea mai mult fum. Am desfacut caramizile acolo unde era atasat burlanul de legatura, nu era infundat insa fum tot iesea..... Si astazi, cand am desfacut si am bagat mana pe cosul de fum, in sus, am dat de un dop rezultat in urma condensului. SI eu nu verificasem acolo si de aceea iesea asa de mult fum..... Vina este si a mea deoarece cosul nu este izolat pe o portiune de vreo 2.5 metri, cosul fiind la interior. Dar cum pe cos nu mai ieseau gaze cu temperaturi de 300 grade+ ci maxim 50 grade.... s-a facut destul condens. Ce m-a mai surprins a fost si condensul facut pe partea exterioara a centralei si pe caramizi. Daca in partea de sus a constructiei acea depunere era sfaramicoasa, in partea de jos arata ca o smoala, bine lipita si lucioasa. Atasez si o poza cu ce am gasit in interior dupa circa 13 metri steri de lemn ars...... recunosc ca nu au fost doar lemne uscate si eu nici nu am mai izolat constructia asa cum mi s-a spus, cu 20 cm vata de sticla.
Si acum vin intrebarile:
1. Credeti ca daca as fi izolat cum mi-ati spus, cu 20 cm grosime, nu as mai fi avut acel condens?
2. Credeti ca lemnele umede au provocat acel condens si nu a avut nicio treaba cu izolarea?
3. Credeti ca atat lemnele verzi cat si faptul ca nu am izolat a dus la incarcarea excesiva cu condens?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by admin_1234 » Thu Jul 03, 2014 10:17 pm

Trebuie cat mai multa izolatie astfel incat temperatura sa urce pe la 80-100 de grade si nu 50. Daca mai sunt si lemne umede trebuie sa poti urca si mai sus temperatura ca sa scoti si surplusul de apa dar tot vor apare depuneri.
O temperatura prea mica pe cos duce la depuneri de gudron. Ideal este ca in fiecare clopot sa putem ridica temperatura la peste 300 de grade astfel incat sa se arda gudronul si sa ramana doar funingine.

Temperatura trebuie controlata si tinuta mereu la ce valoare dorim.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by cheluakame » Thu Jul 03, 2014 10:32 pm

Vana pe retur mai exista sau ai renuntat la ea?

Daca pe retur ai temperaturi mai mici de 65*C si acestea ajuta la formarea gudronului.

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by postasul » Fri Jul 04, 2014 8:23 am

Am renuntat de la inceput la vana deoarece apa se invartea doar in centrala. O sa ma pun din nou pe documentat si sa vad cum pun si acea vana...
Temperatura pe cos as fi putut sa o mai ridic prin deschiderea caii directe insa, am zis ca 50 grade e bine.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by admin_1234 » Fri Jul 04, 2014 12:12 pm

Condensul apare mai ales la racirile bruste acolo unde nu avem masa de acumulare, pereti metalici, etc. Daca aveai focarul din zidarie si era izolat clopotul, aveai mult mai putine depuneri DAr controlezi temperatura si functie de calitatea lemnelor si a conditiilor meteo, etc.
Dar nu se baga nici lemne verzi. Apar picaturi de apa si apoi se depun pe aceste picaturi depuneri care cu timpul cresc...

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by cheluakame » Fri Jul 04, 2014 12:36 pm

postasul wrote:Am renuntat de la inceput la vana deoarece apa se invartea doar in centrala. O sa ma pun din nou pe documentat si sa vad cum pun si acea vana...
Temperatura pe cos as fi putut sa o mai ridic prin deschiderea caii directe insa, am zis ca 50 grade e bine.
Ai 2 variante, ori montezi vana respectiva la loc, ori, o vinzi si cumperi o pompa pe care o montezi pe by-pass.

Cat timp nu ai ardere calitativa si lemne uscate, vor fi probleme cu gudronul.
Cu returul peste 65*C mai se domoleste putin problema.

Instalatia a fost refacuta pe diametre mai mari s-au s-a pastrat tot instalatia veche?

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica cu stocator

Post by postasul » Fri Jul 04, 2014 12:52 pm

Nu am mai adus nicio modificare la instalatie. Si acum sunt in dubii... daca pun vana pe instalatia actuala sigur face probleme. Trebuie sa studiez din nou..... tot ce stiam in iarna am cam uitat :oops: ...

Post Reply