Centrala termica cu stocator

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Centrala termica cu stocator

Post by postasul » Wed Nov 20, 2013 9:48 pm

In urma consultarii cu domnul Dan am decis sa-mi deschid un topic unde sa discut doar despre proiectul ``Centrala cu recuperator``. Domnul Florin (@cheluakame) a fost binevoitor ca intotdeauna si mi-a facut un proiect in SketchUp pe care o sa-l atasez aici.
Initial imi propusesem sa fac aceasta treaba la anul dar, din motive pe care le voi descrie mai jos cred ca o voi face in aceasta luna....
Dupa mai multe consultari pe aici pe forum ramasese sa fac si un dispozitiv ca al d-lui Florin..dar din lipsa de materiale solide si ceva timp nu l-am facut. Insa, nu cred ca acel dispozitiv m-ar fi ajutat in problema mea.
Centrala mea, un ferolli gfn5, daca o folosesc cu regulatorul de la cos deschis la maxim pleaca flacarile pe cos imediat. Pana acum cateva zile mergeam cu regulatorul inchis aproape de tot si focul ardea linistit. Acum, venind frigul mai tare este nevoie sa merg cu focul la o intensitate mai mare. Daca inchid si un sfert macar, centrala nu mai trage si iese fum si pe la fanta de aer secundar si pe la portita....daca las deschis total pleaca flacara pe cos. Am folosit si doar lemne uscate, ca am jumi-juma si degeaba. Cu clapeta intredeschisa lemnele mocnesc si iese un fum dens si alb-gri. Simt ca explodez.... Asa ca am decis sa trec la treaba. Caramida second-hand nu am gasit prin imprejurimi asa ca voi lua, cred, noua. Inainte de toate vreau sa-mi raspundeti la cateva intrebari. Nu vreau sa par Toma necredinciosu` dar..... e bine sa ma informez inainte...si cum nu prea am timp de citit prefer sa las aici cateva intrebari si nu mai pierd eu timp rasfoind sute de pagini de internet. Puteti sa-mi raspundeti si cu link-uri catre materiale....
1. Caramida tiganeasca nu este buna?
2. La capac caramizile vor veni pe fiare sau este alta metoda de prindere?
3. Nu inteleg cum vine legatura intre recuperator (clopot) si cosul de fum. Din cate am inteles eu, fac acest clopot si las libera iesirea de fum de la centrala in clopot. Apoi, pe unde leg cosul de clopot? Pe jos sau...?
4. Cu ce lipesc caramizile?
5. Trebuie prevazuta si vreo tava pentru condens sub centrala?
6. Cat ar dura, la dvs., ca meseriasi ca sa faceti acest clopot? Ca sa stiu cam cat ar dura la mine...as inmulti cu 2 sau 3 timpul si sa vad daca nu cumva ma apuca primavara cu construirea...:))

Deocamdata atat....sper sa pot sa ma apuc cat mai repede de treaba... Va multumesc anticipat!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica cu recuperator

Post by phoenix » Wed Nov 20, 2013 10:12 pm

Fa un clopot cu un focar de samota...si vinzi centrala...

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica cu recuperator

Post by postasul » Wed Nov 20, 2013 10:19 pm

M-ati omorat din prima.... Implica multe costuri.... registru, calcule. Eu vreau acum ceva mai rapid. Poate peste cativa ani..... Cred totusi ca ideea cu clopotul la centrala este buna.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica cu recuperator

Post by phoenix » Wed Nov 20, 2013 10:22 pm

:)...trebuie un schimbator de marimea necesara si doua cutii de caramizi, una pentru clopot si una pentru focar...atat...poti face o centrala performanta peste ani...dar acuma ajunge atat...costa niste bani...Temperatura se pierde pe cos nu pe la peretii centralei...
Sincer nu stiu cine te ajuta sa faci o imbunatatire la ceva ce nu o sa aduca satisfactie...dar poti incerca.

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica cu recuperator

Post by postasul » Wed Nov 20, 2013 10:43 pm

Pai daca eliberez fumul in acel clopot, nu inseamna ca se incalzesc elementii si pe exterior si fumul iese mai rece pe cos? Si nici flacara nu ar mai fugi pe cos ci in clopot...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica cu recuperator

Post by phoenix » Wed Nov 20, 2013 10:47 pm

:)

Postasule...eu am o casa de chirpici fara fundatie...nu ma chinui s-o repar...o carpesc sa am caldura si gata...te inteleg dar...

P.S. ai inchis centrala intr-o carcasa de caramida...ala nu e clopot...la clopot vine caldura pe jos si pleaca tot pe jos...

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica cu recuperator

Post by postasul » Wed Nov 20, 2013 10:59 pm

dan wrote::)

Postasule...eu am o casa de chirpici fara fundatie...nu ma chinui s-o repar...o carpesc sa am caldura si gata...te inteleg dar...
Ce ar trebui sa deduc de aici?
Nu ma vait de caldura acum, nu ma vait ca centrala nu ar fi bunicica, ma deranjeaza faptul ca flacara iese pe cos si nu pot sa folosesc centrala la capacitate mai mare.... de aceea sunt dispus sa fac ceva modificari pentru a scapa de aceasta problema. Trebuie sa o tin din scurt. Explicati-mi va rog, de ce nu este viabila aceasta idee data de domnul Florin........ sau explicati.mi cum leg cosul de clopot....

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica cu recuperator

Post by phoenix » Wed Nov 20, 2013 11:02 pm

Pai ca sa fie clopot, scoti fumul cald din centrala si il bagi in clopot. La partea cealalta a clopotului scoti fumul racit. Desenul tau nu inteleg cum functioneaza...unde vine cosul de fum?
O sa distrugi vopseaua la centrala doar ca sa circule fumul intr-un clopot?...

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica cu recuperator

Post by postasul » Wed Nov 20, 2013 11:17 pm

La centrala ii dmontez panourile de tabla, ii dau jos vata si raman elementii goi. In celalalt topic, numit "instalatie pentru o centrala" sunt 3 poze.... de aceea am deschis acest subiect separat, sa ma lamuresc cum se face legatura intre clopot si cos... nu pot pune link, sunt pe tableta....

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica cu recuperator

Post by phoenix » Wed Nov 20, 2013 11:21 pm

Ok, principiul e simplu. Ai un acvariu , sub el faci doua gauri...in general cat mai departate...deci ambele gauri sub ele. Fumul cald vine in acvariu si icearca sa urce in sus...si e prins in clopot...nu poate iesi prin gaura de evacuare pentru ca e cald...si sta sus pana se raceste...asta e...efoarte simplu...

Daca in desenul tau cosul este conectat la gaura de jos,...e aproximativ un clopot impreuna cu focarul.

Eu iti explic cum se face dar eu n-as face asa ceva niciodata...e munca inutila, in sensul ca folosesc o ideie valoroasa pe un agregat de 2 bani...

Post Reply