Circulatie fortata si termosifon

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

gogorita
junior
Posts: 128
Joined: Tue Dec 25, 2012 9:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Circulatie fortata si termosifon

Post by gogorita » Sat Feb 01, 2014 8:07 pm

Buna seara tuturor! Pentru ca nu m-am prezentat o voi face acum: numele meu este Pompi am 37 ani si sunt din Dambovita. Urmaresc de mai multa vreme acest forum, si cu acordul d-voastra indraznesc sa va cer ajutorul in catava privinte .In vara voi construi o soba din caramida,cu registru incorporat la care normal este nevoie de o instalatie ce va combina incalzirea in plinta,incalzirea in tavan ACM si 2 calorifere pt. baie. Cum nu sunt de meserie aici incep problemele..casa fiind pe un nivel nu pot face toata instalatia prin termosifon asa ca incerc sa folosesc cel putin o parte din ea ,pentru ceva autonomie in cazul penelor de curent..deci doresc ca in asa situatii agentul termic sa circule prin termosifon..nu doresc ups-uri si nici robineti pe care sa-i actionez eu, pentru motivul ca s-ar putea sa nu fie nimeni acasa, singura schita care am gasit-o este cea atasata (din cauza robinetului care ar fi comutat manual nu ma multumeste) . Deci am rugamintea daca se poate ,de o alta schema voi da orice detalii vor mai fi necesare pt. asta..va multumesc

gogorita
junior
Posts: 128
Joined: Tue Dec 25, 2012 9:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by gogorita » Sat Feb 01, 2014 8:10 pm

ups.. spune ca fisierul skb nu e permisa.. Este in sketchup.... :oops:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by phoenix » Sat Feb 01, 2014 8:13 pm

Salut, spune ce terminatie are, ca eu vad ca merge.

gogorita
junior
Posts: 128
Joined: Tue Dec 25, 2012 9:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by gogorita » Sat Feb 01, 2014 8:15 pm

skb, dar se pare ca pana la urma a mers

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by phoenix » Sat Feb 01, 2014 8:16 pm

skb sau skp? Sketchup este skp...

gogorita
junior
Posts: 128
Joined: Tue Dec 25, 2012 9:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by gogorita » Sat Feb 01, 2014 8:17 pm

scuze greseala era a mea :shock:

gogorita
junior
Posts: 128
Joined: Tue Dec 25, 2012 9:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by gogorita » Sun Feb 02, 2014 1:10 am

Pentru simplificare pun si un desen in paint..deci cum as-i putea face un by-pass pentru pompa..stiu ca prin ea nu circula apa prin termosifon cand nu functioneaza
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by gi0 » Sun Feb 02, 2014 5:23 am

Buna seara stimati domni.Cu o intrebare asemanatoare vin si eu,desi ...cred ca nu isi are rostul.Dar incerc.
Pana acum ma plangeam ca nu se incalzeste instalatia iar acum ma plang ca nu reusesc sa o racesc in timp util.
Cum cazanul Viadrus nu are serpentina de racire,intr-o instalatie presurizata,cu circulatie fortata,este nevoie de un kit pentru pana de curent.Dar daca pana dureaza doua zile,pe frigurile astea...mai cumperi si un generator.In fine...
Acum vin si pun intrebarea mea naiva;este posibil ca macar o parte,o mica mica parte dintr-un sistem presurizat sa fie transformat automat si folosit ca sistem cu termosifonare?
Am sa incerc sa fac o mica schema,va fi foarte dificil ptr ca radiatoarele sunt conectate la distribuitor :cry: ...Adica sa montez un tur care sa fie conectat dupa pompa circulatie radiatoare,si apa sa urce usor si natural spre distribuitorul de la etaj.Returul ramane acelasi,iar pe tubulatura noua conectat o valvula electromagnetica care se va deschide doar cand se va intrerupe curentul.Cred totusi ca circulatia naturala a apei ,sigur,va fi insuficient de rapida pentru a preintampina acumularea apei fierbinti in cazan.Imi cer scuze daca va rapesc timpul pretios cu nestiinta mea.
In schema trebuie si un by-pass care fie conectat pe retur, intre cazan si pompa de circulatie,si puffer.La fel ,o electrovalvula care sa se deschida la intreruperea curentului electric.
Cu stima.
Last edited by gi0 on Sun Feb 02, 2014 5:48 am, edited 1 time in total.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by gi0 » Sun Feb 02, 2014 5:44 am

Adica asa.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by flavius76 » Sun Feb 02, 2014 10:26 am

Pentru astfel de situatii, cel mai indicat este termosifonare intre pufer si centrala, termosifonarea pe calorifere trebuie calculata, sa vezi ce putere poate prelua caloriferul la acel debit, daca nu a fost conceputa de la inceput pentru termosifon, cel mai probabil nu va functiona.
Pentru comutare se poate folosi o vana cu servomotor sau clapeta gravitationala.

Post Reply