Circulatie fortata si termosifon

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by flavius76 » Wed Feb 05, 2014 6:16 pm

Latest post of the previous page:

Se poate face si acel bypas, dar daca tevile de legatura nu au fost dimensionate pentru termosifon, debitul va fi redus, posibil insuficient sa poata prelua intreaga putere a cazanului.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by gi0 » Wed Feb 05, 2014 6:23 pm

Nu contest afirmatia d-voastra.Instalatia nu este dimensionata ptr termosifonare,dar va intarzia putin supraincalzirea cazanului in cazul unei pene de curent.Spunea cineva pe forum ca se gasesc capete termice pentru VTC,separat.Am cautat in mai multe locuri dar nu am gasit.Doream sa pun unul de ....75*C.
Cu stima.

gogorita
junior
Posts: 128
Joined: Tue Dec 25, 2012 9:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by gogorita » Wed Feb 05, 2014 11:30 pm

Normal ar fi sa calculezi registrul astfel incat temperatura apei sa fie la temperatura necesara incalzirii in tavan
Asta ma straduiesc sa fac dar ,,ma prind '' cam greu.. :crazy:
asta presupune sa dimensionezi si caloriferele pentru acea temperatura.
Deci situatia sta cam asa:
-camera 1 va fi incalzita cu calorifer tip plinta circulatie fortata,necesar termic 630w
din datele producatorului la o temp.a apei de 40 grade rezulta 630/95=7 m liniari

-cam.2 va fi incalzita cu calorifer tip plinta circulatie fortata,necesar termic 1055w
1055/95=11 m
-baia va fi incalzita cu 2 calorifere port-prosop, circulatie termosifon, (situate pe la jumatatea inaltimii camerei) necesar 770w
dimensiuni calorifere-necunoscuta(nu stiu cum sa le calculez)
-cam.3 va fi incalzita de radiata sobei,necesar850w(in momentul demararii lucrarii o voi expune aici)
-ACM, boiler tank-in-tank (made home)situat in podul casei,circulatie termosifo necesar 500w(aici iar am o necunoscuta)
-hol,circulatie termosifon incalzire in tavan,necesar termic 1080w
Tevile cum vor fi acoperite, care e structura finala a straturilor tavanului?
Tevile vor fi prinse cu bride ,,arici''pe tavan,peste ele un strat plasa fibra de sticla,totul va fi inglobat in 3 cm tencuiala pe baza de ipsos ,,goldband'' si vopsea lavabila
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gogorita
junior
Posts: 128
Joined: Tue Dec 25, 2012 9:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by gogorita » Thu Feb 06, 2014 12:11 am

Daca vorbim de putere, se poate modifica si din temperatura agentului termic, nu obligatoriu din micsorarea pasului
Incerc sa lucrez cu temperaturi mici pentru ca schimbatorul sa functioneze in condensatie,din cate stiu eu 50 g tur ar fi maxim

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by flavius76 » Thu Feb 06, 2014 1:56 pm

Debitul de 0,133l/s corespunde unei puteri de cel putin 2,7kw, nu stiu cat de corecte sunt datele din acel tabel, sau sunt cam incomplete.
Tencuiala goldband nu stiu daca se poate aplica la grosimi mari, ca sa acopere tevile de pex. Are o conductivitate de 0,28w/mk, mai mica fata de tencuiala clasica, asta ar insemna ca trebuie sa mai ridici temperatura agentului termic.

gogorita
junior
Posts: 128
Joined: Tue Dec 25, 2012 9:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by gogorita » Thu Feb 06, 2014 3:46 pm

Debitul de 0,133l/s corespunde unei puteri de cel putin 2,7kw, nu stiu cat de corecte sunt datele din acel tabel, sau sunt cam incomplete.
In cazul acesta fiind vorba de camere 3,5/4=15 m liniari ,caloriferele puse imprejurul camerei ar putea rezolva problema?
Datele sunt luate de aici sper sa nu se considere reclama..
http://www.tehnicainstalatiilor.ro/arti ... p?artnr=17
Tencuiala goldband nu stiu daca se poate aplica la grosimi mari, ca sa acopere tevile de pex. Are o conductivitate de 0,28w/mk, mai mica fata de tencuiala clasica, asta ar insemna ca trebuie sa mai ridici temperatura agentului termic.
Da ,se poate aplica la grosimea dorita in 2-3 straturi succesive,lucrez de mult timp cu el..daca conductivitatea este prea mica sa iau in calcul varianta cu aripioare de tabla pe pex si finisaj rigips?diferenta de pret fiind mica intre cele 2 variante.
Din experienta nu vreau tencuiala clasica asa groasa,vor aparea fisuri si exista riscul de a cadea

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by flavius76 » Thu Feb 06, 2014 8:22 pm

Datele producatorului referitor la putere/metru liniar pot fi corecte, atunci si calculul tau cu dimensionarea e corect, dar nu am inteles ce reprezinta acel debit, pe metru nu poate sa fie.
Dupa calculul meu, la o diferenta de 5 C intre tur si retur, avem pentru 630w un debit de 0,1mc/h(0,03l/s), iar pentru 1055w un debit de 0,18mc/h(0,05l/s), debitul total pentru aceste 2 camere ar fi de 0,28 mc/h

Varianta cu aripioare la tavan, cred ca e foarte dificil de executat ca monopera, fiindca trebuie sa ai contact perfect intre tabla si rigips, daca raman spatii cu aer e mai rau.

gogorita
junior
Posts: 128
Joined: Tue Dec 25, 2012 9:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by gogorita » Thu Feb 06, 2014 9:38 pm

Varianta cu aripioare la tavan, cred ca e foarte dificil de executat ca monopera, fiindca trebuie sa ai contact perfect intre tabla si rigips, daca raman spatii cu aer e mai rau.
Ai dreptate ,iau in considerare suplimentarea cu inca un calorifer in hol,cu circulatie fortata.Raman la varianta cu goldband
Ce temperatura ar trebui sa fie sa intre in schimbator pe retur pentru a functiona in condensatie?

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by flavius76 » Thu Feb 06, 2014 10:03 pm

Sub 45 C, cu cat mai rece cu atat creste procentul de condens, de mentionat ca la lemne vaporii sunt prezenti in gazele de ardere in faza de ardere a volatilelor, cand ramane jar nu mai este condensat. Asta spre deosebire de centralele pe gaz, unde procentul de condens este constant.

gogorita
junior
Posts: 128
Joined: Tue Dec 25, 2012 9:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by gogorita » Thu Feb 06, 2014 11:15 pm

Sub 45 C, cu cat mai rece cu atat creste procentul de condens, de mentionat ca la lemne vaporii sunt prezenti in gazele de ardere in faza de ardere a volatilelor, cand ramane jar nu mai este condensat. Asta spre deosebire de centralele pe gaz, unde procentul de condens este constant.
:thankyou:

Post Reply