Circulatie fortata si termosifon

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by flavius76 » Sun Feb 02, 2014 1:42 pm

Latest post of the previous page:

E mai indicata varianta cu 4 iesiri din schimbator, mai depinde si de schimbator, daca are prea putine coloane pot fi probleme.

gogorita
junior
Posts: 128
Joined: Tue Dec 25, 2012 9:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by gogorita » Sun Feb 02, 2014 2:02 pm

E mai indicata varianta cu 4 iesiri din schimbator, mai depinde si de schimbator, daca are prea putine coloane pot fi probleme.
Acesta va fi schimbatorul,3 elementi a 6 coloane 0,450 mp element.
Daca ar functiona asa ar fi perfect,ce ar mai trebui sa iau in calcul afara de dimensionarea potrivita a tevilor?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by flavius76 » Sun Feb 02, 2014 2:16 pm

Nu stiu exact daca va functiona, ar trebui facut un test, cu pompa legata pe o parte si vazut daca face circulatie si pe partea cealalta, daca pompa invarte apa si pe legatura opusa, atunci nu prea merge.

gogorita
junior
Posts: 128
Joined: Tue Dec 25, 2012 9:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by gogorita » Sun Feb 02, 2014 2:28 pm

Cum se incalzeste vremea asa voi face, acum e putin dificil din cauza ca pompa ce o am functioneaza deja intr-o instalatie ce nu are robineti de retinere astfel ca trebuie golita toata instalatia..dar voi improviza eu ceva pt.test.Ar fi bine ca pompa sa circule apa si pe partea de termosifon,interesul meu este sa functioneze termosifonul cand pompa nu are curent,pentru descarcarea termica a instalatiei..

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by flavius76 » Sun Feb 02, 2014 2:43 pm

Problema e ca pompa daca invarte apa si pe partea de termosifon, o invarte in sens invers, iar debitul va fi mic, insuficient pentru o circulatie corespunzatoare, dar suficient ca sa opreasca termosifonarea, deci nu vei avea incalzire pe aceasta ramura, decat cu pompa oprita.
Varianta ta cu robinetul de bypass nu merge, din cauza ca nu pot functiona pe aceesi linie un circuit cu pompa si unul in termosifon, din cauza diferentelor hidraulice dintre cele 2. Ca sa mearga trebuie un separator hidraulic(BEP).

gogorita
junior
Posts: 128
Joined: Tue Dec 25, 2012 9:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by gogorita » Sun Feb 02, 2014 2:56 pm

Problema e ca pompa daca invarte apa si pe partea de termosifon, o invarte in sens invers, iar debitul va fi mic, insuficient pentru o circulatie corespunzatoare, dar suficient ca sa opreasca termosifonarea, deci nu vei avea incalzire pe aceasta ramura, decat cu pompa oprita
Te rog fa-ma sa inteleg: pompa va impinge apa rece in schimbator prin partea de jos..pe aceeasi latura pe sus ar urma sa iasa apa calda, pe partea opusa va fi imaginea sa in oglinda,de ce ar functiona invers?adica nu ar putea iesi apa calda pe sus si intra pe jos?sau retur-urile fiind mai apropiate si face-to -face vor fi influientate de acest lucru

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by flavius76 » Sun Feb 02, 2014 3:15 pm

Daca debitul vehiculat de pompa nu poate trece in totalitate prin coloanele schimbatorului, atunci va cauta sa treaca si prin alta parte, adica prin instalatia de la celalalt capat, care va functiona ca o coloana a schimbatorului.

gogorita
junior
Posts: 128
Joined: Tue Dec 25, 2012 9:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by gogorita » Sun Feb 02, 2014 3:26 pm

Inteleg,aici poate ma va ajuta pompa care are 3 trepte de putere,dar asta ar modifica sensul natural de curgere a apei? adica apa rece sa impinga in sus apa calda pe tur?presiunea va fi mai mare in partea de jos a schimbatorului decat in partea de sus? te rog sa nu te superi,nu sunt asa priceput in domeniul asta..

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by flavius76 » Sun Feb 02, 2014 4:02 pm

E posibil sa apara presiune jos si depresiune sus, in schimbator, asta ar bloca circulatia in termosifon, normal schimbatorul ar trebui sa lucreze ca un separator hidraulic, caz in care ar fi totul ok, dar cum el nu e chiar separator, nu stiu cum va functiona, depinde de rezistenta de pe coloane, daca sunt colmatate, depinde de debitul vehiculat de pompa, daca pompa da un debit redus e mai bine, dar sa fie suficient pentru caloriferele ce le deserveste.

gogorita
junior
Posts: 128
Joined: Tue Dec 25, 2012 9:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by gogorita » Sun Feb 02, 2014 11:23 pm

Deci ramane sa se mai incalzeasca putin si voi face proba..nu ma grabesc, instalatia va fi facuta dupa ce soba va fi gata,pana atunci strang informatii, voi reveni cu testele la momentul acela.
Acum am alta rugaminte, am citit topicul termosifon,am invatat cum se dimensioneaza traseul dar: facand incalzire in tavan circuitul propriu zis va fi calculat ca si tevile de aducere a apei? adica de ex. intr-o camera sa zicem ca am nevoie de 100 m teava pex d 16*2mm intinsa sub tot tavanul.Acesti 100 m vor fi ,,caloriferul'' cum ar trebui calculate pierderile de presiune tinand cont ca el si ,,raceste'' apa? Va multumesc

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by flavius76 » Mon Feb 03, 2014 4:05 pm

Teava trebuie sa formeze un registru, nu merge pusa dintr-o bucata intreaga ca la incalzirea cu pompa de circulatie. Daca registrul e realizat ca un calorifer cu intrarea si iesirea in diagonala, poti calcula doar pentru o singura teava din mijloc, celelalte vor avea aceeasi pierdere de presiune. camera trebuie sa fie izolata bine, mai ales la podea, altfel poate fi rece la nivelul podelei.

Post Reply