Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by gi0 » Mon Oct 08, 2012 9:21 pm

Latest post of the previous page:

IPAT-ul are 8 bucle aproximativ egale,cu lungimea de maxim 90m,pas de 100mm si este instalat doar la parter.Suprafata incalzita cu ipat are 72m.Suprafata totala incalzita ...138mp.
Tot la parter am 8 radiatoare care pot incalzi spatiul fara IPAT.
La mansarda am 6 radiatoare.
Nu stiu puterea lor.Nu am robineti termostatici pe radiatoare.
Pufferul combinat Heizer trin va avea 800 l acumulator/200 l boiler.Nu pot monta unul mai mare.
Pirderi de caldura...sa zicem maxim 18kw.Si da,vreau termostate pe fiecare nivel.
Cu stima.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by ciine » Mon Oct 08, 2012 10:26 pm

In cazul asta eu iti prezit varianta mea
Cazanul de lemne va debita toata puterea in puffer si va fi setat pe maxim pt cel mai bun randament , centrala electrica va prelua temperatura din puffer pe retur si va alimenta distribuitorul si ea va fi setata la 40 grade, adica pompa va functiona tot timpul in care unul din senzorii de temperatura este activat dar va produce caldura numai dupa ce temperatura agentului din puffer va scadea la 40grade Acum eu nu vad rostul incalzirii cu calorifer si ipat intr-o casa locuita permanent dar ma rog e optiunea fiecaruia .In cazul in care vrei termostatare pe fiecare camera ai nevoie de http://www.youmago.ro/gallery/view/780985/1081576 pt fiecare camera din masarda si nu cred ca e nevoie de pompa suplimentara (apropo am vazut in lidl aceste termostate la un pret de 40ron dar fara capul termostatic se aplica la robineti termostatici clasici).Asta e varianta accesibila pt orcine , eu as folosii electrovalve pe fiecare camera comandate de microcontroler in functie de temperatura si tot cu microcontroler as face si restul de automatizari.
La parter daca e vorba de un singur spatiu (living) se poate termostata prin comanda pompei de la ipat, eu as incerca varianta cu ipat inseriata pe returul caloriferelor

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by gi0 » Mon Oct 08, 2012 10:39 pm

Parterul are 6 camere,una fiind camera centralei.Cum sunt alimentate electrovalvulele,cu baterii?

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by ciine » Mon Oct 08, 2012 11:01 pm

Da , daca te referi la ce este in link, termostat , parca 2 AA 3v

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by gi0 » Tue Oct 09, 2012 11:30 pm

Iata cam ce am inteles eu.Bag toata puterea cazanului in puffer.Ca si pompa de incalzire folosesc pompa de la centrala electrica care este setata sa incalzeasca dev la 40*C.Dar eu nu vreau sa incalzesc tot pufferul cu centrala electrica si am introdus elecrovalvula 1 care va inchide aspiratia din puffer cand apa va scadea sub 40*C si va deschide aspiratia dinspre returul radiatoare/ipat,facand circulatia numai prin insatalatia de incalzire si butelia de egalizare.Este corect?In schita inca nu am sters pompele de incalzire.Poate duce pompa de la centrala electrica si radiatoare si ipat?
Cu stima.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by ciine » Wed Oct 10, 2012 9:01 am

Da asta am vrut sa spun. varianta de separare a pufferului este corecta daca iti vine bine asa, dar la 40grade in el mai este destula energie care poate fi valorificata si s0ar putea sa vezi ca returul la ce este mai mic de aceasta temperatura.
Casa ta nu este exagerat de mare si pompa de la centrala e suficienta, iar pt ipat unde este cea mai mare pierdereai ai pompa de amestec , de asemenea nu stiu cit de corect este dar as incerca sa pun ipat-ul dupa returul caloriferelor de la parter unde temperatura este mica .
Cel mai dificil la tine este termostatarea pe zone .
Cel mai avizat in instalatii este Lisapet , asta reprezinta viziunea mea pe care o consider viabila si mai ieftina decit varianta ta.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by gi0 » Wed Oct 10, 2012 2:50 pm

Astept cu nerabdare interventia dl.Lisapet,dar sunt sigur ca este foarte ocupat.Multumesc pentru sfaturi.In ultima schita am uitat sa leg returul intre puffer si BEP.
Cu stima.

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by Instalatorul de Iasi » Wed Oct 10, 2012 6:46 pm

lisapet wrote:1. Vasul de expansiune a instalatiei solare recomand sa fie legat pe partea de aspiratie a pompei si nici de cum pe partea de refulare.
Te rog, ai putea spune ÅŸi de ce?

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by user_banat_85 » Wed Oct 10, 2012 9:55 pm

Instalatorul de Iasi wrote:
lisapet wrote:1. Vasul de expansiune a instalatiei solare recomand sa fie legat pe partea de aspiratie a pompei si nici de cum pe partea de refulare.
Te rog, ai putea spune ÅŸi de ce?
Cred ca :) pentru a asigura la aspiratia pompei o presiune manometrica cat mai constanta.
Presiune manometrica - presiune mai mare ca cea atmosferica.
Presiune barometrica - presiune egala cu cea atmosferica.
Presiune vacuumetrica - presiune mai mica ca cea atmosferica.

P.S. scoala am facut-o in rusa, asa ca unele notiuni traduse s-ar putea sa nu corespunda cu notiunile romanesti.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by user_banat_85 » Wed Oct 10, 2012 10:28 pm

gi0 wrote:Astept cu nerabdare interventia dl.Lisapet,dar sunt sigur ca este foarte ocupat....
Salutare dl gi0,
Vad ca pe masura ce inaintati - complicati instalatia din ce in ce mai mult.. Eu sunt adeptul lucrurilor simple pe care sa le poata "gestiona" si o persoana cu pregatire minima..
1. Nu vad rostul ca circuitele caloriferelor sa aiba fiecare cate o pompa;
2. Nu var rostul ca circuitele caloriferelor sa aiba vana de amestec;
3. Nu vad rostul buteliei de egalizare - deoarece stocatorul deja este un vas de egalizare a presiunilor;
4. Daca vreti ca boilerul sa nu fie "racit" de catre consumatorii de agent termic din casa - legati turul de iesire al agentului termic catre consumatorii din casa "sub nivelul balonului cu apa menajera";
5. Legati turul de la cazan in partea din mijloc a stocatorului ca balonul cu apa menajera sa se "situieze" intr-un clopot. Astfel agentul termic se va stratifica in stocator si va urca cel mai fierbinte cat mai sus..fara sa "stea" in "calea pompei".
6. Va rog sa revizuiti cu atentie "pozitia" vanei cu trei cai de comutare (care ar trebui sa fie pe turul de la cazan, cu toate ca eu o consider inutila daca suprafata balonului apei menajere este de minim 2,0 mp). Cred ca serpentina din interiorul balonului era pentru asigurarea prepararii prioritare a apei calde folosind agentul de la solar si nu agentul de la cazan.
7. In locul cazanului electric as folosi rezistente electrice cu termostate pe ele.. sunt din acelea cu filet de 5/4" cu puteri de pana la 3kW (parca sunt si mai mari ca putere), depinde cate racorduri libere veti avea la acel stocator..
Tot zic sa desenez o schita cum vad eu, dar nu apuc.. nu-mi ajunge timp.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by gi0 » Wed Oct 10, 2012 11:20 pm

O seara buna dl. Lisapet.
Eu credeam ca instalatia mea e cea mai simpla :roll:.Din pacate centrala electrica este pe drum impreuna cu cazanul pe lemne si cosul Schiedel 7m.Alegerea cea mai grea este pufferul combinat.Heizer 1000 are greutatea fara apa de vreo 500kg si l-am gasit tocmai in Satu Mare, iar cele de iox au un pret....Scuze ptr off topic.Am sa fac o schita cu recomandarile d-voastra dar fara automatizare.Banuiesc ca aspiratia incalzirii in pardoseala este tot direct din puffer dar mai jos decat radiatoarele sau se poate conecta pe returul radiatoarelor?
Cu toata stima.

Post Reply