VIADRUS 25 KW

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: VIADRUS 25 KW

Post by phoenix » Wed Jan 28, 2015 3:20 pm

Latest post of the previous page:

Uite ceva la 10 kw facut de un coleg si poti vedea de cate ori alimenteaza el pe zi.
viewtopic.php?f=39&t=868
E facut insa cu materiale care trec de medie ca preturi si muulta multa munca.

SAU

viewtopic.php?f=39&t=404 care este accesibil pentru ORICINE si care desi nu arata ca primul exemplu are o rapiditate in constructie si un pret scazut fiind premiant la aceste calitati.

Poti discuta cu Luvio sau cu Claudiu sa te convingi.

Sau cumperi alta centrala sau izolezi dar tot o sa alimentezi la cateva ore .

Cel mai greu este sa alegi ce doresti sa faci...toate astea daca in buncar nu incap lemne asa cum ai zis, daca incap mai multe atunci ...mai vedem.

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: VIADRUS 25 KW

Post by hudemanicolai » Wed Jan 28, 2015 4:29 pm

anduvirgil wrote:Eram curios...ca la prima vedere mai mult de 10 kw nu ar fi nevoie....
cantitatea mica de lemne la foc...sau asa ar trebui sa incarce la 2-3 ore..
Andule tu ai estimat din prima situatia si i-ai dat si raspunsul.
Junior wrote:- la 2:30 umplu cuva de ardere ...aprox 4- 5 kg .....am sa cantaresc diseara .
La un necesar de cca 10kw din 4-5kg lemne la 2,30 ore exact cam atata consuma cat a aproximat Andu.
Problema e ca pune putine lemne.
De ce doar cate 4-5kg? Poate ne spune Junior. Nu-i incap mai multe sau doar atat vrea el sa puna?
Pt o centrala 4-5 kg e foarte putin.
Poate ne lamureste ce-i cu cantitatea asta mica.
Nu inseamna ca sfaturile cu izolatia si calculul necesarului, trebuie neglijate, dar m-o facut curios cu cantitatea aia de 4-5kg.

gelik77
junior
Posts: 23
Joined: Wed Dec 18, 2013 8:23 pm
Location: Bacau
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: VIADRUS 25 KW

Post by gelik77 » Wed Jan 28, 2015 5:26 pm

am avut aceeasi centrala Viadrus si faceam o incarcare la 6-7 ore cu 15kg lemne si nu era incarcata la maxim. In conditiile in care izolatia de pe casa mea este nesemnificativa,polistiren de 2 pe 3 laturi si pe nord de 3.suprafata incalzita 80mp.pardoseala neizolata si in pod izolatie de 20 cm rumegus.

gelik77
junior
Posts: 23
Joined: Wed Dec 18, 2013 8:23 pm
Location: Bacau
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: VIADRUS 25 KW

Post by gelik77 » Wed Jan 28, 2015 5:40 pm

oricum sfatul meu este sa te gandesti la alta alternativa cum ar fi o soba sau un cazan din samota.Eu am tinut cazanul Viadrus2 ani si sincer eram satul sa mut la fiecare saptamana stiva de lemne.Anul trecut l-am vandut la jumatate de pret,numai sa scap de el.Nu as vrea sa te dezamagesc dar dupa cum spui cred ca pentru a trece o iarna vei avea nevoie de vreo 15mc de lemn uscat-lejer.Eu consumam undeva la 10-12 mc.Acum cu soba ajung la maxim4-5mc.Cu un cazan de zidarie calculat bine nu cred ca depasesti 10 mc/iarna si ai caldura si autonomie.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: VIADRUS 25 KW

Post by phoenix » Wed Jan 28, 2015 5:48 pm

Ce sa facem, oamenii cred ca 30 de milioane sunt bani dar adevarul este ca daca nu producem in tara nimic platim la pretul occidentului si atunci 30 de milioane face exact un sparc...Centrala respectiva este de fapt un godin mai avansat(pereti mai grosi).
Eu estimez consumul la 11-12 kw necesar pe la vreo 9 tone dar la iarna serioasa, in ultimii doi ani a fost cam cald. Daca faci cu moderatie scazi vreo 2 tone(tone insemna cu umiditate sub 20% si in casa 24 de grade maxim si minim 19-20).

Dezavantajul tau este ca nu ai timp de invatat sa faci cazan...dar cauta prin Giurgiu ca stiu niste baieti care ar putea sa faca ceva.

Uite soba lui gelik77 :P
viewtopic.php?p=41930#p41930" onclick="window.open(this.href);return false;

Eu ma laud cu sobele altora a mea arata "nefotogenic" si tot a costat 30-35 de milioane cu tot cu cosul de 3 metri si are 1200 de caramizi.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: VIADRUS 25 KW

Post by gi0 » Wed Jan 28, 2015 8:46 pm

Nu mai descurajati omul.Si eu vreau cazan de zidarie ,dar la momentul potrivit.Nu arunc acum cazanul de fonta daca isi face treaba bine.
Intrebarea pe care o repet si eu este de ce arzi doar doua lemne??? :wtf:4-5kg de lemne atat inseamna,doua lemne groase.Volumul camerei de ardere este de 60 de litri,ai loc destul sa arzi macar 12 kg odata.Cu doua lemne nici nu apuci sa incalzesti bine cazanul si s-au si dus.
Folosesti aprindrea de sus?Acum am pus si eu o intrebare...ce aprindere de sus la doar doua trei lemne???
Si eu am tot viadrus si este ok per total.Nu stiu cum ai instalatia facuta,poate ceva nu este ok.
Mai in urma gasesti pe acest topic imbunatatiri facute de Florin la cazanul lui.
Da mai multe detalii despre instalatie,poate se gaseste o solutie.Chiar si o schema ar fi buna.
Cu stima.

Junior
junior
Posts: 13
Joined: Tue Jan 27, 2015 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: VIADRUS 25 KW

Post by Junior » Thu Jan 29, 2015 9:43 am

...in primul rand va multumesc tuturor pentru ajutor , sfaturi , exemple....

...aseara am cantarit lemnele :
-am sa va dau cantitatile totale

...am aprins focul in jurul orei 18:15

- brad = 8 kg
- deseuri de tei 11 kg
- fag 12,5 kg

ultima oara am alimentat centrala la ora 23:50

Junior
junior
Posts: 13
Joined: Tue Jan 27, 2015 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: VIADRUS 25 KW

Post by Junior » Thu Jan 29, 2015 9:45 am

...in camera de ardere nu incap lemne mai lungi de 38 cm ...

anduvirgil
senior
Posts: 3786
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: VIADRUS 25 KW

Post by anduvirgil » Thu Jan 29, 2015 9:48 am

Junior wrote:...in primul rand va multumesc tuturor pentru ajutor , sfaturi , exemple....

...aseara am cantarit lemnele :
-am sa va dau cantitatile totale

...am aprins focul in jurul orei 18:15

- brad = 8 kg
- deseuri de tei 11 kg
- fag 12,5 kg

ultima oara am alimentat centrala la ora 23:50
In cate transe au fost incarcate aceste lemne si de ce?
Poate ar trebui sa ne spuneti cum procedati de la aprinderea focului si pana la ultima incarcare (mod aprindere, kg lemne incarcate) si eventual temperatura apei din instalatie si cea interioara

Junior
junior
Posts: 13
Joined: Tue Jan 27, 2015 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: VIADRUS 25 KW

Post by Junior » Thu Jan 29, 2015 10:02 am

diseara am sa fotografiez fiecare etapa in parte .....

lemnele de fag sunt un pic cam lungi ( 45 cm ) de aceia le pun in camera de ardere combinate cu deseurile de tei ...

anduvirgil
senior
Posts: 3786
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: VIADRUS 25 KW

Post by anduvirgil » Thu Jan 29, 2015 10:12 am

anduvirgil wrote:In cate transe au fost incarcate aceste lemne si de ce?
Poate ar trebui sa ne spuneti cum procedati de la aprinderea focului si pana la ultima incarcare (mod aprindere, kg lemne incarcate) si eventual temperatura apei din instalatie si cea interioara
Raspundeti la urmatoarele intrebari
1 - cate focuri au fost facute si cu ce cantitate de lemne
2 - care este modul de exploatare si de ce
3 - care este temperatura apei din instalatie pe timpul focului
4 - care este temperatura interioara pe timpul focului si care este media temperaturii intre 2 focuri


lemnele pot fi puse in focar si vertical. Se incarca focarul cu lemne, compacte in partea din spate si se aprind jos in partea din fata. Lemnele trebuiesc incarcate astfel - cele groase in spate iar cele subtiri in fata

Post Reply