VIADRUS 25 KW

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: VIADRUS 25 KW

Post by gi0 » Thu Mar 08, 2018 1:09 pm

Latest post of the previous page:

Despre aceste depuneri vorbeam . In imagini se observa depunerea ca un puf si o zona unde am dat-o jos doar prin atingere . Practic coxul arde toate depunerile rezultate prin arderea lemnelor . Chiar pe elementul care sustine usa se vede zona cu depuneri prin care curge circula apa . Este asa pentru ca in fata focarului , pe gratar am pus samota care impiedica aprinderea din fata , focul incepand din spatele focarului . Usita triunghiulara nu are depuneri deoarece depunerile sunt arse de cox . Aerul secundar intra in focar prin gaura de la usa prin tubul din imagine , este cea mai buna solutie dintre toate folosite pana acum .
Pot afirma ca am praf peste tot din cauza coxului si calitatea este indoielnica ... Ce vedeti in in imagini de culoare albicioasa este tot puf foarte usor de indepartat . Cu o perie de sarma focarul iese ca nou , fara multe eforturi .
In tavita se vede o parte din puful ars indepartat cu mana si mult carbune cazut prin gratar . Doar o parte din el mai arde , o alta parte este deja consumat .
Cu stima .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: VIADRUS 25 KW

Post by gi0 » Thu Mar 29, 2018 9:22 pm

Buna seara .
Azi am dat afara teava de aer din spatele focarului care aducea aer din cenusar .
Am pus pe trei sferturi din focar , de la usa spre spate , in focar , sprijinite pe nervura elementilor doua table de inox in asa fel incat sa aiba continuitate .
In fata am blocat usa cu gratii triunghiulara , cu o alta foaie din tabla care are doua canale de 1,2mm , asezata inclinat . Carbunele si lemnele le pozitionez chiar langa usa de alimentare in comparatie cu sistemul celalalt cand combustibilul era in spate .
Flacara este obligata sa iasa spre spate , se intoarce cu flacari vinetii , dar nu mai intra valatuc in fumuri , doar caldura .Tabla se inroseste putin si se pare ca are loc arderea secundara chiar la marginea ei , ajutata si de teava cu gaurele care intra prin usa si aduce aer separat de cenusar . Rezultatele sunt mai bune decat la celalat sistem . Din pacate nu am baterie la pistolul cu infrarosii , dar cu prima ocazie voi masura temperatura la cos cu sonda acestuia . Din pacate telefonul nu capteaza flacarile mai albastrui sau nu stiu eu cum sa il folosesc .
Pozitionarea tablelor arata ca in imagine .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: VIADRUS 25 KW

Post by gi0 » Thu Mar 29, 2018 9:25 pm

In filmulet arderea este cam la 5-6 minute de la aprindere ...
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=_7uZI4huYMI[/youtube]

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: VIADRUS 25 KW

Post by gi0 » Thu Mar 29, 2018 9:39 pm

In al doilea clip se vede gazeificarea chiar pe spatele focarului . Usita de tiraj este aproape inchisa pentru ca pe cazan sunt 92*C . Usa fiind deschisa pentru filmare , gazeificarea se realizeaza cu aerul care intra din cenusar pe langa spatele focarului . Deci in acest caz , si aerul primar ajuta la gazeificare .
Practic , in primul filmulet , arderea seamana cu cea dintr-un batchbox , flacara iesind ca dintr-un ricer . Arderea este laterala , spre capatul focarului . Temperatura este mai mare in focar si fac aceasta afirmatie deoarece pufferul s-a incalzit mai repede , apa este mai calda cu 14-15 grade , dar arderea este mai rapida , in mod sigur cu minim 30 de minute . La cateva minute de la ardere la cos dispar orice urme de ardere .
Este normal , gazele fac acum un drum dublu pana la iesirea din focar . Cu cat mai etans este istemul spre fata , cu atat mai mult arderea se dezvolta mai bine spre partea opusa . Gazeificarea este continua dar la filare este putin deranjata de deschiderea usii .
Cu stima .
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=p1AX2d4n6L0[/youtube]

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: VIADRUS 25 KW

Post by gi0 » Thu Mar 29, 2018 10:00 pm

Nu am material in prezent pentru a realiza o placa cu pereti dubli prin care sa circule aerul secundar . S-ar incalzi foarte bine , incalzire care ar crea o mica presiune ce ar duce la injectarea aerului in focar .
Cu stima .

Post Reply