VIADRUS 25 KW

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: VIADRUS 25 KW

Post by anduvirgil » Wed Jan 28, 2015 1:24 pm

Latest post of the previous page:

Cat a rezultat necesarul de caldura calculat de firma?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: VIADRUS 25 KW

Post by phoenix » Wed Jan 28, 2015 1:34 pm

Daca nu i-a dat scris pe o hartie stampilata si el nu a platit acest calcul cu chitanta e fix pixu. I-au calculat pe proiect sau asa din ochi?...Andule...in jur de 25 kw le-a dat ca atat aveau pe stoc centrale de 25...

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: VIADRUS 25 KW

Post by anduvirgil » Wed Jan 28, 2015 1:38 pm

exdan wrote:Daca nu i-a dat scris pe o hartie stampilata si el nu a platit acest calcul cu chitanta e fix pixu. I-au calculat pe proiect sau asa din ochi?...Andule...in jur de 25 kw le-a dat ca atat aveau pe stoc centrale de 25...
Eram curios...ca la prima vedere mai mult de 10 kw nu ar fi nevoie....
Poate nu face focul cum trebuie, lemnele sunt ude (cu toate ca ard prea repede pentru a fi unde), cantitatea mica de lemne la foc...sau asa ar trebui sa incarce la 2-3 ore..

Cunosc cazuri in care focul nu se stinge in centrala si mai nou se face focul cu lemne ude ca ard mai greu

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: VIADRUS 25 KW

Post by phoenix » Wed Jan 28, 2015 1:39 pm

Pai stim noi cat scoate centrala aia pe cos? In mod normal daca alimentezi la 2:30 ce poti face la centrala? Sa cumpere cocs...
Si la mine ard mai greu lemnele ude, e adevarat, doar ca nu vad nici o flacara si doar fum si dimineata vad ca n-au ars deloc...pot sa folosesc lemnele asa toata iarna, cu un plin trec iarna...

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: VIADRUS 25 KW

Post by sandy76 » Wed Jan 28, 2015 1:42 pm

exdan wrote:Cu geamurile deschise sau inchise sandy? Eu zic ca si mai simplu este sa iti iei o spirala de cupru sa o conectezi la reteaua electrica, o infasori pe un tuberman si te bagi sub o plapuma serioasa...ai si aer cald si caldura...defapt ai o un clopot si aer secundar...


Am glumit destul dar daca ne intrebi pe noi e bine sa faci ce zicem noi daca nu...suna un prieten (maricom, nu-i cunosc si daia le gresesc numele).
-Omul a intrebat ceva si tu incepi cu mistoul.
-Am zis ca sa izoleze tavanul cat mai bine ca este cel mai usor de facut acum, ca tu vrei sa stai cu geamurile deschise o poti face la...vara! :thumbup:
-Ar putea sa faca asta dupa ce izoleaza la temperaturile de acum chiar se poate, dar fara lemne uscate nici-o sansa! :thumbup:

Junior
junior
Posts: 13
Joined: Tue Jan 27, 2015 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: VIADRUS 25 KW

Post by Junior » Wed Jan 28, 2015 1:46 pm

anduvirgil wrote:Cat a rezultat necesarul de caldura calculat de firma?
- nu stiu ...eu le-am dat schita casei si au calculat ei , materialele din ce este facuta casa , cu ce polistiren este izolata .....restul au calculat ei...

Junior
junior
Posts: 13
Joined: Tue Jan 27, 2015 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: VIADRUS 25 KW

Post by Junior » Wed Jan 28, 2015 1:48 pm

lemnele pe care le ard sunt fag ( de la Dedeman ) deseuri de tei si aprind focul cu lemne de brad .

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: VIADRUS 25 KW

Post by phoenix » Wed Jan 28, 2015 1:49 pm

Eu incerc sa-l ajut, in mod normal dupa primul raspuns trebuia sa ma opresc, de la inceput a pus intrebarea gresit. Dar nici nu se pricepe si nici nu e atent...la centrala nu are ce sa-i faca.

Abordarea corecta era sa intrebe "ce trebuie sa fac sa alimentez odata la 12 ore si in rest sa ma ocupa de alte treburi in gospodarie?".

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: VIADRUS 25 KW

Post by phoenix » Wed Jan 28, 2015 1:51 pm

Bine, hai s-o luam de la inceput...

Cat ai izolatia la tavan cat la pardoseala si cat la pereti?
Banuiesc ca esti din Bucuresti?

Cate lemne bagi odata la 2:30? Cate kilograme?

Junior
junior
Posts: 13
Joined: Tue Jan 27, 2015 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: VIADRUS 25 KW

Post by Junior » Wed Jan 28, 2015 1:52 pm

exdan wrote:Eu incerc sa-l ajut, in mod normal dupa primul raspuns trebuia sa ma opresc, de la inceput a pus intrebarea gresit. Dar nici nu se pricepe si nici nu e atent...la centrala nu are ce sa-i faca.

Abordarea corecta era sa intrebe "ce trebuie sa fac sa alimentez odata la 12 ore si in restsa ma ocupa de alte treburi in gospodarie?".

multumesc !


probabil ca asa trebuia sa va intreb de la inceput ...sunt in timpul serviciului ...si scriu in graba ...

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: VIADRUS 25 KW

Post by anduvirgil » Wed Jan 28, 2015 1:55 pm

Junior wrote:
anduvirgil wrote:Cat a rezultat necesarul de caldura calculat de firma?
- nu stiu ...eu le-am dat schita casei si au calculat ei , materialele din ce este facuta casa , cu ce polistiren este izolata .....restul au calculat ei...
Nu v-au spus care este necesarul termic pentru care se achizitioneaza materialele?
Temperatura in casa cate este si cat a fost dorit a fi?
Cate lemne bagati la o incarcare, aprindeti lemnele de sus sau de jos, folositi lemne uscate?

Post Reply