registru soba

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
silviu1
junior
Posts: 2
Joined: Mon Oct 12, 2015 7:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

registru soba

Post by silviu1 » Fri Oct 16, 2015 5:41 pm

Buna ziua , am si eu o nelamurire .sudez un registru ceva mai mare pentru a incalzi o sera pentru rasaduri.zis si facut
care este metoda cea mai buna sa verifici calitatea suduri ?simpla umplere cu apa a registrului ?sau este nevoie si de presiune?
multumesc anticipat

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: registru soba

Post by georeby » Fri Oct 16, 2015 8:01 pm

apa fara presiune nu are farmec.. :think: daca te astepti sa curga apa din senin inseamna ca ai probleme cu sudorul si iti face doar zgura fara sudura de calitate..poti baga si apa dar si presiune de 6 bari cel putin sa vezi pori pe unde sunt

silviu1
junior
Posts: 2
Joined: Mon Oct 12, 2015 7:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: registru soba

Post by silviu1 » Fri Oct 16, 2015 8:08 pm

sudorul sunt eu :D :D am pus apa in registru si nu curge .totusi am sa il testez si la presiune.
cumva o idee daca volumul de apa din registru este de 80 de litri cam ce putere ar dezvolta kw??

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: registru soba

Post by gi0 » Fri Oct 16, 2015 8:46 pm

Poate ne dati date despre dimensiuni si diametre , si veti afla puterea acestuia .
Acesti 80 de litri ii pot ingloba si intr-un corp cu suprafata de 1,4mp si intr-unul cu suprafata de 3mp.
Deci pot obtine o putere de 4,2kw , respectiv 9kw .
Cu stima .

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: registru soba

Post by georeby » Sat Oct 17, 2015 7:59 am

silviu1 wrote:sudorul sunt eu :D :D am pus apa in registru si nu curge .totusi am sa il testez si la presiune.
cumva o idee daca volumul de apa din registru este de 80 de litri cam ce putere ar dezvolta kw??

la puterea unui registru nu se ia in considerare volumul de apa ci suprafata de captare a energiei din foc adica mp de teava se face un calcul ca sa sti ce putere se va capta in kw..

Post Reply