Cosuri de fum, condensare

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: o soba...de aproximativ 6 kw...

Post by phoenix » Wed Dec 19, 2012 8:42 pm

Daca am inteles corect punctul de roua(condensarea) apare la combustibili solizi la 65 de grade. in acest caz sobele noastre se vor umple de condens in zona in care avem aceasta temperatura. De cos nu mai discutam...Ar trebui ca temperatura minima de functionare sa fie undeva la 65+30 de grade la o soba care se doreste foarte eficienta si nu sub valoarea de 60 de grade.

Gresesc?
Iosif unde esti? Licap cat aveai tu pe la iesirea din soba?

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: o soba...de aproximativ 6 kw...

Post by ciine » Wed Dec 19, 2012 8:53 pm

Ca sa ai condens trebuie sa ai suprafete reci , daca ai izolatia buna si tabla din cos va avea 60grade si astfel se elimina condensul.
Condesnsul se face si pe cosul de caramida dar este absorbit de acesta pina cind ajunge la saturatie dupa care incepe si curge.
Tubulatura de inox e cea mai rezistenta la coroziune dar si asta are o limita in timp .

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: o soba...de aproximativ 6 kw...

Post by phoenix » Wed Dec 19, 2012 8:55 pm

Ciine inteleg, dar daca temperatura de 65 de grade este punctul de condensare, atat timp cat avem in jur de 65 de grade vom avea condens si rece insemna orice care aduce fumul la sub 65 de grade.
Nu e corect?

Eu nu pot avea 60 de grade la fumul din soba pentru ca am undeva la 50 de grade la iesire.
Condensul la caramida apare din cauza opririi agregatului, timp in care cosul se raceste lent si apare condensul care mentine umezeala in caramida, care incepe la suprafata ei sa se strice...cu timpul caramida ramane umeda si cosul devine ineficient.

Din tot ce vad eu ar trebui sa am un cos de plastic din care sa colectez condensul undeva la baza cosului si sa-l dau afara. Orice alt cos o sa fie stricat de o temperatura mica a gazelor, cum avem noi la sobe.

Tu cat ai de exemplu la soba?

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: o soba...de aproximativ 6 kw...

Post by ciine » Wed Dec 19, 2012 9:09 pm

Am aceasi problema , maxim obtinut 69 grade dar fara apa in regisru , cu apa cred ca scade la 40 grade Cu aceasta temperatura am sa scot aburul pe cos deasupra si condensul prin scurgerea de la baza pe care am prevazut-o din constructie .
Si eu trebuie sa folosesc tuburi de inox in elementele de ceramica .

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: o soba...de aproximativ 6 kw...

Post by user_banat_85 » Wed Dec 19, 2012 9:13 pm

dan wrote: Centralele in condensatie au cosuri de fum de plastic?
Da, Dane centralele in condensatie au cosurile din "plastic".

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: o soba...de aproximativ 6 kw...

Post by phoenix » Wed Dec 19, 2012 9:14 pm

Ar trebui teoretic ca toate sobele sa aiba clopotul 2 plin de condens. Cazanele avand un clopot , au o iesire de 100 de grade la iesire, care asigura tot ce este necesar daca cosul este izolat.

Sau, sa folosim un cos care condenseaza si sa adunam condensul la baza cosului si eliminat, cos realizat dintr-un material care sa nus e distruga usor...avand o temperatura mica la iesire ar merge un plastic...sa vad cum arata un cos de plastic...caramida devine cam neindicata, pentru ca dupa cativa ani trebuie alt cos...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: o soba...de aproximativ 6 kw...

Post by phoenix » Wed Dec 19, 2012 9:15 pm

Arata-mi si mie un cos de plastic Andrei...sau spune-nmi ca ce zic eu aici este gresit...
Si mai am o intrebare. Condensul acesta este periculos(cel care apare la 65 de grade) sau doar cel legat de punctul de roua acida care este la 150 de grade si atunci vorbim de combustibili cu sulf...
Last edited by phoenix on Wed Dec 19, 2012 9:22 pm, edited 1 time in total.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: o soba...de aproximativ 6 kw...

Post by ciine » Wed Dec 19, 2012 9:21 pm

Dane ori cu plastic , caramida sau inox cosul trebuie izolat ca sa fie cald la temperatura gazelor, sa ai tiraj
cosul rece inseamna tiraj prost , iar tu acum ai un cos rece.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: o soba...de aproximativ 6 kw...

Post by user_banat_85 » Wed Dec 19, 2012 9:21 pm

dan wrote:Arata-mi si mie un cos de plastic Andrei...sau spune-nmi ca ce zic eu aici este gresit...
Ma fortezi, Dane, sa sustin un salt tehnologic.. :lol:

Eu voi sustine, deoacamdata :) , ca condensarea care poate avea loc intr-un cos nu este utila!
- Ori condensarea trebuie sa aiba loc pe o suprafata de captare a caldurii latente de condensare;
- Ori condensarea trebuie evitata (una din masuri fiind termoizolarea corespunzatoare a cosului).
Last edited by user_banat_85 on Wed Dec 19, 2012 9:24 pm, edited 1 time in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: o soba...de aproximativ 6 kw...

Post by phoenix » Wed Dec 19, 2012 9:24 pm

Do-it! Ai zis "stai sa ajungem la cos"...am ajuns la cos...
Ciine cosul trage foarte bine dar vreau sa ma asigur ca nu bubuie din cauza depunerilor peste 10 zile...asta e tot. Oricat izolez, temperatura din cos o sa fie in jurul pnctului de roua...prea putin. Doar sa fac un cos care sa se incalzeasca separat de la primul clopot, un "cos clopot" care sa imbrace cosul de evacuare....da e greu de facut...


P.S.Termoziolez ceva care nu va depasi 65 de grade...ok, voi avea mai putin condens dar destul de mult...e la limita.
Last edited by phoenix on Wed Dec 19, 2012 9:27 pm, edited 1 time in total.

Post Reply