ACCESORII PENTRU INCALZIREA IN PARDOSEALA

sobe cu schimbator si incalzire pardoseala

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ACCESORII PENTRU INCALZIREA IN PARDOSEALA

Post by user_banat_85 » Fri Jan 18, 2013 11:14 pm

Latest post of the previous page:

Instalatorul de Iasi wrote:..De ce de la Tiemme? care ar fi avantajele?
Lucrez de vre-o 7 ani cu ei, n-am avut probleme cu produsele lor plus ca s-a creat si o relatie de incredere..
Nu fac comparatii, caci nu vreau sa fac reclama.. Sigur ca o fi existand si produse mai bune si produse mai proaste.. :)
Instalatorul de Iasi wrote: Am şi o curiozitate: mai ţii minte cumva (măcar cu aproximaţie) preţul de listă pentru ţeava de 20x2?
Dupa cate imi amintesc pretul de lista pentru teava de 20x2 era 1,4 Euro/ml fara TVA.

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: ACCESORII PENTRU INCALZIREA IN PARDOSEALA

Post by Instalatorul de Iasi » Sat Jan 19, 2013 5:52 am

Mulţumesc.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: ACCESORII PENTRU INCALZIREA IN PARDOSEALA

Post by cheluakame » Mon Jan 21, 2013 2:34 am

lisapet wrote: Diferenta intre tur si retur (ecartul) nu trebuie sa depaseasca 10K - niciodata! Pentru instalatii cu pompe de circulatie pentru fiecare grup de consumatori, pentru circuitele de pardoseala pompa trebuie sa asigure o diferenta de maxim 5K.
Deaceea trebuiesc efectuate calcule termice si hidraulice, pentru a putea echilibra instalatia astfel incat indiferent cat de lung nu ar fi circuitul - ecartul sa fie o valoare constanta si aceeas pentru toate circuitele.

Nu caut sa va contrazic, dar citisem pe undeva ca ecartul de temperatura ar trebui sa fie undeva intre 4-8 grade Celsius nu Kelvin, ideal ar fi fost 5.
Pentru cei interesati ecartul se calculeaza (pentru PEX):
∆t = (0.86xQ) / D
Unde Q = necesarul de caldura al incaperii in watti
D = debitul de apa prin tub in litri pe ora.

Important, pentru a nu aparea disconfort termic, sau probleme cu circulatia sangelui la picioare, temperatura suprafetei radiante sa nu depaseasca 28-29 grade Celsius. Exceptii, fac doar baile in care se accepta pana pe la vreo 33-34 grade Celsius.
Instalatia trebuie gandita pentru a nu depasi 150 W/mp. Altfel, circuitul ar trebui suplimentat cu un calorifer (pentru ca altfel se depaseste temperatura suprafetei).
In cazul in care lungimea circuitului depaseste 100 m, este bine ca acesta sa fie impartit in doua circuite, legate la acelasi distribuitor.

O seara buna.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ACCESORII PENTRU INCALZIREA IN PARDOSEALA

Post by sandy76 » Mon Jan 21, 2013 9:06 am

ciobimar wrote:Multumesc Sandi...acest pex-a este de mai multe feluri-calitati ..sa zic ...ca parca am vazut doua preturi ...la acea firma ....la acea dimensiune ...sau cred ca fac o confuzie cu cei de aici...
http://www.roinstalatii.ro/teava-pex-cu ... -p252.html" onclick="window.open(this.href);return false;

-Eu am luat teava de 16mm la 2,99 cu tva de aici, Frankische nu are nici-o treaba cu Tiemme.
http://www.prodimar.ro/teava-pe-xa-16x2mm-p3442.html" onclick="window.open(this.href);return false;
-De 20mm aceasi marca de aici, pretul 3,64, asta fara tva.
http://ecopardoseala.ro/index.php?route ... duct_id=54" onclick="window.open(this.href);return false;

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: ACCESORII PENTRU INCALZIREA IN PARDOSEALA

Post by ciobimar » Mon Jan 21, 2013 9:44 am

Multumesc frumos Sandy...chiar ma interesa foarte mult o oferta de teava ......altceva .....acele placi cu nuturi mi se par enorm de scumpe ..la bucatarie am facut cu extrudat si cu plasa de buzau ...legind teava cu coliere de plastic de plasa ...ma gindesc ca de la contractari se poate freca teava de plasa si se poate sparge teava...de asta in continuare ...parca as vrea altceva ...dar pretul la placile cu nuturi sunt cam piperate iar eu am de acoperit o suprafata generoasa...mai sunt acele cleme care se infing in polistiren ca acul de albina ...oare merge ....fara plasa deloc doar cu acel aditiv ...ce se pune in sapa sa nu crape

stai ca mi-a venit alta ideie...bag din start coliere de plastic in placile de extrudat... strapung placa si intorc colierul si il las desfacut ...si cind trec cu teava doar il inchid...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ACCESORII PENTRU INCALZIREA IN PARDOSEALA

Post by user_banat_85 » Mon Jan 21, 2013 11:29 am

cheluakame wrote: Nu caut sa va contrazic, dar citisem pe undeva ca ecartul de temperatura ar trebui sa fie undeva intre 4-8 grade Celsius nu Kelvin, ideal ar fi fost 5.
Se poate numi cum se doreste, ca pana la urma e aceals lucru, insa eu voi numi diferenta in kelvini, caci asa ne-am obisnuit intre colegi..
cheluakame wrote: ..Instalatia trebuie gandita pentru a nu depasi 150 W/mp. Altfel, circuitul ar trebui suplimentat cu un calorifer (pentru ca altfel se depaseste temperatura suprafetei).
In cazul in care lungimea circuitului depaseste 100 m, este bine ca acesta sa fie impartit in doua circuite, legate la acelasi distribuitor..
De acord se poate si asa. :)

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: ACCESORII PENTRU INCALZIREA IN PARDOSEALA

Post by Instalatorul de Iasi » Mon Jan 21, 2013 12:00 pm

ciobimar wrote:[...] ma gindesc ca de la contractari se poate freca teava de plasa si se poate sparge teava [...]
Îmi vine greu să cred că se poate întîmpla aşa ceva, atît timp cît sînt înglobate în şapă.

ciobimar wrote:[...] mai sunt acele cleme care se infing in polistiren ca acul de albina... oare merge... fara plasa deloc doar cu acel aditiv... ce se pune in sapa sa nu crape [...]
Varianta cu agrafele este una cîştigătoare doar dacă şi polistirenul este unul calitativ. Eu unul nu recomand renuţarea la armarea şapei, aşa că (,) dacă nu se doreşte plasa sudată, va trebui făcută o armare dispersă a şapei (de fapt, aceasta este şi soluţia pe care o recomand şi o aplic eu).
Acel aditiv pentru şapă trebuie folosit indiferent dacă se armează sau nu şapa, sau de metoda de armare a ei.

ciobimar wrote:[...] stai ca mi-a venit alta idee... bag din start coliere de plastic in placile de extrudat... strapung placa si intorc colierul si il las desfacut... si cind trec cu teava doar il inchid...
Asta-i muncă de Sisif... :)

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ACCESORII PENTRU INCALZIREA IN PARDOSEALA

Post by user_banat_85 » Mon Jan 21, 2013 12:05 pm

Instalatorul de Iasi wrote:... dacă nu se doreşte plasa sudată, va trebui făcută o armare dispersă a şapei (de fapt, aceasta este şi soluţia pe care o recomand şi o aplic eu).
Acel aditiv pentru şapă trebuie folosit indiferent dacă se armează sau nu şapa, sau de metoda de armare a ei.
Sunt deacord cu cele spuse, dar explica-ne te rog ce inseamna(reprezinta) solutia pe care o recomanzi d-ta?

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: ACCESORII PENTRU INCALZIREA IN PARDOSEALA

Post by Instalatorul de Iasi » Mon Jan 21, 2013 12:44 pm

Pentru şapă eu recomand armarea dispersă cu fibre de polipropilenă.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: ACCESORII PENTRU INCALZIREA IN PARDOSEALA

Post by ciobimar » Mon Jan 21, 2013 12:51 pm

Ne puteti arta o poza cu aceasta armare dispersa sau cum se face ...multumesc...

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: ACCESORII PENTRU INCALZIREA IN PARDOSEALA

Post by Instalatorul de Iasi » Mon Jan 21, 2013 1:41 pm

Îmi pare rău :oops: , dar nu am făcut poze pentru că nu mi s-a părut o treabă aşa deosebită încît să merite a fi pozată.

Armarea dispersă a şapei este o chestie banală: se pun fibrele de armare în şapă (în funcţie de produs şi de producător, între 0,5-1 kg pentru fiecare metru cub de material - şapă, mortar, beton etc.) fie de la începutul amestecului componentelor ei, fie ulterior (caz în care se mai omogenizează măcar 5 minnute).

Am căutat pe internet nişte imagini cu fibrele de polipropilenă şi pe cîteva le-am ataşat mai jos.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply