ACCESORII PENTRU INCALZIREA IN PARDOSEALA

sobe cu schimbator si incalzire pardoseala

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

ACCESORII PENTRU INCALZIREA IN PARDOSEALA

Post by ciobimar » Mon Jan 07, 2013 8:39 am

VA SALUT, doresc sa adunam aici informatii despre materialele ce sunt necesare incalzirii in pardoseala...teava pex a/b/c... cu bariera ....dimensiuniu ...costuri...oferte ...adrese...
banda perimetrala ....
aditiv sapa ...
extrudat... sau ....
......

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: ACCESORII PENTRU INCALZIREA IN PARDOSEALA

Post by ciobimar » Thu Jan 17, 2013 12:20 pm

Ce ziceti sau stiti de sistemul teava in teava la incalzirea in pardoseala ...mie mi-ar suride ideia
...am avut o experienta ...cind mia dat cazanul in fiert ...am crezut ca sa spart.. in milocul bucatarii era apa...o stergeam si parca izvora alta ...primul gind a fost ...ca de la temperatura mare sa spart pexul din pardoseala in acel loc ...am avut noroc ca nu era de acolo ...tot facind tot felul de manevre sa scad temperatura am umblat si la aerisitorul de la calorifer ...dar se pare ca nu l-am inchis bine si picura fara sa fie vizibil ...si apa o lua pe un rost de la gresie si se ducea in acel loc(la vreo 2m de calorifer) unde credeam ca sa spart pexul din pardoseala ...dezarmat si dezamagit ...deaja ma vedeam cum sparg bucataria ...asa ca daca ar fi teava in teava ...il scoti si bagi altul ...sau in timp poate au o perioada de casare aceste tevi ....dar nu sunt informat ce randament ar avea cu acel tub peste pex ...

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ACCESORII PENTRU INCALZIREA IN PARDOSEALA

Post by sandy76 » Thu Jan 17, 2013 1:21 pm

ciobimar wrote:Ce ziceti sau stiti de sistemul teava in teava la incalzirea in pardoseala ...mie mi-ar suride ideia
...
-Teava in teava se foloseste pentru alimentarea caloriferelor sau apa rece/calda, nicidecum la incalzirea in pardoseala.
-La pardoseala se foloseste acest sistem de teva in teava la racordarea la distibuitor pe o lungime de aproximativ 1m, sau pentru treceri ale tevii unde nu vrem sa incalzim.
-Un filmulet cu operatiunea de schimbare a tevi la un calorifer.
http://www.youtube.com/watch?v=i2Ec3zLp8Lc" onclick="window.open(this.href);return false;

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: ACCESORII PENTRU INCALZIREA IN PARDOSEALA

Post by ciobimar » Thu Jan 17, 2013 1:35 pm

Multumesc Sandy..vazusem clipul de cand urmaream dincolo ...dar am crezut ca e si pentru pardoseala ...de asta am intrebat ..stii vreo sursa de teava ieftina ,buna si ..."devreme acasa "...sau invers...

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ACCESORII PENTRU INCALZIREA IN PARDOSEALA

Post by sandy76 » Thu Jan 17, 2013 2:21 pm

-Eu am cumparat in vara pex-a Frankische de la prodimar 2,99 lei/m.
-Vreau s-o montez in pereti, sa vedem ce zice si Andrei, astept de pe _reclama_ o lamurire cu insirarea pe pereti in termosifon a acestei tevi. ;)

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: ACCESORII PENTRU INCALZIREA IN PARDOSEALA

Post by ciobimar » Thu Jan 17, 2013 2:25 pm

Eu am citit ca ar merge termosifonare in pardoseala dar cu trasee scurte...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ACCESORII PENTRU INCALZIREA IN PARDOSEALA

Post by user_banat_85 » Thu Jan 17, 2013 2:44 pm

sandy76 wrote:.. -Vreau s-o montez in pereti, sa vedem ce zice si Andrei, astept de pe _reclama_ o lamurire cu insirarea pe pereti in termosifon a acestei tevi. ;)
Scuze, sandy76, am uitat ca exista interes.. si tu stai modest, nu insisti.. :lol:
Da, cum a spus Marin, merge in termosifon daca circuitele sunt scurte.. Poti sa realizezi cu teava de PEx un registru, folosind teava cu memorie de forma imbinand-o cu teuri si inele (de strangere tot din PEx).. dar costurile voi fi mai mari decat daca se realizeaza registrul din PPR.. Oricum dupa aceea il tencui si nu se mai vede.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: ACCESORII PENTRU INCALZIREA IN PARDOSEALA

Post by cheluakame » Thu Jan 17, 2013 8:13 pm

sandy76 wrote:-Eu am cumparat in vara pex-a Frankische de la prodimar 2,99 lei/m.
-Vreau s-o montez in pereti, sa vedem ce zice si Andrei, astept de pe _reclama_ o lamurire cu insirarea pe pereti in termosifon a acestei tevi. ;)
Ce diametru la 2.99 ron/ m? Are bariera de oxigen?

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ACCESORII PENTRU INCALZIREA IN PARDOSEALA

Post by sandy76 » Thu Jan 17, 2013 10:02 pm

cheluakame wrote:
sandy76 wrote:-Eu am cumparat in vara pex-a Frankische de la prodimar 2,99 lei/m.
-Vreau s-o montez in pereti, sa vedem ce zice si Andrei, astept de pe _reclama_ o lamurire cu insirarea pe pereti in termosifon a acestei tevi. ;)
Ce diametru la 2.99 ron/ m? Are bariera de oxigen?
-?Nenea Gogu spune tot.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: ACCESORII PENTRU INCALZIREA IN PARDOSEALA

Post by ciobimar » Thu Jan 17, 2013 10:05 pm

Sandy, ai luat un colac intreg...

Post Reply