Incalzire si racire prin pereti

sobe cu schimbator si incalzire pardoseala

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by user_banat_85 » Tue Feb 05, 2013 4:54 pm

Latest post of the previous page:

Gigi wrote:..Unii o folosesc in cazul pufferelor, schimbator din Pex, acolo sunt temperaturi de 100grade chiar.....
Asa este, polimerii ocupa din ce in ce mai mult spatiu pe piata si incep sa creeze concurenta metalelor chiar si in domeniul acesta.
Gigi wrote:..vreau sa folosesc acea zona care nu radiaza in casa, pentru ca soba mea va fi pe colt, trebuie valorificata cumva, asa este..se poate folosii cu succes teava de cupru
Deacord, este logic ceea ce iti doresti. Cum am spus incerca sa "estimezi" cata caldura vei putea capta de acolo, ca sa-ti poti da seama daca merita deranjul sau nu. :)

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by Gigi » Tue Feb 05, 2013 7:51 pm

lisapet wrote:
Gigi wrote:..Unii o folosesc in cazul pufferelor, schimbator din Pex, acolo sunt temperaturi de 100grade chiar.....
Asa este, polimerii ocupa din ce in ce mai mult spatiu pe piata si incep sa creeze concurenta metalelor chiar si in domeniul acesta.
Gigi wrote:..vreau sa folosesc acea zona care nu radiaza in casa, pentru ca soba mea va fi pe colt, trebuie valorificata cumva, asa este..se poate folosii cu succes teava de cupru
Deacord, este logic ceea ce iti doresti. Cum am spus incerca sa "estimezi" cata caldura vei putea capta de acolo, ca sa-ti poti da seama daca merita deranjul sau nu. :)

Merci Andrei ;) , ce sa zic, esti pe toate ,,fronturile,, zilele astea am sa prezint un desen cu ce vreau eu, nu prea s-a schimbat mult design-ul anterior, doar ca aduc cateva modificari, vreau sa folosesc acea zona din spatele sobei, acolo am un perete catre exterior care la vremea aceea a fost izolat doar cu polistiren de 5cm....de aceea vreau sa izolez zona aia cu 5cm interior, sau poate mai mult

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by Gigi » Tue Jan 07, 2014 4:38 pm

http://www.berndsceramictile.com/heatingwall.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by Gigi » Wed Jan 08, 2014 10:28 am

http://thebauernhaus.blogspot.ro/2013/1 ... age-1.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by Gigi » Wed Feb 19, 2014 6:41 pm

http://www.podsvojostreho.net/vsebina/s ... kamin/9705" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply