Incalzire si racire prin pereti

sobe cu schimbator si incalzire pardoseala

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Incalzire si racire prin pereti

Post by Gigi » Sun Jan 27, 2013 8:48 am

Poate ca denumirea acestui topic era mai bine intitulat ;) ....Incalzirea si racirea prin pardoseala si pereti, daca nu facem un subiect nou, deci...va rog sa comentam pe tema aceasta care in alte zone s-a discutat aprig, Andrei poate sa intervina cu pareri dar nu numai el ci si cei care au realizat asa ceva sau cei care s-au axat doar pe cea din pardoseala, orice parere este bine venita...in ceea ce ma priveste eu acum un an am instalat pe un perete de 4mx2.5m teava Pex cu bariera de vapori, fitinguri din cele folosite la Pex-al.....teava introdusa in niste canale in placa de polistiren (canale facute pe un CNC de taiat polistiren) pentru aripioare(care radiaza) am folosit ce aveam prin casa la vremea aia (foli de aluminiu si cutii de bere :) apoi am placat cu gipscarton de 9mm (dar inainte vopsit pe interior cu vopsea neagra) pot sa spun ca sunt foarte multumit si am de gand sa procedez asa sicu ceilalti pereti.
Sistemul poate fi aplicat in etape, avantaj in fata incalzirii prin pardoseala.....aceasta operatie o poti face atunci cand dispui de materiale...(iar mizeria rezultata este locala ;) )


am niste poze facute dar este pe un HDD cu probleme( sa vad daca mai pot salva ceva de pe el)


niste imagini....

http://www.solarhaus.kilu.de/solarertrag.html" onclick="window.open(this.href);return false;

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by sandy76 » Sun Jan 27, 2013 10:04 am

Gigi wrote:Poate ca denumirea acestui topic era mai bine intitulat
-Salut Gigi, am vrut de multe ori sa deschid acest subiect cu incalzirea si racirea in pereti dar pentru ca nu aveam nici-un metru insirat pe pereti ma gandeam ca mai bine o face cine are habar de asa ceva.
-Prima data l-am rugat pe Andrei-Lisapet sa-mi dea ceva in acest sens dar cu functionare in termosifon si pentru ca era ocupat am abandonat dorinta mea initiala, apoi cu ajutorul oamenilor de aici in special Andrei si Csomi am reusit sa pun in opera o soba de zidarie de care sunt multumit.
-Acum proiectul cu incalzirea si racirea in pereti nu este decat amanat, pentru ca teava este, distribuitorul este, nu vreau sa le arunc la fier vechi. ;)

-Denumirea topicului este foarte buna asa cum ai dat-o. ;)

trooper
USER BANAT
Posts: 120
Joined: Thu Sep 13, 2012 11:46 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by trooper » Sun Jan 27, 2013 10:28 am

DA, foarte util topicul.

exact acum patru zile dezvoltam cu un prieten acest subiect.

Hai sa-i dam drumul la treaba!

ideea era, daca tot fac instalatie de incalzire in pardoseala si in pereti, de ce -vara- sa nu popt schimba sursa de "agent" si sa introduc in instalatie ap rece de izvor?
ca si asa curge de vale... :lol:
la izvorul ce-l am captat, temperatura apei pe timpul verii este de aprox 5-6 grd.
Iti ingheata dintii cand bei!

Specific ca acasa la mine, nu as mai vea nevoie de pompe sau altceva pt ca am "cadere" mare.
M-am gandit sa intru cu apa reeece cum vine ea, sa raceasca peste tot, dupa care s-o ia la vale.
nu cred ca-i stric calitatea, decat temperatura.
ar mai fi varianta - mai scumpa, muult mai scumpa- in care apa sa o recircul printr-un schimbator ingropat la mare adancime si sa am o temperatura "nanturala' a agentului de racire de aprox 14-15 grd (cred eu).

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by ciine » Sun Jan 27, 2013 11:26 am

trooper wrote:DA, foarte util topicul.

exact acum patru zile dezvoltam cu un prieten acest subiect.

Hai sa-i dam drumul la treaba!

ideea era, daca tot fac instalatie de incalzire in pardoseala si in pereti, de ce -vara- sa nu popt schimba sursa de "agent" si sa introduc in instalatie ap rece de izvor?
ca si asa curge de vale... :lol:
la izvorul ce-l am captat, temperatura apei pe timpul verii este de aprox 5-6 grd.
Iti ingheata dintii cand bei!
.
Nu poti folosi temperaturi de 5-6 grade , vei avea condens, ai nevoie de temperaturi 16-18 grade

trooper
USER BANAT
Posts: 120
Joined: Thu Sep 13, 2012 11:46 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by trooper » Sun Jan 27, 2013 11:43 am

cam asta era problema in discutia cu respectivul prieten - condensul-.
Cred ca si la 15 grd apare condensul - mai putin ce-i drept.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by ciine » Sun Jan 27, 2013 11:52 am

Ideea e ca daca incalzirea se face in pardoseala pt un randament bun , si racirea e indicata sa fie in tavan pt aceasi logica.

trooper
USER BANAT
Posts: 120
Joined: Thu Sep 13, 2012 11:46 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by trooper » Sun Jan 27, 2013 12:42 pm

Eh si de aceea ma gandeam sa o le punem in pereti ( caldura si racirea)

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by ciine » Sun Jan 27, 2013 12:52 pm

Pai sti care e smecheria ,
ele functioneaza foarte bine si in pardoseala , dar trebuie implementate impreuna cu un sistem de ventilatie corect proiectat.
Eu totusi daca as dispune de apa la 5-6 grade as opta pt o unitate centrala de ventilo-convertor .

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by user_banat_85 » Sun Jan 27, 2013 5:38 pm

Mai fratior, dar v-ati apucat sa scrieti ca abea mai reusesc sa citesc atatea topicuri ca sa fiu "in rand cu lumea".. :lol: :lol:
Da, cu adevarat este interesant subiectul, insa trebuie tinut cont de cateva aspecte esentiale:
- In comparatie cu incalzirea in pardoseala:
1. La incalzirea prin pereti se poate folosi agent termic cu calitate mai ridicata (adica mai fierbinte);
2. La incalzirea prin pereti se poate folosi circulatia naturala al agentului termic;

In cazul racirii folosind suprafete (fie ca este vorba de pardoseala, tavan sau pereti) temperatura agentului trebuie sa fie la un astfel de nivel incat sa nu se ajunga la atingerea punctului de roua (condens) pe suprafata.. Din aceste considerente fiecare caz trebuie analizat cu mare atentie.. Spre exemplu, la mare unde umiditatea este foarte ridicata - utilizarea suprafetelor racite fara implicarea unui dezumidificator sau al unui ventiloconvector - este nechibzuita. Cu alte cuvinte, am in incapere o suprafata racita trebuie sa am si un ventiloconvector care sa preia surplusul de vapori din aer condensand-ui pe bateria lui si eliminandu-i din incapere prin teava de scurgere a condensului.. Din alt punct de vedere, s-ar putea sa constatam ca daca tot am ventiloconvector pentru racire - de ce sa mai folosim suprafetele?

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by ciine » Sun Jan 27, 2013 5:45 pm

Code: Select all

 utilizarea suprafetelor racite fara implicarea unui dezumidificator sau al unui ventiloconvector - este nechibzuita. Cu alte cuvinte, am in incapere o suprafata racita trebuie sa am si un ventiloconvector care sa preia surplusul de vapori din aer condensand-ui pe bateria lui si eliminandu-i din incapere prin teava de scurgere a condensului.. Din alt punct de vedere, s-ar putea sa constatam ca daca tot am ventiloconvector pentru racire - de ce sa mai folosim suprafetele
Asta am vrut sa scot in evidenta , nu ai un confort daca umiditatea din aer este crescuta

Post Reply