Incalzire prin pardoseala

sobe cu schimbator si incalzire pardoseala

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by phoenix » Thu May 07, 2015 1:00 pm

Latest post of the previous page:

Sandy, nu aveam de gand sa invat ca la scoala crede-ma. Daca tacticile aste iti plac poti sa le faci dar nu paici. Pentru lectura ta personala eu cand m-am apucat de soba nu am calculat nimic si am luat un plan de soba care s-a dovedit...nu mai comentez. Daia am si luat un plan gata facut sa nu se spuna ca am gresit eu la proiectare..Eu ofer tot ce am dar daca la sfarsit se demonstreaza ca m-ai mintit...nu o sa fie ok.
Eu am invatat 3 ani(soba a fost terminata in noiembrie 2012 deci am invatat 8 luni incluzand teracotele pe care le-am abandonat in februarie 2012 si apropo de pe SP am invatat teracote de la sirbu, palaria jos care avea idei bune si pentru orice soba, topicul de teracote de aoclo este alta mancare de peste fata de ce gasesti pe alte topicuri si 2 ani si ceva am inbvatat dupa constructia sobei sa o utilizez si sa o imbunatatesc) pentru ca aia care se dau rotunzi stiau 10% din cat spuneau si multe din sfaturi au fost mai rele decat o recunoastere a faptului ca erau lemn(in afara de cunoastere teoretica aveau la activa cateva sobe doar, deci o experienta mai mult decat limitata, cred ca azi tu te pricepi aproape cat ei la sobe). Exista pe acest forum oameni care stiu mult mai mult decat dansii dar pentru ca sunt extrem de discreti si modesti nici nu am sa-i amintesc, uneori laudele pot sa functioneze in sens opus la oamenii cu mult bun simt, dar se stiu ei.
Dar ma rog, fiecare crede ce doreste.

Apropo, pentru ca vad ca ai venit aici sa dai lectii ia si tu un ban la vreo 7 zile.
Succes!

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by gi0 » Thu May 07, 2015 1:11 pm

Stimati domni,lumea nu este asa cum dorim noi,la fel cum dorintele noastre sunt diferite.
Sunt oameni care invata,oameni care vor sa invete dar nu pot,oameni cu talent sau nu,oameni buni sau rai.
In general internetul este facut pentru reclama in primul rand si pentru ajutorul tuturor.
Ca ajutorul este partial iar ”secretele” se vand este alta poveste.Toti trebuie sa traim.Oameni buni si rai sunt pe toata planeta,nu numai la noi.Sunt lucruri mult mai rele pe pamantul asta in afara de ”furtul” de informatie.Muuuult mai rele.
In ceea ce priveste meseria,indiferent de nivelul fiecaria,nu prea mai exista.Rar gasesti oameni care sunt in realitate mesteri buni care iubesc meseria si fac din ea o arta.Acum totul este o lupta in care care fiecarevrea sa castige,sa scoate bani cum poate.Deci trebuie sa fie un castigator si un invins,asta-i omul.
Fara aceasta lupta lumea noastra s-ar prabusi,asta-i firea omului.Mai mult,mai mult mai mult,indiferent cum !!!
Eu ii stimez pe toti cei care stiu ceva,chiar daca nu inseamna mare lucru.In naivitatea mea,vreau sa vad doar partile frumoase ale omului,chiar daca sunt si profitori printre ei.Cat despre a judeca pe cineva...hhhm,sunt prea marunt si nu ma consider mai breaz decat cei din jurul meu atat timp cat ”inteligenta” mea nu sclipeste mai tare decat a altora.

Incalzirea in pardoseala este un mare radiator care este instalat orizontal in pardoseala.Nu poate fi altceva,nu este OZN sau alta vreo nava intergalactica.Este pur si simplu o teava desfasurata,mai corect sau mai putin corect, prin sapa si o poate executa orcine,pe polistiren exhrudat simplu sau placi cu nuturi sau pe uscat...
Cei care doresc sa ridice IPAT la rangul de instalatie nucleara sa o faca cu altcineva,nu cu mine.
Dar apreciez pe cei care dau o mana de ajutor,arata ca partea buna a noastra nu se poate pierde,exista pentru totdeauna.
Banii astia..arza-iar focul sai arda..
Cu stima.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by phoenix » Thu May 07, 2015 1:19 pm

Asta este marketing, promovezi ceva si apoi la sfarsit dupa luni de ridicare in slavi, spui ca doar eu stiu sa fac...un fel de "ia osu de ros" "nu e rosu de os"...dar userii de genul domnului Sandy "ajuta" enorm.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by gi0 » Thu May 07, 2015 1:50 pm

Din cate stiu,domnul Gelu are si firma de vanzare instalatii termice,dar asta este treaba dansului.Ca orice comerciant promoveaza ,probabil,un anume sistem.Dar da si sfaturi oamenilor care cer ajutor.E un lucru bun.
Cred eu...
Cu stima.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by phoenix » Thu May 07, 2015 3:19 pm

Nu cunosc, eu n-am primit de la dansul vreodata vreun ajutor in putinele intrebari la un topic despre teava de canalizare, sfaturi total aiurea, la un topic despre membrana hidroforului, ceva la pompele submersibile, dar raspunsuri generale dar stiu ca cei care ii venereaza azi cand nu lis e dadea voie sa vb de sobe ii injurau zilnic, acuma sunt ";la catarama"...specific romaneste, scuipi si mananci .

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by georeby » Wed May 20, 2015 10:00 am

daca nu ar fii orgoliu si invidia..toata lumea era pasnica :thumbup:

focusufd
junior
Posts: 79
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:59 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by focusufd » Sun May 24, 2015 2:24 am

Am făcut eu împreună cu un prieten o încălzire în pardoseala într-o bucătărie /salon de servire a mesei cu caloriferele subdimensionate. Am riscat pe banii lui dar a ieșit bine. Am pus un strat de 2cm de extrudat apoi țeavă de cupru de 15 și intre țevi fâșii de extrudat de 30 peste am pus podele laminate cu click. Am legat turul pe returul caloriferelor și am pus un robinet cu bypas ca sa micșoram debitul în caz ca o fi prea fierbinte dar nu a fost cazul. Majoritatea mobilei este suspendata, doar frigider mese și chiuveta este pe podea. Parte cu praful este adevărată, dar vorba proprietarului :nu i treaba mea. Tre sa aibă și dansa activitate. Pe returul caloriferelor are cam 50 dar nu e deranjant e chiar plăcut, returul pardoseli e pe la 40.nu a fost necesara micșorarea debitului. Dacă o sa am ocazia asa îmi voi face și mie. Raportul preț rezultate este foarte bun după părerea familiei lui. Singurul dezavantaj este ca venind returul cam rece tre sa curețe săptămânal fumurile cazanului ca se cam încarcă. Am încercat sa le curățăm prin foc puternic dar era sa ardem racordul la cos care e flexibil. Pana când or fi bani de un racord la cos serios le curata manual. Știu ca nu e în conformitate cu normele dar oamenii sunt mulțumiți. Și eu la fel

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by gi0 » Mon May 25, 2015 12:15 am

Stimati domni , felicitari.Cred ca ati facut o lucrare buna , fara pretentii.Ca si sfat , ar trebui o termovalvula VTA pentru a mentine temperatura putin mai jos , la un maxim 40*C,montata imediat dupa radiator.Intrarea la 50*C este mare,si va afecta in timp parchetul laminat , chiar daca este indicat pentru incalzire in pardoseala.Diferenta de 10*C intre intrare si iesire poate avea doua motive:ori teava este prea lunga,ori se pierde caldura in jos,izolatia fiind mica.
Cazanul nu are si tubulatura de recirculare pentru a amesteca returul din pardoseala cu turul din cazan?
Cu stima.

focusufd
junior
Posts: 79
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:59 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by focusufd » Mon May 25, 2015 8:57 pm

Da știu ca trebuia un dispozitiv care sa tina temperatura mai jos însă bugetul a fost foarte limitat. Planul era sa montam ulterior termovalva în caz ca apăreau probleme dar nu a fost cazul. Ma îndoiesc ca parchet ul va avea de suferit dacă a trecut o iarna dar vom vedea. Traseul este într-adevăr lung acoperă vreo 30 de mp. Din păcate returul pardoselii intra în returul caloriferelor. Adică încălzirea în pardoseala este legată ca un ultim calorifer. Toate țevile sunt îngropate și șefa nu a permis o țeavă vizibila

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by gi0 » Tue May 26, 2015 12:54 am

La ce pas ati pus teava?Cu o termovalvula se rezolva intrarea , ar fi fost mai buna impartirea suprafetei in doua bucle macar.
La teava de 16mm randamentul optim este pana 90m lungime si la teava de 20mm parca se merge pana in 120m lungime.
Cred ca impartirea in doua bucle ar fi dus la un deltaT de 5 grade.
Intreb iar,cazanul nu are sistem de recirculare?Daca are,nu conteaza cu ce temperatura se reintoarce retutrul.
Cu stima.

focusufd
junior
Posts: 79
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:59 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by focusufd » Sun Jun 07, 2015 4:59 pm

Cazanul nu are bypass .poate ca era bine sa fi facut 2bucle dar acum e tarziu .ne am gandit si noi ca traseul ar putea fi cam lung asa ca am facut incepurul traseului in zonele cu pierdere mare de caldura (usi).iar sfarsitul in zona mai calda si mai necalcata

Post Reply