Pompe de circulatie

sobe cu schimbator si incalzire pardoseala

Moderators: sobe, teracotix

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Pompe de circulatie

Post by sandy76 » Thu Jan 02, 2014 1:59 pm

Latest post of the previous page:

-Gabi, tu ai citat din deschiderea topicului, dar ai aflat pe parcurs ca vreau sa alimentez circuitele cu 55 de grade, dar nu ai citit ce circuite si unde!
-In nici un caz nu am spus ca alimentez o incalzire in pardoseala, ci o incalzire in pereti! :multumesc:

gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Pompe de circulatie

Post by gabigowriel » Thu Jan 02, 2014 2:19 pm

:think: Inseamna ca n-am fost eu atent...
E bun si in pereti, o sa ai ditamai "caloriferele" ce radiaza caldura!
NU-i rea ideea!
Acuma, din ce faci peretii?samota sau talc?
uite aici ceva interesant:
http://www.eonerc.rwth-aachen.de/global ... aaaaacjzfn" onclick="window.open(this.href);return false;.
pagina 9
TEORETIC, intr-un metru cub de talc se poate stoca energie sub forma de caldura pana la 0,722 kwh pe grad Kelvin!
Deci daca ai un metru cub de talc cu o temperatura de 19 grade celsius si-i cresti temperatura uniform cu ,sa zicem 70 grade celsius o sa stochezi aproximativ 50 kwh in el sub forma de caldura!
Vibreaza moleculele de talc!
La fel se poate face si cu lutul normal doar ca e ceva mai slabut: 0,630 kwh pe grad Kelvin!Vreo 44,6 kwh la metru cub!
p.s. : E bun si betonul dar nu mai stiu exact datele pentru el!
:D

Bogumil
junior
Posts: 76
Joined: Fri Oct 04, 2013 12:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Pompe de circulatie

Post by Bogumil » Thu Jan 02, 2014 8:04 pm

gabigowriel wrote:Vibreaza moleculele de talc!
Ce mai fac unii.
http://www.extremetech.com/extreme/1305 ... than-water" onclick="window.open(this.href);return false;

gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Pompe de circulatie

Post by gabigowriel » Thu Jan 02, 2014 8:34 pm

Bogumil wrote:
gabigowriel wrote:Vibreaza moleculele de talc!
Ce mai fac unii.
http://www.extremetech.com/extreme/1305 ... than-water" onclick="window.open(this.href);return false;
:lol: Lasa zeolitul ca le-am trimis un email direct celor ce produc asa ceva, mai exact vand centrale cu zeoliti, si m-au dat pe spate cu preturile...
Mai bine umbli prin padure si aduni vreascuri decat zeolit; sau dai vreo 2100 lei pe o masina/RABA de lemn de fag primavara,le tai si despici ca la carte si cand da frigul stai ca "sobolanul in bikini" mai ca mori de cald in casa...
Bine, depinde si ce soba/cazan cu gazeificare ai!
Eu nu stiu de ce, dar "trag mult" catre metode de incalzire fara energie electrica! Probabil ca nu-mi plac nici invertoare cu unda sinusoidala pura, nici acumulatorii ce trebuie schimbati dupa vreo 500 cicluri incarcare-descarcare, pompe ce se pot strica in toiul iernii, si sa vezi atunci "distractie",etc...
Ca fapt divers: ma ocup cu instalatii tehnico-sanitare, si iarna din 2012-2013 le-a crapat parintilor o teava intr-un camin afara, din cauza gerului, IN PAMANT!
Te rog sa ma crezi , ca am stat in apa semi-inghetata,am scos pavele, am sapat groapa de 1,4 metri adancime in pamant inghetat bocna, am infiletat mufe de braila(fara filet,doar o garnitura de cauciuc stransa conic pe teava) pe teava galvanizata si fitinguri HDPE iar afara cred ca erau minus 15 grade celsius...
Tot cam pe atunci le-a "decedat" si pompa de circulatie de la centrala termica pe gaz...
Crede-ma, ACUM , fug de complicatii mai ceva ca dracu de tamaie...
La fel e si cu pompele de caldura!Tot ii dau unii cu COP-ul in sus si jos dar cand ceri sa afli pretul per total al sistemului , se incheie brusc discutia cam ca la banca , daca au decis HOTII sa-ti mareasca abuziv dobanda lunara la un credit!
Nu se poate discuta nici o afacere daca nu vorbesti cu preturile pe masa!
Altfel e inselatorie , si e plin de de-astia in ultimul timp!
:naughty:

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Pompe de circulatie

Post by sandy76 » Mon Feb 03, 2014 8:39 pm

Pompa de circulatie cu turatie variabila MAYER GPA 32/6 - 180 mm
-A cumparat, lucrat cineva cu pompele astea?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Pompe de circulatie

Post by sandy76 » Mon Feb 17, 2014 10:54 pm

-O pompa acolo, cu altele pe linga ea!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Pompe de circulatie

Post by flavius76 » Wed Oct 29, 2014 1:34 pm

Stie cineva ce se poate intampla rau, daca montam o pompa de circulatie(grunfos B 25/4 in cazul meu) cu axul motorului vertical? problma e ca nu reusesc sa scot aerul din ea in totalitate si doar cu paletii in jos nu face zgomot.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Pompe de circulatie

Post by tonyst » Thu Oct 30, 2014 7:36 am

flavius76 wrote:Stie cineva ce se poate intampla rau, daca montam o pompa de circulatie(grunfos B 25/4 in cazul meu) cu axul motorului vertical? problma e ca nu reusesc sa scot aerul din ea in totalitate si doar cu paletii in jos nu face zgomot.
Cred ca pe asta am montat o si eu Flavius ,pozitia se vede in pozele mele (arhiva) si nu face figuri .(postare 809 pag.81)

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Pompe de circulatie

Post by gi0 » Fri Oct 31, 2014 12:55 pm

Buna ziua.
Pompa este noua?
Ati pozitionat-o cu rotorul pompei in jos?Daca da,veti reduce perioada de viata a lagarelor de retinere.In pozitie orizontala,asupra acestor lagare actioneaza doar forta de insurubare a rotorului in apa.Prin pozitionarea pompei cu axul pe verticala,pe aceasta forta se adauga si forta de greutate a ansamblului,marind forta de frecare a lagarelor.Aceasta frecare duce la uzura fizica mai mare, si ,dupa opinia mea ,chiar la cresterea consumului.
Cu stima.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Pompe de circulatie

Post by gi0 » Fri Oct 31, 2014 2:07 pm

Revin pe acelasi subiect.
Uzura prematura a lagarelor pot aduce si alte daune.Uzura axului rotorului in zona asezare pe lagare.Aceasta uzura,peste un anumit nivel(poate fi neuniforma),duce la vibratii si zgomote.
In schema de ansamblu a pompei,in zona incercuita cu rosu,puteti observa inelele statorului si rotorului.Jocul dintre aceste doua nivele are o foarte mare importanta.Uzura lagarelor duce la o frecare intre aceste doua inele,deoarece diferenta dintre diametre este foarte mica.Frecarea inelelor duce la marirea distantei intre diametre,respectiv la micsorarea presiunii de apa si a debitului pompat.
Deci vom avea uzuri in lagare,vibratii/zgomote,uzura inelelor pana la ruperea acestora,consum mai mare de energie,micsorarea presiunii si debitului,deci o pompa ineficienta.Acestea duc la schimbarea prematura a pompei.
Sfatuiesc beneficiarul/instalatorul sa gaseasca solutia de montare corecta a pompei.
Atentie,va rog din suflet,nu mai postati mesaje ca...”merge si asa”.Tot din suflet spun ca trebuie sa fim mai profesionisti si mai perfectionisti.
Alti useri intra pe forum si fac ceea ce facem si noi.Daca noi gresim,adica d-voastra,ca eu sunt tot user(m-am scos :lol: )Va rog sa ma iertati pentru observatie si sa o stergeti daca considerati necesar.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Pompe de circulatie

Post by gi0 » Fri Oct 31, 2014 6:14 pm

Am rugamintea,pentru intelegerea deplina a schitei de mai sus,ca unul din cei mai priceputi in sketchup,in limita timpului disponibil,sa faca o animatie a celor doua directii de curgere din circuitul apei prin pompa.
Multumesc.
....
Mentionez ca sunt si pompe de dimensiuni mult mai mari a caror sprijine de rotatie(lagare) sunt rulmenti de diferite tipuri,care au dublu rol de sprijinire a axului si de retinere a acestuia.Aceste pompe necesita insa etansari mecanice si au motorul separat complet de partea de aspiratie/refulare a apei.Legatura intre parti se realizeaza cu diferite tipuri de cuplaje.
Si aceste pompe trebuie montate conform datelor tehnice care insotesc pompa,pentru a asigura o perioaa cat mai lunga de functionare.
Domnul ”flavius76” are o pompa de circulatie centrifugala,si eu tot la acest tip de pompa am facut referinta.
Cu stima.

Post Reply