Soba cu plita incalzire 2 camere.

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

fuflea
junior
Posts: 36
Joined: Sun Dec 06, 2015 4:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by fuflea » Mon Jan 04, 2016 6:52 pm

Latest post of the previous page:

grig72 wrote:Mai intii vreau sa spun ca e realizabil ce vrei sa faci. Si vei consuma muuuult mai putin decit cei 15m steri de acum. Asa dupa cum spunea si @bobo trebuie sa ai o cale directa de la plita pt ati trage bine din prima sau cel putin la inceput cind incepi sa-i faci focul prima data sau toamna, tot asa cind incepi sa faci prima data focul, ca daca a apucat sa se incalzeasca nu cred ca va mai trebui sa o folosesti.Dar fiind cu plita ii trebuie neaparat.Ca sa-ti incalzeasca doua camere trebuie neaparat sa o faci in perete, poate ai spus asta , n-am fost atent.La toate astea iti mai trebuie si un suber, ca dupa ce-ti arde focul sa o astupi, sa nu-ti piarda pe horn.Pina acolo mai e dar trebuie retinut.Ca sa-ti iasa o soba draguta e bine ca plita sa o incadrezi(incastrezi) in soba, eu asa as face-o, chiar am in plan asa ceva, pt la vara, sa vedem, daca am sa o fac pun poze si aici sigur.Ca o faci din caramida sau teracota nu are mare importanta, teracota sa fie bine captusita cu samota si e super. Eu personal as face-o din caramida, imi da voie sa o modelez cum vreau eu.Daca faci focarul din samota si restul sobei din caramida rosie, la aceeasi dimensiune, cu caramida iesi mai ieftin. Cred ca ai inteles din cuvinte cam ce am gindit eu, pt ca de desenat, deocamdata, nu prea am timp.Eu o vad cam asa: plita incastrata in soba, fumul prima data iese din plita, in sus, pe mijlocul sobei, in cealalta camera, deci, se intoarce pe stinga sau pe dreapta, depinde pe ce parte vei face hornul, din lateral o va lua pe sub primul fum, la nivelul vetrei plitei, dupa care va urca pe celalalt lateral si se va duce la horn.
E o descriere sumara, constructia va fi mai complexa din cauza ca fumul va trebui dirijat prin toate cotloanele sobei pt a se incalzi toata.
ce ma face sa merg pe varianta cu teracota este soba asta viewtopic.php?f=7&t=584

este cam acelasi lucru cu ceea ce vreau sa fac,numai ca schimbat proiectul..
teama mea, este oare va face fata in cea de-a 2 camera (4/4 2.20h)

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by grig72 » Mon Jan 04, 2016 8:05 pm

Fara a vrea sa-l jignesc pe proprietarul acelei sobe, mie nu-mi place, de fapt nu-mi mai plac teracotele in general.Ma rog asta-i parerea mea. Daca o faci cam de 90 cu 90, cel putin, mai mult da, dar mai putin nu si inalta cam de 1,7m, face fata sigur.
Daca o faci cu plita in camera de 4x4, o faci mai mica aici, adica mai ingusta si o scoti mai mult in camera mai mare. Daca o faci din teracota placheaz-o cu caramida de samoata groasa, toata si nu numai o portiune, pt ca plita iti va asigura din prima caldura f repede, iar caramida iti va tine caldura. Soba daca are cu ce sa acumuleze va tine si caldura, daca nu va fi placata cu nimic, sau doar focarul va fi placat se va raci repede. Romanul nostru inca nu stie ce e aia o soba grea, fie ea de teracota sau caramida. Teracotele, in general sint sobe usoare, adica au acumulare putina, oamenii au impresia ca incarcindu-le cu caramida se va baga f multe lemne in ele, cind de fapt e tocmai invers.Da ce pretentie sa mai ai de la oamenii carora li se fac sobe daca nici unii dintre sobari nu inteleg asta.

fuflea
junior
Posts: 36
Joined: Sun Dec 06, 2015 4:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by fuflea » Mon Jan 04, 2016 9:30 pm

iti multumesc pentru sfat...am sa maresc clopotul din camera de 6 randuri plus 2 de bordura.. ..unde am plita corpul va fi de 4/3randuri ,h de 3randuri pana la plita si o bordura. cuptorul pe 2/3 randuri, h de 1 rand plus bordura.

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by grig72 » Mon Jan 04, 2016 10:21 pm

Doar sa vrei sa-i faci focarul mai inalt, sau o alta forma dar sobele cu plita, adica plita are doar doua rinduri de cahle plus bordura.
Eu tot insist pe faptul ca ar fi mai draguta cu plita incorporata in soba, mai ales din caramida si cu o arcada sub plita unde ai putea sa bagi niste lemne ar fi, cred eu, f draguta.

fuflea
junior
Posts: 36
Joined: Sun Dec 06, 2015 4:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by fuflea » Mon Jan 04, 2016 11:42 pm

grig72 wrote:Doar sa vrei sa-i faci focarul mai inalt, sau o alta forma dar sobele cu plita, adica plita are doar doua rinduri de cahle plus bordura.
Eu tot insist pe faptul ca ar fi mai draguta cu plita incorporata in soba, mai ales din caramida si cu o arcada sub plita unde ai putea sa bagi niste lemne ar fi, cred eu, f draguta.
mi-ar place...dar caut sa nu ma complic prea mult ..sunt incepator..

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by grig72 » Tue Jan 05, 2016 10:31 am

Nu conteaza ca esti incepator, te informezi bine si dupa aia te apuci de treaba, ca doar nu o faci in fiecare zi, si asa si tot o sa descoperi mai tirziu ca tot mai trebuia ceva facut.
Nu stiundaca am inteles bine dar vrei sa o faci mai micuta, pt a da caldura bine trebuie sa o faci cu ceva suprafata radianta.
Deci la inaltimea camerelor tale, merge la cahlele de 22cm facuta din sapte rinduri, iar la cahlele de 24cm de 6 rinduri, asta cu tot cu borduri, adica briul de jos si cel de sus.
Succes!

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by grig72 » Tue Jan 05, 2016 10:32 am

Se duse-se de doua ori asa ca pe asta l-am sters!

fuflea
junior
Posts: 36
Joined: Sun Dec 06, 2015 4:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by fuflea » Tue Jan 05, 2016 10:52 am

multumesc foarte mult...de acum ma pun pe strans materiale..ma mai documentez si cum se inprimavareaza ma apuc de treaba....o sa mai revin cu intrebari pe parcurs ce tin de detalii...

fuflea
junior
Posts: 36
Joined: Sun Dec 06, 2015 4:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by fuflea » Sun Jan 10, 2016 1:43 pm

cam asta este proiectul meu...corpul 2 l-am schitat mai departe de corpul principal sa se poata vedea iesirea din focar..
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

fuflea
junior
Posts: 36
Joined: Sun Dec 06, 2015 4:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by fuflea » Thu Jan 14, 2016 7:53 am

fuflea wrote:cam asta este proiectul meu...corpul 2 l-am schitat mai departe de corpul principal sa se poata vedea iesirea din focar..
ceva pareri cu privire la schita mea..?

fuflea
junior
Posts: 36
Joined: Sun Dec 06, 2015 4:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by fuflea » Thu Jan 14, 2016 7:53 am

fuflea wrote:cam asta este proiectul meu...corpul 2 l-am schitat mai departe de corpul principal sa se poata vedea iesirea din focar..
ceva pareri cu privire la schita mea..?

Post Reply