Soba cu plita incalzire 2 camere.

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

fuflea
junior
Posts: 36
Joined: Sun Dec 06, 2015 4:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by fuflea » Sun Dec 06, 2015 5:46 pm

Salut tuturor...doresc sa fac o soba cu plita cu care sa incalzesc 2 camere..
mi-ar place sa fac soba din caramida (daca se poate).am intelesc ca nu merg facute fumuri la acest gen de sobe.niste sfaturi idei ma puteti ajta?

vreau sa incalzesc o camera de 4x4/2.22
camera unde este plita este de 3x5/2.22
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by gi0 » Sun Dec 06, 2015 8:30 pm

Cred ca domnul @ego tocmai lucreaza la un cazan cu plita pentru doua camere , dar cu o alta dispunere .
Excluzand schimbatorul este cam acelasi lucru , difera dimensionarea care se face dupa necesarul termic al celor doua camere .
Poate va da cateva sfaturi .
Cu stima .

fuflea
junior
Posts: 36
Joined: Sun Dec 06, 2015 4:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by fuflea » Sun Dec 06, 2015 8:48 pm

gi0 wrote:Cred ca domnul @ego tocmai lucreaza la un cazan cu plita pentru doua camere , dar cu o alta dispunere .
Excluzand schimbatorul este cam acelasi lucru , difera dimensionarea care se face dupa necesarul termic al celor doua camere .
Poate va da cateva sfaturi .
Cu stima .
cine este domnul ego??

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by gi0 » Sun Dec 06, 2015 9:29 pm

Domn sobar @georeby . Va va raspunde cand va vedea topicul sau cand va avea timp . Din cate stiu , in acest moment lucreaza la 3 sobe .
Poate intre timp faceti un calcul pentru necesarul termic .
Cu stima .

fuflea
junior
Posts: 36
Joined: Sun Dec 06, 2015 4:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by fuflea » Sun Jan 03, 2016 12:01 am

am revenit cu noi schite...
soba vreau sa fie din teracota placata cu samota groasa pe interior...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by Bobo » Sun Jan 03, 2016 10:37 am

fuflea wrote:am revenit cu noi schite...
soba vreau sa fie din teracota placata cu samota groasa pe interior...
Si ce te impiedica sa o faci? Placata, neplacata, trebuie sa o calcualezi functie de pierderile spatiului de incalzit, si de puterea ei pe mp functie de grosimea peretelui.
Vad ce o vrei in clopote, dar ca sa iti functioneze trebuie sa ii faci calea directa ce o poti adapta la ultima poza expusa, deasupra cuptorului direct in cos.si asa ai face o teracota cu functionare si in timp mai calduros pentru gatit.

fuflea
junior
Posts: 36
Joined: Sun Dec 06, 2015 4:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by fuflea » Sun Jan 03, 2016 4:05 pm

am atasat dimensiunile sobei...
am modificat schita am atasat o cale directa cu suber care duce in canalul de evacuare din ultimul clopot..
suber am sa pun si jos la intrarea primului clopot..

camerele sunt destul de mari..pierderi am momentan pe la tavan nefiind izolat...
peretii sunt din chirpic gros de 30 cm,stolaria din lemn cu geam termopan..

momentan ne incalzim cu o sobita mica de 4 randuri..
am atasat o poza cu ea..ard foarte mult sa incalzesc camera dar face fata...undeva la temperaturi de -10 am in camera 22 -24.depinde cat bag pe ea ...sunt mai friguros de fel si alimentez continu ...

soba care vreau sa o fac o sa fie ceva mai mare ,asa ca nu cred ca sunt probleme cu incazirea spatiului..:)
cand vine vorba de caldura nu ma calicesc la lemne..ideea este daca imi da randament pentru cele 2 camere..
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

christi40
membru
Posts: 744
Joined: Mon Jun 17, 2013 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by christi40 » Sun Jan 03, 2016 5:26 pm

Cred ca daca vrei sa faci o soba ceva mai buna decat cea actuala si fara sa calculezi, ar cam trebui sa renunti ori la plita sau daca o pastrezi, la o parte din clopote, ar mai fi o varianta sa reduci mult dimensiunea acestora.
Plita poate inrautati incalzirea spatiului, daca atunci cand nu este folosita, conform destinatiei ei, nu poate fi izolata termic sau "ocolita" de gazele fierbinti.
In configuratie propusa de tine ti-ar trebui un focar respectabil pentru a face fata!! si nici chiar asa nu va fi eficient decat atunci cand focarul este aproape plin iar temp peretilor este suficient de ridicata.

fuflea
junior
Posts: 36
Joined: Sun Dec 06, 2015 4:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by fuflea » Sun Jan 03, 2016 5:44 pm

m-am inspirat de la colegul nostru cristimoisuc

viewtopic.php?f=7&t=584

ceva de genul vreau ...plita nu va avea contact direct cu gazele din focar..am sa las un rost pe care pot sa il controlez ..exact cum are colegul nostru ...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

christi40
membru
Posts: 744
Joined: Mon Jun 17, 2013 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by christi40 » Sun Jan 03, 2016 6:12 pm

Sincer nu cunosc bine proiectul propus de Cristimoisiuc, dar daca zici ca plita nu va veni in contact cu gazele, atunci ce rost mai are plita????

Apropo, daca tot vrei plita, nu-i mai ieftina o butelie si un aragaz? ca sa nu mai vorbesc de eficienta!!!

Post Reply