Soba cu plita incalzire 2 camere.

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by georeby » Sat Jan 16, 2016 6:55 pm

Latest post of the previous page:

fuflea wrote:din propriille experiente ce ma sfatuiti...si de ce? conteaza pentru mine un sfat bun .

soba de teracota are radiatia instant si scurta...iar de caramida ...de lunga durata si constant..e ceva de 500w teracota si cam 40/70w caramida

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by flavius76 » Sat Jan 16, 2016 7:23 pm

Daca te descurci mai bine cu teracota, fa-o din teracota, la clopotul 1 dublezi cu caramida pusa pe cant 63mm, iar la clopotul 2 merge fara dublura.

fuflea
junior
Posts: 36
Joined: Sun Dec 06, 2015 4:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by fuflea » Sun Jan 17, 2016 8:33 am

flavius76 wrote:Daca te descurci mai bine cu teracota, fa-o din teracota, la clopotul 1 dublezi cu caramida pusa pe cant 63mm, iar la clopotul 2 merge fara dublura.
am inteles..apropo clopotul 2 il las fara dublura? daca il dublez risc sa nu se incalzeasca ? nici macar cu samota de 3?

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by grig72 » Sun Jan 17, 2016 1:20 pm

Soba de teracota clasica, adica umplute doar placile(cahlele) cu caramida sau tigla este o soba usoara, se incalzeste repede, se incinge bine dar se si raceste mai repede.Pe cind o soba de caramida in sensul celor despre care se discuta pe aici este o soba grea, o soba groasa, se incalzeste mai greu dar si caldura o tine mult, mai mult ca una de teracota.O alta diferenta fiind amplasarea separata a focarului, la sobele de caramida, de sistemul convectiv a sobei.La noi, lumea nu-i obisnuita cu asa zisele sobe de caramida pt ca ei inteleg o soba de caramida asa cum se faceau si cum se mai fac inca, o soba construita din caramida refractara sau rosie, de 3, placata cu faianta sau gresie.Adica aceasta soba este, pe buna dreptate, departe de o soba de teracota si mai departe de o soba de caramida asa cum se intelege pe aici.Si inca o adaugire, acum se fac din caramida refractara sau rosie, inainte se faceau din caramizi facute din lut amestecat cu nisip, caramizi care fiecare le facea in gospodarie cu ajutorul unor forme din lemn.Si multi inca nu inteleg ca intr o soba groasa, de caramida si nu numai, adica poate fi si de teracota, dar placat pe interior su samota, sa consume mai putin ca una de teracota facuta in mod clasic. Cum la o asa asoba sa bagi mai putine lemne ca la una de teracota? Nu cred pina nu vad.
Asa ca, daca vrei sa faci o soba buna, fa-o si din teracota dar dupa cum ti se spunea si mai sus, placheaz-o cu samota groasa in zona focarului si cu subtire in clopotul de sus.Mai fa-o cu focarul separat de sistemul convectiv, cu iesirea pe sus din focar, dupa care sa coboare pina la baza cenusarului, dupa care sa urce sus printr un canal, si acolo sa-i faci un clopot. Neaparat o cale directa si, dupa peferinte, un cuptor in clopotul de sus.Eu asa am facut o si sint f multumit de ea, adica sint incintat de a dreptul. Sa vezi ce minuatii ies in cuptor, toata carnea pe care o fac la el iese o roua, adica nimic nu se compara cu un cuptor de caramida.

fuflea
junior
Posts: 36
Joined: Sun Dec 06, 2015 4:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by fuflea » Tue Feb 16, 2016 6:44 pm

revin si eu cu o schita in sketch..

am proiectat camerele unde vreau sa amplasez soba...sunt foarte debusolat cu privire la proiect..

doresc daca ma puteti ajuta cu sfaturi privitor la incalzirea celor 2 camere...

mentionez ca doresc o soba sa incalzeasca cele 2 camere....in schita sunt specificate detaliile.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by grig72 » Wed Feb 17, 2016 10:01 am

Eu ti-as raspunde dar pe cal meu nu se deschid schitele in sketch.
Daca ai putea sa faci un desen in paint sau pe o hirtie dupa care sapui aici sub forma de poza ar fi bine, as putea sa raspund.
Dar iti spun ca se poate, mai ales daca o faci in perete si ni numai.

fuflea
junior
Posts: 36
Joined: Sun Dec 06, 2015 4:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by fuflea » Wed Feb 17, 2016 5:26 pm

grig72 wrote:Eu ti-as raspunde dar pe cal meu nu se deschid schitele in sketch.
Daca ai putea sa faci un desen in paint sau pe o hirtie dupa care sapui aici sub forma de poza ar fi bine, as putea sa raspund.
Dar iti spun ca se poate, mai ales daca o faci in perete si ni numai.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by grig72 » Wed Feb 17, 2016 8:40 pm

Deci in perete o faci, e bine, un calcul destul de sumar referitor la suprafata ce trebuie incalzita si un altul la suprafata sobei si va da rezultatele scontate. Si parerea mea e sa nu te complici cu caramida rosie, fa-o numai din samota. Ori o faci din samota pe cant placata inca o data cu samota subtire, ori o faci cu samota groasa pe lat, va da un randament la care nici nu te astepti.Cit despre proiectul sobei te orientezi la fata locului.

fuflea
junior
Posts: 36
Joined: Sun Dec 06, 2015 4:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by fuflea » Wed Feb 17, 2016 9:14 pm

am inteles...ma gandesc ca varianta cu samota este mai costisitoare.. dar acum care din cele 2 este mai ieftina..samota pe cant placata sau pe lat..

am sa fac o schita cu dimensiunile reale ale sobei....apropo schita cu soba se poate realiza...traseul fumului este ok?

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by grig72 » Wed Feb 17, 2016 9:34 pm

Sa-ti spun drept nu pot sa-mi dau seama din desen de traseul fumului, dar atita timp cit exista o cale directa, nici un traseu de fum nu este prea complicat, in sensul de a nu trage soba. Si, da, din samota iese mai scumpa, dar si mai buna, alta e acumularea in caramida rosie si alta in cea de samota.
La caramida nu ama stat sa calculez exact cam cu care ar fi mai ieftina, poate doar impresia ca dai mai putin pe cea subtire, dar poate costurile sint tot pe acolo. Si daca o cumperi in reprize nu prea bagi seama la pret.

fuflea
junior
Posts: 36
Joined: Sun Dec 06, 2015 4:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba cu plita incalzire 2 camere.

Post by fuflea » Thu Feb 18, 2016 7:54 am

grig72 wrote:Sa-ti spun drept nu pot sa-mi dau seama din desen de traseul fumului, dar atita timp cit exista o cale directa, nici un traseu de fum nu este prea complicat, in sensul de a nu trage soba. Si, da, din samota iese mai scumpa, dar si mai buna, alta e acumularea in caramida rosie si alta in cea de samota.
La caramida nu ama stat sa calculez exact cam cu care ar fi mai ieftina, poate doar impresia ca dai mai putin pe cea subtire, dar poate costurile sint tot pe acolo. Si daca o cumperi in reprize nu prea bagi seama la pret.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply