Sobă cu plită în interior

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Sobă cu plită în interior

Post by Bobo » Sat Jan 23, 2016 7:37 pm

Latest post of the previous page:

Fane9506 wrote:Camerele nu sunt așa mari și se trece dintr-una într-alta . E casă bătrânească . Oricum la soba aia mică cu plită aș face doar un foc mic dimineață așa, și pentru gătit și ca să preîncălzească încăperile. Al doilea foc , ăla de seara l-aș face în aia mare să se încălzească bine și prima parte unde e cea mai groasă căptușală . Eu aș vrea să mă leg cu burlanul din aia mică în spațiul dintre podurile sobei mari . ULTIMA ÎNTREBARE AR FI: Merge făcut focul și în aia mare și în aia mică în același timp , sau m-aș putea trezi cu fumul în casă?

la mine au mers si merg. Cosul sa fie corespunzator barem 12/12 interior caramida.peste coama.casei.

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Sobă cu plită în interior

Post by Fane9506 » Mon Jan 25, 2016 6:58 pm

Se rezolvă cu coșul e larg merge și trece și peste coama casei, iar trecerile la fumuri le fac ca lumea domne. O sa meargă . Și oricum nu o sa fac eu cine știe ce forjă acolo. 3 coceni la plită pentru făcut mâncare și două lemne la sobă . Pe vremuri aveau ăștia bătrâni două sobe întregi la coșul ăsta și tot mergeau amândouă. O să meargă și de data asta . Și dacă ar fi să nu fac foc simultan ar fi bine că aia mai mică încălzește trei sferturi din soba mare . Aproape că nu ar mai fi nevoie să mai fac foc în focarul sobei mari. Eu zic că e un proiect destul de ambițios, ca și ăla de mai sus cu plita în interior.

TOTUȘI NU PREA ȘTIU CUM SE FAC SOBELE ALEA MARI PE COLȚ , ALEA GEN ȘEMINEU, CU ATÂTEA POLIȚE . SE FAC DOUĂ PODURI LA ELE , SAU UN SINGUR POD ȘI FUMURILE?

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Sobă cu plită în interior

Post by Bobo » Mon Jan 25, 2016 9:54 pm

Fane9506 wrote:Se rezolvă cu coșul e larg merge și trece și peste coama casei, iar trecerile la fumuri le fac ca lumea domne. O sa meargă . Și oricum nu o sa fac eu cine știe ce forjă acolo. 3 coceni la plită pentru făcut mâncare și două lemne la sobă . Pe vremuri aveau ăștia bătrâni două sobe întregi la coșul ăsta și tot mergeau amândouă. O să meargă și de data asta . Și dacă ar fi să nu fac foc simultan ar fi bine că aia mai mică încălzește trei sferturi din soba mare . Aproape că nu ar mai fi nevoie să mai fac foc în focarul sobei mari. Eu zic că e un proiect destul de ambițios, ca și ăla de mai sus cu plita în interior.

TOTUȘI NU PREA ȘTIU CUM SE FAC SOBELE ALEA MARI PE COLȚ , ALEA GEN ȘEMINEU, CU ATÂTEA POLIȚE . SE FAC DOUĂ PODURI LA ELE , SAU UN SINGUR POD ȘI FUMURILE?

Deci. dincolo de zid vrei sa faci teracota pe colt? Este mai cu probleme dar sepoate rezolva,.Dartot cu doua usi/Ti-am dat oadresa dar vad ca nu binevoiesti sa te informezi de acolo,undeai si cuptor si soba spate.Mai tirziu o sa te trimit sa studiezi fumuri sau clopote la soba pe colt

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Sobă cu plită în interior

Post by Fane9506 » Tue Jan 26, 2016 5:14 pm

Nuuuuuuuu. Ziceam de soba tip semineu că mi se pare greu de făcut , nu că o să fac una dincolo de perete. La proiectul ăsta , ambele sobe , și aia mică și aia mare or să fie sobe de teracotă standard , aia mare 3 plăci pe 2 plăci jumătate iar aia mică sobă standard cu plită, 6 plăci 3 plăci plita, 3 partea cu cuptorul pe 2 plăci și jumătate . Asta vreau să spun , nici nu aveam spațiu acolo să fac sobă d-aia mare pe colț

fuflea
junior
Posts: 36
Joined: Sun Dec 06, 2015 4:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Sobă cu plită în interior

Post by fuflea » Tue Jan 26, 2016 5:34 pm

Fane9506 wrote:Nuuuuuuuu. Ziceam de soba tip semineu că mi se pare greu de făcut , nu că o să fac una dincolo de perete. La proiectul ăsta , ambele sobe , și aia mică și aia mare or să fie sobe de teracotă standard , aia mare 3 plăci pe 2 plăci jumătate iar aia mică sobă standard cu plită, 6 plăci 3 plăci plita, 3 partea cu cuptorul pe 2 plăci și jumătate . Asta vreau să spun , nici nu aveam spațiu acolo să fac sobă d-aia mare pe colț
ca dimensiuni au camerele..

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Sobă cu plită în interior

Post by Fane9506 » Tue Jan 26, 2016 10:18 pm

Dimensiunile sunt 3 pe 3 și 3 pe 2 jumate (metri).

laurex
membru
Posts: 173
Joined: Tue Jan 07, 2014 9:41 am
Location: Maicanesti,Vrancea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Sobă cu plită în interior

Post by laurex » Tue Feb 02, 2016 3:17 pm

Acu' nu ca as fi eu marele meserias, nici nu prea vreau sa ma amestec in ciorba altuia, dar as avea un sfat.
Mai intai vine hotararea "Dom'le, vreau sa fac ASTA". Pe urma vin intrebarile pe forum "Cum fac CUTARE ca sa iasa ASTA pe care o am eu in cap?". Mie personal mi se pare ca sunt 100 de intrebari despre 15 sobe pe topicul asta.Putina organizare nu strica.
Informatie la liber pe forum este destula si, daca nu ma insel, multe din intrebarile puse aici au un raspuns in forum.Am observat, nu doar pe forumul asta, asa in general, ca oamenii primesc raspunsurile la probleme specifice pe care le au, atunci cand arata ca fac ceva si s-au blocat la punctul X.
Pana acum am citit doar "As vrea fasole, dar ciorba cum se face, ca imi place cum arata friptura aia?".
Imi cer scuze in avans daca deranjez pe cineva.

fuflea
junior
Posts: 36
Joined: Sun Dec 06, 2015 4:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Sobă cu plită în interior

Post by fuflea » Wed Feb 03, 2016 7:58 am

laurex wrote:Acu' nu ca as fi eu marele meserias, nici nu prea vreau sa ma amestec in ciorba altuia, dar as avea un sfat.
Mai intai vine hotararea "Dom'le, vreau sa fac ASTA". Pe urma vin intrebarile pe forum "Cum fac CUTARE ca sa iasa ASTA pe care o am eu in cap?". Mie personal mi se pare ca sunt 100 de intrebari despre 15 sobe pe topicul asta.Putina organizare nu strica.
Informatie la liber pe forum este destula si, daca nu ma insel, multe din intrebarile puse aici au un raspuns in forum.Am observat, nu doar pe forumul asta, asa in general, ca oamenii primesc raspunsurile la probleme specifice pe care le au, atunci cand arata ca fac ceva si s-au blocat la punctul X.
Pana acum am citit doar "As vrea fasole, dar ciorba cum se face, ca imi place cum arata friptura aia?".
Imi cer scuze in avans daca deranjez pe cineva.
de la restaurant la restaurant fasolea ,ciorba si toate celelalte difera...asa si discutiile si parerile..unu lucreaza intr-un mod.altul in alt mod.se exprima ,explica,arata foloseste si tot asa..unii poate nu inteleg in totalitate cum explica x ,dar vrea si parerea lui z sau lui y,doar ca sa fie el impacat cu el ca intelege si nu strica fasolea ciorba sau ce vrei tu.

Post Reply