Sobă cu plită în interior

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Sobă cu plită în interior

Post by Fane9506 » Tue Dec 29, 2015 7:46 pm

Vă salut ! ce părere aveți de soba asta de bucătărie cu plita în interior ?
https://www.youtube.com/watch?v=zclc3rz6eac" onclick="window.open(this.href);return false;
Merită realizată? Dă ceva randament?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Sobă cu plită în interior

Post by Bobo » Wed Dec 30, 2015 3:02 pm

Fane9506 wrote:Vă salut ! ce părere aveți de soba asta de bucătărie cu plita în interior ?
https://www.youtube.com/watch?v=zclc3rz6eac" onclick="window.open(this.href);return false;
Merită realizată? Dă ceva randament?
Si rusii fac ceva asemanator, cu plita in interior pe lateral.Caldura da destul , avind plita si cuptor arunca repede caldura, ea fiind mare inmagazineaza destula caldura, o poti face mai incarcata la pereti 7-9 cm in acest sens. Mai spune despre cuptor, cum il faci din tabla cu samota subtire jos sau din samota baza iar lateralele din cahle teracota. punind doara usa.Vezi pozitita cosului ca sa poti face clopote 2 in loc de fumuri sau un singur clopot..Ar trebuisa o faci la scara sau pe foaiue matematica sa vezi mai concret cu plita , cuptorul si partea opusa cuptorului,si vei vedea ce dimensiuni or sa fie.

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Sobă cu plită în interior

Post by Fane9506 » Wed Dec 30, 2015 9:45 pm

Am facut personal schița aia în power point . Eu sunt dezamăgit că o așa mică parte din forum e dedicată sobelor de teracotă. Eu rămân fan teracotă . Nimic nu se compară cu căldura dată de teracotă și de impactul estetic pe care aceasta îl are. Dacă e căptușită bine păstrează și căldură . Eu și deasupra și dedesubtul cuptorului astup . Gazele să o ia doar în stânga. Eu aș rămâne la fumuri, nu prea îmi place mie ideea de clopot să fie desfăcut așa pe toate părțile . Cu fumuri e mai organizat și mi se pare că ține și mai bine căldura. Parcă ai făcut și tu o sobă în genul ăsteia. Tot așa cu plita în interior dar nu i-am priceput nici în ziua de azi structura internă. Oricum asta e sobă de sobă . CRED CĂ AR MERGE ȘI PENTRU 2 ÎNCĂPERI , ADICĂ SĂ O FACI ÎN PERETE ( GEN BAIE - BUCĂTĂRIE SĂ LE ÎNCĂLZEASCĂ PE AMÂNDOUĂ )

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Sobă cu plită în interior

Post by Bobo » Wed Dec 30, 2015 11:05 pm

Fane9506 wrote:Am facut personal schița aia în power point . Eu sunt dezamăgit că o așa mică parte din forum e dedicată sobelor de teracotă. Eu rămân fan teracotă . Nimic nu se compară cu căldura dată de teracotă și de impactul estetic pe care aceasta îl are. Dacă e căptușită bine păstrează și căldură . Eu și deasupra și dedesubtul cuptorului astup . Gazele să o ia doar în stânga. Eu aș rămâne la fumuri, nu prea îmi place mie ideea de clopot să fie desfăcut așa pe toate părțile . Cu fumuri e mai organizat și mi se pare că ține și mai bine căldura. Parcă ai făcut și tu o sobă în genul ăsteia. Tot așa cu plita în interior dar nu i-am priceput nici în ziua de azi structura internă. Oricum asta e sobă de sobă . CRED CĂ AR MERGE ȘI PENTRU 2 ÎNCĂPERI , ADICĂ SĂ O FACI ÎN PERETE ( GEN BAIE - BUCĂTĂRIE SĂ LE ÎNCĂLZEASCĂ PE AMÂNDOUĂ )
Deci: cuptorul il faci din tabla sau caramizi?De cum faci cuptorul rezulta o buna coacere, adica permiterea gazelor pe lateral; si spate fara sa treaca de podul cuptorului catre cos.Da si tu dimensionarea ei in cm sau placi pentru a ne da cu parerea la numar de fumuri , lungimea lor pentru a nu avea probleme de condens sau fum.Vezi ca mai jos este saitul cu soba facuta de mine,anul acesta ..pentru orientare la dimensionare. La generalitati sobe de teracote poz29 mai am una mai mica.

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Sobă cu plită în interior

Post by Fane9506 » Thu Dec 31, 2015 9:45 am

Aceea din video are 6 placi pe 2 placi și jumătate. Dacă as face-o eu as ridica-o la versiunea "monstru ". 9 placi pe 2 placi jumătate. Iar cuptorul ; as încerca varianta din cărămidă de samota și ușa cu geam.

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Sobă cu plită în interior

Post by Fane9506 » Thu Jan 21, 2016 11:10 pm

Vă salut din nou ! Aș vrea să vă prezint încă o variantă de proiect : SOBĂ CU DOUĂ FOCARE . Practic ansamblul e alcătuit dintr-o sobă standard de teracotă de 3 plăci pe 2 plăci jumătate cu 2 podusi și 5 fumuri și o sobă , sau mai bine zis o jumătate de sobă cu plită și cuptor. Soba mare se află într-o cameră iar jumatea aia de sobă cu plită și cuptor se află într-o bucătărie. Soba asta cu plită și cuptor care este mai mult un focar așa e legată de cea mare printr-un burlan de ceramică ce trece prin perete . Burlanul intră în soba marea chiar între cele două poduri , astfel că în momentul în care fac focul în soba mică ( cea cu plită și cuptor ) se încălzește și jumătate din soba mare. CE PĂRERE AVEȚI DE PROIECTUL ĂSTA ? MERITĂ INVESTIT ÎN EL? CREDEȚI CĂ AR MERGE DACĂ AR FI PUS ÎN PRACTICĂ ?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Sobă cu plită în interior

Post by Bobo » Fri Jan 22, 2016 8:35 pm

Fane9506 wrote:Vă salut din nou ! Aș vrea să vă prezint încă o variantă de proiect : SOBĂ CU DOUĂ FOCARE . Practic ansamblul e alcătuit dintr-o sobă standard de teracotă de 3 plăci pe 2 plăci jumătate cu 2 podusi și 5 fumuri și o sobă , sau mai bine zis o jumătate de sobă cu plită și cuptor. Soba mare se află într-o cameră iar jumatea aia de sobă cu plită și cuptor se află într-o bucătărie. Soba asta cu plită și cuptor care este mai mult un focar așa e legată de cea mare printr-un burlan de ceramică ce trece prin perete . Burlanul intră în soba marea chiar între cele două poduri , astfel că în momentul în care fac focul în soba mică ( cea cu plită și cuptor ) se încălzește și jumătate din soba mare. CE PĂRERE AVEȚI DE PROIECTUL ĂSTA ? MERITĂ INVESTIT ÎN EL? CREDEȚI CĂ AR MERGE DACĂ AR FI PUS ÎN PRACTICĂ ?

Pentru camere mai mici functioneaza. Este schita celei facute de mine la teracote bobo pag 2.--aproximativ.Si sunt mai multe laactiv care functioneaza destul de bine/.Unele ijitial au fost facute pentru un spatiu, apoi spatiu sa marit,de ..asa a vrut proprietarul/..Cauta, maisuntsi alte modele.si sa stii ca cea mare se incalzeste mai mult de jumatate de la cea mica.

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Sobă cu plită în interior

Post by Fane9506 » Fri Jan 22, 2016 10:13 pm

Camerele nu sunt așa mari și se trece dintr-una într-alta . E casă bătrânească . Oricum la soba aia mică cu plită aș face doar un foc mic dimineață așa, și pentru gătit și ca să preîncălzească încăperile. Al doilea foc , ăla de seara l-aș face în aia mare să se încălzească bine și prima parte unde e cea mai groasă căptușală . Eu aș vrea să mă leg cu burlanul din aia mică în spațiul dintre podurile sobei mari . ULTIMA ÎNTREBARE AR FI: Merge făcut focul și în aia mare și în aia mică în același timp , sau m-aș putea trezi cu fumul în casă?

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Sobă cu plită în interior

Post by flavius76 » Sat Jan 23, 2016 5:11 pm

E posibil sa fie interferente cand umbli la usile focarului, dar cu usile inchise ar putea merge focul in ambele simultan. Poate o cal directa generoasa ar rezolva problema :think:

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Sobă cu plită în interior

Post by Bobo » Sat Jan 23, 2016 7:37 pm

Fane9506 wrote:Camerele nu sunt așa mari și se trece dintr-una într-alta . E casă bătrânească . Oricum la soba aia mică cu plită aș face doar un foc mic dimineață așa, și pentru gătit și ca să preîncălzească încăperile. Al doilea foc , ăla de seara l-aș face în aia mare să se încălzească bine și prima parte unde e cea mai groasă căptușală . Eu aș vrea să mă leg cu burlanul din aia mică în spațiul dintre podurile sobei mari . ULTIMA ÎNTREBARE AR FI: Merge făcut focul și în aia mare și în aia mică în același timp , sau m-aș putea trezi cu fumul în casă?

la mine au mers si merg. Cosul sa fie corespunzator barem 12/12 interior caramida.peste coama.casei.

Post Reply