Soba bucatarie ed vara

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
cristiantheo
junior
Posts: 3
Joined: Fri Feb 19, 2016 12:15 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Soba bucatarie ed vara

Post by cristiantheo » Tue Feb 23, 2016 2:28 pm

Buna ziua,
Citesc de ceva timp forumul, intentionez sa construiesc o casuta la tara si ma preocupa sobele care sa asigure incalzirea, dar deocamdata ma intereseaza o soba simpla cu plita si cuptor ce va fi amplasata intro bucatarie de vara inchisa cam pe trei sferturi. Acum exista acolo o asemenea soba facuta de un vecin din caramida ,cam dupa ureche,nu trage prea bine, cuptorul e cam ars etc. Soba va fi folosita doar pentru gatit(mancarea la tuci iese extraordinara),rog cateva sfaturi, schite,daca se poate, multumesc anticipat!

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba bucatarie ed vara

Post by grig72 » Wed Feb 24, 2016 2:59 pm

Poate nu trage prea bine din cauza ca nu a mai fost curatata sau a cuptorului ca e ars si mai trage si pe acolo aer, sau pe acolo iese fumul.
Vreti sa o darmati pe asta si sa construiti alta?
Din teracota banuiesc?
Pai daca studiati de ceva vreme forumul nu ati gasit nici un model sa-l adaptati?
E mai usor din caramida de facut decit din teracota, mai ales ca incepator si mai ales, daca am inteles bine, nu peste multi ani o darimati.
Daca o faceti din teracota incepeti cu 6 rinduri la lungime pt a incapea si plita si soba, iar pe latime cu 3. Dupa doua rinduri, bineinteles incepeti cu briul, puneti plita si continuati numai cu soba propriu zisa. Cahlele le puneti numai pe fata, pina la plita, pe spate construiti cu caramida. Dupa briu si primul rind formati vatra plitei. Eu spun sa incepeti si pe percursul constructiei va asistam.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba bucatarie ed vara

Post by Bobo » Wed Feb 24, 2016 5:15 pm

[quote="cristiantheo"]
Vezi ca lateracota Bobo am pus niste schite,le studiezi si aici intrebi nu acolo.

cristiantheo
junior
Posts: 3
Joined: Fri Feb 19, 2016 12:15 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba bucatarie ed vara

Post by cristiantheo » Fri Feb 26, 2016 12:27 pm

grig72 wrote:Poate nu trage prea bine din cauza ca nu a mai fost curatata sau a cuptorului ca e ars si mai trage si pe acolo aer, sau pe acolo iese fumul.
Vreti sa o darmati pe asta si sa construiti alta?
Din teracota banuiesc?
Pai daca studiati de ceva vreme forumul nu ati gasit nici un model sa-l adaptati?
E mai usor din caramida de facut decit din teracota, mai ales ca incepator si mai ales, daca am inteles bine, nu peste multi ani o darimati.
Daca o faceti din teracota incepeti cu 6 rinduri la lungime pt a incapea si plita si soba, iar pe latime cu 3. Dupa doua rinduri, bineinteles incepeti cu briul, puneti plita si continuati numai cu soba propriu zisa. Cahlele le puneti numai pe fata, pina la plita, pe spate construiti cu caramida. Dupa briu si primul rind formati vatra plitei. Eu spun sa incepeti si pe percursul constructiei va asistam.
Multumesc,cam intro luna o sa incep, am un prieten zidar( nu a facut niciodata sobe) dar impreuna o sa ne descurcam, si o sa prezint lucrarea pas cu pas.

cristiantheo
junior
Posts: 3
Joined: Fri Feb 19, 2016 12:15 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba bucatarie ed vara

Post by cristiantheo » Fri Feb 26, 2016 12:28 pm

Bobo wrote:
cristiantheo wrote: Vezi ca lateracota Bobo am pus niste schite,le studiezi si aici intrebi nu acolo.
Ok, mersi !

Post Reply