Teracota tip cizma ... prima soba din viata mea !

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Teracota tip cizma ... prima soba din viata mea !

Post by Bobo » Fri Sep 02, 2016 1:40 am

Latest post of the previous page:

TziTzi_84 wrote:Salut.... am analizat indrumarile voastre si am facut si eu o schita .... stiu ca poate o sa radeti in hohote dar momentan atata pot si atat pricep eu ! :)
Astept cu mare drag critici si lamuriri ( doar asa invat )



Ideea este ca aceasta soba nu prea va fi folosita, doar iarna, de cateva ori ( casa la tara si iarna nu prea sta nimeni acolo ).

Am uitat sa precizez ca soba se afla intr-o bucararie de 4m/4m cu pereti de piatra de 50 cm aflata la subsolul casei, jos este sapa de beton de 15 cm iar tavanul este un sandwich de scanduri gorase intre ele cu nisip sau zgura ( pivnita are adancimea de 1 m sub pamant ). Iarna nu ajunge niciodata temp de 0 grade.
Datorita faptului ca este la 1 m sub pamant temperatura iarna este undeva la 10 grade fara nicio sursa de caldura !


Poza a doua cu miscarea fumului este buna dar nu mai cobori fumul sub plita dupa ce a trecut de cocoasa aceea ,Opritorul ala de fum de la baza cuptorului ...patratul ala.... il ridici la partea superioara ca sa se incalzeasca si latura aceea a cuptorului.,fumul treecind tot ptin spatele cuptorului..teracotei.

Pamintul cu nisip mazaros1 la 1. masurat cu galeata.eventual mai mult nisip daca se crapa fiind pamintul prea gras.

Mersi !

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Teracota tip cizma ... prima soba din viata mea !

Post by tonyst » Fri Sep 02, 2016 7:25 am

TziTzi_84 wrote:Salut.... am analizat indrumarile voastre si am facut si eu o schita .... stiu ca poate o sa radeti in hohote dar momentan atata pot si atat pricep eu ! :)
Astept cu mare drag critici si lamuriri ( doar asa invat )



Ideea este ca aceasta soba nu prea va fi folosita, doar iarna, de cateva ori ( casa la tara si iarna nu prea sta nimeni acolo ).

Am uitat sa precizez ca soba se afla intr-o bucararie de 4m/4m cu pereti de piatra de 50 cm aflata la subsolul casei, jos este sapa de beton de 15 cm iar tavanul este un sandwich de scanduri gorase intre ele cu nisip sau zgura ( pivnita are adancimea de 1 m sub pamant ). Iarna nu ajunge niciodata temp de 0 grade.
Datorita faptului ca este la 1 m sub pamant temperatura iarna este undeva la 10 grade fara nicio sursa de caldura !

Bobo scrie :
Poza a doua cu miscarea fumului este buna dar nu mai cobori fumul sub plita dupa ce a trecut de cocoasa aceea ,Opritorul ala de fum de la baza cuptorului ...patratul ala.... il ridici la partea superioara ca sa se incalzeasca si latura aceea a cuptorului.,fumul treecind tot ptin spatele cuptorului..teracotei.

Pamintul cu nisip mazaros1 la 1. masurat cu galeata.eventual mai mult nisip daca se crapa fiind pamintul prea gras.




Camera aia este destul de mare , dar de ce sa te bagi acolo cu o plita si un cuptor , nu inteleg .

TziTzi_84
junior
Posts: 5
Joined: Thu Sep 03, 2015 3:47 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Teracota tip cizma ... prima soba din viata mea !

Post by TziTzi_84 » Fri Sep 02, 2016 12:54 pm

"tonyst"

Scopul acestei sobe este sa dea si caldura si sa se si poata gati pe ea ( odata de doua ori pe an ) numai in acel spatiu de 4/4m !! Restul casei ( de sus, aceasta bucatarie fiind la subsol ) se incalzeste de la alte doua teracote care sunt in camere !
In camera aia bag o soba cu plita si cuptor pentru ca este bucatarie !
Referitor la dimensionare ....eu ma gandesc ca o sa ajunga ....avand in vedere spatiul care trebuie incalzit 4m/4m!

"BoBo"

Mersi de sfaturi am sa tin cont de remarca ta.... ai dreptate in legatura cu partea dreapta a cuptorului, am sa mut mai sus acel opritor.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply