Generalitati despre sobele de teracota.

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: teracota

Post by phoenix » Mon Aug 13, 2012 1:23 pm

Latest post of the previous page:

Multumim Bobo.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: teracota

Post by Bobo » Mon Aug 13, 2012 9:01 pm

da-mi si idul de skype sa i-l dau baiatului si va tainuiti voi cu privire la chestiile tehnice ale forumului

Deci. am o teracota cu 5 fumuri. Important este ca primele fumuri sa fie in fata. Si de asta spun ca nu merita sa faci cu 7 fumuri, mai complicat , caldura poate mai putin, Latimea colturilor din fata de 1,5 placi =33 cm . V-am mai pus si o teracota cu 3 fumuri tot pe colt ce are cele 2 colturi de 22 iar in spate catre coltul camerei este zidit din caramida pe cant. Pe aceeeasi pagina am si o soba de 3 fumuri serpuite de care spun ca este foarte proasta. Aceasta pe colt da mai multa caldura decita una normala 2/3 cu fumuri serpuite in nr de 3.

Si inca ceva, pe locul celor cinci fumuri poti face de voie clopot si merge super.

Mai am ceva, pina a ajunge la fumuri la o teracota pe colt este bine sa stii cum se face focarul ca este mai ciudat.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by Bobo on Mon Aug 13, 2012 9:09 pm, edited 1 time in total.

Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: teracota

Post by Iosif » Wed Aug 15, 2012 9:00 pm

Bobo wrote: Mai Iosife tu esti ala care mi-a dat raspunsul alalteri cu siba ce are trei fumuri? ai mai facut si socoteile alea de consum de lemne? Bine, mai repet o data dac nu o sa rog pe baiat sau fata sa iti faca o schita dupa un desen al meu (ma invatat baiatul dar am uitat) sau o fac si o fotografiez daca merge si o transmit numai ca pe acest forum nu am trimis poze si nu stiu daca merge daca nu iti trimit poza pe _reclama_ sau privat. Deci ai cosul lateral nu chiar in colt (in colt te chinui sa il aduci rasucind fumul 5) Iesi cu fumul pe coltul care este in partea cosului. Fumul o ia in sus. Il cobori pe partea lata de deasupra usii (ce este intre colturi) lat fumul de 10-12 cm ,Urci pe coltul celalalt.Cobori pe lina peretele opus cosului si urci pe linga peretele de la cos. Acesti doi pereti pe linaga care faci fumul 4 si 5 formeaza un unghi de 90 gr. Vezi ca mai trebuie sa mai tai dintr-o placa 2-3 cm si unao faci de 8=9 cm altfel iti iese unghiul sub 90" ( grade nu toli)Aceste doua fumuri sunt largi tot de 10-12 cm In mijlocul terascotei se formeaza un fel de triunghi umplut din caramizi
Buna seara domnule Bobon, cred ca eu sint ala (avind in vedere ca nu au voie 2 useri sa foloseasca acelasi nume), multumim mult pentru schite, si v-aÅŸ ruga sa nu ma mai laudati pe ici pe colo, sint doar un user care invata ca oricare altii ,sa faca ceva din pasiune, stiind ca am facut destule doar din nevoie, mai bine aduceti laude celor care intradevar merita,,daca considerati ca merita" .Referitor la teracote ,de multe ori va dau dreptate, cei mai multi pe linga faptul ca sint obisnuiti cu ele, chiar daca le-ar inlocui cu alte sisteme mult mai performante, una tot ar lasa in casa in amintirea vremurilor copilariei, si in apropierea caruia s-ar simti cel mai bine chiar daca-l dogoreste seara, de ce sa nu recunoastem ca povestile copilariei noastre ne-au fost spuse la gura unei teracote, asa cum a altora la a unei sobe de caramida. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa o lasam neproductiva doar pentru amintiri, as propune imbunatatirea lor pe interior, dupa cum dumneavoastra ,eu si altii am inceput deja, inclusiv inconvenientul ca ramine o soba usoara , printro ardere prelungita,(si o femeie usoara poate deveni de casa, daca se vrea, dar o soba? ce ziceti ?

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: teracota

Post by user_banat_85 » Wed Aug 15, 2012 9:11 pm

Iosif wrote: Buna seara domnule Bobon, ....
Bravo, Iosif! Nu m-am putut abtine.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: teracota

Post by user_banat_85 » Fri Aug 17, 2012 9:13 pm

Dl Bobo,
arunca un ochi pe Sobe de teracota (pe _reclama_), te rog, ca este un cetatean care vrea sa placheze o soba cu gresie si a scris la Sobe de teracota.. e derutat omu. Iar un pamantean de-al meu (din CT) i-a raspuns ca "a facut soba cu 30 caramizi mari si 80 mici... deci, nu ai cum sa folosesti 300 de caramizi la o soba"...
Ce sa mai zic eu de "1000 de caramizi la o soba".. :lol:

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: teracota

Post by Bobo » Fri Aug 17, 2012 10:09 pm

lisapet wrote:Dl Bobo,
arunca un ochi pe Sobe de teracota (pe _reclama_), te rog, ca este un cetatean care vrea sa placheze o soba cu gresie si a scris la Sobe de teracota.. e derutat omu. Iar un pamantean de-al meu (din CT) i-a raspuns ca "a facut soba cu 30 caramizi mari si 80 mici... deci, nu ai cum sa folosesti 300 de caramizi la o soba"...
Ce sa mai zic eu de "1000 de caramizi la o soba".. :lol:
Pina sa ajung aici la forumul asta eu imi arunc ochii pe _reclama_ unde nu se prea lucreaza si deja i-am raspuns ca fapt divers compara timpul .

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: teracota

Post by phoenix » Fri Aug 17, 2012 11:05 pm

Eu pe SP am inteles ca omul vrea soba de CARAMIDA placata cu ceva si Bobo ii spune ca e mult 300 de caramizi...nu e mult deloc. Daca ai 10 cahle pe un rand X7 faci 70 de cahle. Fiecare cahla are cam 4 caramizi pe lat deci cate iese Bobo? + capacele...
Dar eu nu rapsund pe SP ca nu ma pricep iar pe SP nu s-a lucrat niciodata numa s-a supt informatie...cine sa o dea...poate doar matale si cativa baieti de treaba.
Daca eram Csomi ii raspundeam ca o poate face si cu caramida normala daca nu are bani deloc...da de unde sa stiu eu ce zicea Csomi :)

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: teracota

Post by Bobo » Fri Aug 17, 2012 11:21 pm

dan wrote:Eu pe SP am inteles ca omul vrea soba de CARAMIDA placata cu ceva si Bobo ii spune ca e mult 300 de caramizi...nu e mult deloc. Daca ai 10 cahle pe un rand X7 faci 70 de cahle. Fiecare cahla are cam 4 caramizi pe lat deci cate iese Bobo? + capacele...
Dar eu nu rapsund pe SP ca nu ma pricep iar pe SP nu s-a lucrat niciodata numa s-a supt informatie...cine sa o dea...poate doar matale si cativa baieti de treaba.
Dane. pentru o camera de 3/4 ii trebvuie o soaba de 2/2,5 care practic rindul exterior consuma pe cant 8 caramizi. Sa mai pun 20, dar lucrarea se face si cu economii ca nu este ruseasca, este la noi, ca daca vrei sa iti bati joc faci ca la rusi numai ca ei au motive, masa mare 3 t ls noi 0,4 t. Deci cu 180 ii ajunge daca nu le are le mai cumpara dar sa cumperi 300 samore= 9 milioamne pune,sau 12 , gresie, adeziv, ajungi tot la o teracota si scuza-ma la asa ceva oricind pot aparea probleme, mai bine o lasa natur. Daca meseriasul spune ca face soba de 50/100 /160 intr-o camera de 3/4m inseamna ca suntem la polul nord,poate sa o faca dar nu necesita aceste investitii.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: teracota

Post by phoenix » Fri Aug 17, 2012 11:26 pm

Ti-am explicat ce a zis meseriasul si din calculele mele am inteles ce a spus meseriasul. Meseriasul vroia sa faca o soba din samota si ieseau 300 de caramizi la 2X3 caramizi(iesea chiar mai multe caramizi ca erau niste dimensiuni de 1 metruX50 cm dar poate are niste caramizi de alte dimensiuni...asa iesea 4X2 aproximativ).
Pentur ca nu avea bani si neavand informatia despre caramida de cuptor a zis ca din caramida normala sa o faca, daca se poate.
Eu doar am citit corect postul si nu am facut decat un calcul.
Daca matale faci si niste mici ajustari si le pui si pe cant, da, vei obtine cat doresti matale. N-am modificat aproape nimic din mesajul omului care a intrebat ca sa-l determin sa fac ce zic eu ci doar am tradus si am inteles de unde reieseau 300 de caramizi...
Puneam si caramizi pe cant dar vezi tu ca sunt niste coeficienti, si daca tot m-a corectat odata " balaritorul" nostru sef am retinut un coeficient care va reduce amplitudinile cald rece odata cu cresterea masei sobei.
As putea sa si spun care este modelul rusesc al sobei pe care il propunea mesterul...
Iar de placat , de ce nu? O marmura pusa pe o soba arata mult mai bine decat o teracota. Noi avem un conflict de generatii dar daca matale te-ai oprit sa mai evoluezi eu inca mai visez...poate la varsta matale o sa fiu mult mai pesimist si nici macar no sa mai stau pe net sa ma contrez cu tot felul de tinerei "pana in 35 de ani"...
Last edited by phoenix on Fri Aug 17, 2012 11:36 pm, edited 2 times in total.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: teracota

Post by Bobo » Fri Aug 17, 2012 11:30 pm

[quote="Bobo"

Eu am facut asa ceva si nu a m consumat mai mult de 160 caramizi, soba a fost tencuita cu mortar de ciment de altcinemva care si-a asumat riscul ca nu pica tencuiala.Cin aduc o vorba pe forum o spun din experienta nu din auzite si apoi o pot calcula pe rinduri pe foaie de matematica eroare 3%,dar meseriasul trebuie sa foloseasca orice bucatica nu sa arunce .

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: teracota

Post by Bobo » Fri Aug 17, 2012 11:32 pm

dan wrote:Ti-am explicat ce a zis meseriasul si din calculele mele am inteles ce a spus meseriasul. Meseriasul vroia sa faca o soba din samota si ieseau 300 de caramizi la 2X3 caramizi(iesea chiar mai multe caramizi ca erau niste dimensiuni de 1 metruX50 cm dar poate are niste caramizi de alte dimensiuni...asa iesea 4X2 aproximativ).
Pentur ca nu avea bani si neavand informatia despre caramida de cuptor a zis ca din caramida normala sa o faca, daca se poate.
Eu doar am citit corect postul si nu am facut decat un calcul.
Daca matale faci si niste mici ajustari si le pui si pe cant, da, vei obtine cat doresti matale. N-am modificat aproape nimic din mesajul omului care a intrebat ca sa-l determin sa fac ce zic eu ci doar am tradus si am inteles de unde reieseau 300 de caramizi...
Puneam si caramizi pe cant dar vezi tu ca sunt niste coeficienti, si daca tot m-a corectat odata " balaritorul" nostru sef am retinut un coeficient care va reduce amplitudinile cald rece odata cu cresterea masei sobei.
As putea sa si spun care este modelul rusesc al sobei pe care il propunea mesterul...
Iar de placat , de ce nu? O marmura pusa pe o soba arata mult mai bine decat o teracota. Noi avem un conflict de generatii dar daca matale te-ai oprit sa mai evoluezi eu inca mai visez...poate la varsta matale o sa fiu mult mai pesimist si nici macar no sa mai stau pe net sa ma contrez cu tot felul de tinerei "pana in 235 de ani"...

Post Reply