Generalitati despre sobele de teracota.

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: teracota

Post by Bobo » Fri Aug 17, 2012 11:32 pm

Latest post of the previous page:

dan wrote:Ti-am explicat ce a zis meseriasul si din calculele mele am inteles ce a spus meseriasul. Meseriasul vroia sa faca o soba din samota si ieseau 300 de caramizi la 2X3 caramizi(iesea chiar mai multe caramizi ca erau niste dimensiuni de 1 metruX50 cm dar poate are niste caramizi de alte dimensiuni...asa iesea 4X2 aproximativ).
Pentur ca nu avea bani si neavand informatia despre caramida de cuptor a zis ca din caramida normala sa o faca, daca se poate.
Eu doar am citit corect postul si nu am facut decat un calcul.
Daca matale faci si niste mici ajustari si le pui si pe cant, da, vei obtine cat doresti matale. N-am modificat aproape nimic din mesajul omului care a intrebat ca sa-l determin sa fac ce zic eu ci doar am tradus si am inteles de unde reieseau 300 de caramizi...
Puneam si caramizi pe cant dar vezi tu ca sunt niste coeficienti, si daca tot m-a corectat odata " balaritorul" nostru sef am retinut un coeficient care va reduce amplitudinile cald rece odata cu cresterea masei sobei.
As putea sa si spun care este modelul rusesc al sobei pe care il propunea mesterul...
Iar de placat , de ce nu? O marmura pusa pe o soba arata mult mai bine decat o teracota. Noi avem un conflict de generatii dar daca matale te-ai oprit sa mai evoluezi eu inca mai visez...poate la varsta matale o sa fiu mult mai pesimist si nici macar no sa mai stau pe net sa ma contrez cu tot felul de tinerei "pana in 235 de ani"...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: teracota

Post by phoenix » Fri Aug 17, 2012 11:33 pm

Aia e...matale chiar crezi ca ai experienta...la teracote poate.
Apropos de inconsecventa...aici nu te bagai sa dai informatii unui client sa-si urmareasca mesterul de aproape dar in alta parti cam dai...inconsecventa...sau poate "doar boul este consecvent" :)
Cand spui sa te lase altii in pace cu calculele nu o spui din experienta...esti cam "elastic" dle Bobo.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: teracota

Post by Bobo » Fri Aug 17, 2012 11:40 pm

Daca ovrea in carne groasa o punea la sobe de zidarie, dar avind caramida 6,5 plus incarcatura plus gresia ajunge la 10 cm ,este prea mult pentru cum fac eu sobele care la fumuri au 6 cm ,focarul 13 cm si intoarcerea 13 cm /. Mai vrei detalii iti mai dau .Poate iti explic si cum s-ar face en literam fumurile la teracote pe care nimeni nu le face ci dupa ureche dar merg mai bine sau mai putin .Ca fapt divers, afla ca o soba de teracota sau caramida la dimensiunile 2/2(2,5) da mai multa caLDURA DECIT UNA DE 2/3 CU 3 FUMURI . sOCOTELILE ASTEA PLEACA DE LA NECESAR DE CALDURA CARE DETERMINA un anumit focar (pe care inca nu il stapinesc si o suprafata de schimb de care am habar,si functie de acestea si altele faci 3-5-7-9 fumuri sau clopot cu o anumita suprafata de schimb cum a calculat Andrei la Greaca

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: teracota

Post by phoenix » Fri Aug 17, 2012 11:49 pm

Cum spui matale , ca una de 2,5X2, da mai multa caldura decat una de 2X3. Daca spui toate conditiile poate accept ca adevar dar sa spui ca o soba cu mai multa masa de stocare da mai putina caldura nu accept. Poate mai completezi si mai discutam...Matale nici nu te omori sa citesti si sa scrii corect in posturi asa ca nu-mi fac iluzii ca eu un nimeni in domeniu, ca si cum au fost date examene aici pe forum si le-am picat cu brio, iluzii la un raspuns de bun simt.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: teracota

Post by Bobo » Sat Aug 18, 2012 12:01 am

dan wrote:Cum spui matale , ca una de 2,5X2, da mai multa caldura decat una de 2X3. Daca spui toate conditiile poate accept ca adevar dar sa spui ca o soba cu mai multa masa de stocare da mai putina caldura nu accept. Poate mai completezi si mai discutam...Matale nici nu te omori sa citesti si sa scrii corect in posturi asa ca nu-mi fac iluzii ca eu un nimeni in domeniu, ca si cum au fost date examene aici pe forum si le-am picat cu brio, iluzii la un raspuns de bun simt.
Puneai aseara problema cu dimensionarea fumurilor si caldura viteza fumului..Cu cit fumurile sunt msai strimte inmagazinarea caldurii este mai mare , si ca sa le strimtezi maresti latimea exterioara deci peretele sau pui pe lat caramizile interioare. Este si aici o smecherie , eu daca as pot fac fumurile fumurile maxim de 10 cm late si lungi de 12 cm . Aceasta se poate intr-o teracota de 2/3,5 si faci 7 fumuri cu samota subtire de 3 intre fumuri si caramida pe mijloc,si atunci te vei convinge ce inseamna aceasta. Deci decit sa faci o teracota cu 5 fumuri inalta de 7 rinduri , o faci inalta de 6 rinduri dar cu 7 fumuri si atunci ai sa iti dai dreptate singur de adevarul de aseara cu lungimea fumurilor.pentru ca in exterior vei avea doar o teracota si in interior doar citeva sobinci sau samote subtiri in plus maxim 8 bucati si sa nu crezi ca asta da diferenta (masa in plus).la diferenta de temperatura cedata de soba.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: teracota

Post by phoenix » Sat Aug 18, 2012 7:51 am

Bine, de acord, ca soba o sa aiba mai multe fumuri dar ea va acumula mai putina caldura. Poate ca, de fapt, ai nimerit dimensiunea focarului sa fie optim si de aceea soba matale de 2X2.5 este mai eficienta decat una de 2X3. Matale spui aici niste smecheri pe care le-ai descoperit in ani de zile de teracote si in loc sa calculezi ai facut un numar mare de sobe. Daca romanul avea alta cultura se uneau 100 ca matale si faceau o metodologie de calcul pe baza datelor obtinute de la matale si de la ceilalti obtineau forumla magica dar romanul o sa fie mereu un izolat si un destept si un minunat care da la picioare la ceilalti. Pana nu renuntam la ideile astea nu avem sanse Bobo.

O sa iau in considerare ca despartirea intre fumuri sa se faca cu caramida cat mai subtire iar peretii ingrosati si fumurile stramte. Dar o sa iau in considerare si dimensiunile diferite intre fumurile ascendente si cele descendente. Eu aici, in casa , facusem una de 6 randuri cu 7 fumuri si caramida cat mai subtire in fumuri. Lipsea ca fumurile sa fie mai stramte. A aparut Andrei si mi-a demontat ideia de fumuri cum ca sunt depasite...daca sunt cinstit trebuie sa le testez pe toate si asta o pot fac doar daca fac si dalea si dalea.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: teracota

Post by Bobo » Sat Aug 18, 2012 11:54 am

[quote=" Eu prefer ca intr-o teracota de 2/3 sa fac fumurile din caramida lata de 6,5 cm numai cind fac de 2/2,5 fac cu sobinca sau samota subtire. Caramida dtermina sa faci fumurile mai strimte si masa de inmagazinare este mai mare. Functie de cum este facuta la tiraj ai sau nu sibar poate sa fie calda si a doua zi. Ca daca o fac cum spunea omul de pe _reclama_ de 1m ,facuta cu sobinca faceam 9 fumuri iar cu caramida 7 pentru ca le faci strimte adr au o limita ca dac le faci prea strimte si multe nu-ti functioneaza, scoate fum si nici nu o poti curati.Aici mai conteaza si orificiile de legatura iar daca sus cobori mai mult faci acolo mici clopote.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: teracota

Post by user_banat_85 » Sun Aug 19, 2012 2:43 pm

Bobo wrote: ..pentru o camera de 3/4 ii trebvuie o soaba de 2/2,5 care practic rindul exterior consuma pe cant 8 caramizi. Sa mai pun 20, dar lucrarea se face si cu economii ca nu este ruseasca, este la noi, ca daca vrei sa iti bati joc faci ca la rusi numai ca ei au motive, masa mare 3 t ls noi 0,4 t.
Rapunsul dvs, dle Bobo, acelui om de pe SP care vroia o soba de zidarie ca sa o placheze cu faianta... m-a dezamagit. Ma nemultumeste si exprimarea dvs de mai sus subliniata de mine. Sa inteleg ca "eu imi bat joc de toti cei care au ascultat si fie si-au realizat sobe grele, fie care urmeaza sa-si realizeze"... Nu vreau sa mai comentez nimic..
Bobo wrote: Deci cu 180 ii ajunge daca nu le are le mai cumpara dar sa cumperi 300 samore= 9 milioamne pune,sau 12 , gresie, adeziv, ajungi tot la o teracota si scuza-ma la asa ceva oricind pot aparea probleme, mai bine o lasa natur. Daca meseriasul spune ca face soba de 50/100 /160 intr-o camera de 3/4m inseamna ca suntem la polul nord,poate sa o faca dar nu necesita aceste investitii.
V-as ruga pe viitor sa nu fiti asa categoric, caci nu ati efectuat vre-un calcul termic pentru acea incapere, iar expresia "inseamna ca suntem la polul nord" imi aminteste de cineva de pe celalalt forum... Pentru a mentine comunicarea intre noi doi, incercati sa nu va asemanati cu persoana amintita.
Cu mult respect, Andrei.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: teracota

Post by Bobo » Sun Aug 19, 2012 6:51 pm

Ma aventurez cu calculele pentru ca am vazut destule bazaconii care nu dadeau caldura cu cit erau de mari. La o scoala cineva a facut teracote de 2,5/4/10 placi 22/22 c. ,si nu dadea caldura nici cit una 2/3/7 .Asta o stiu din experienta si incalzea o clasa de scoala cam 6/13 cm .CBine ca de alea mici erau doua dar la un moment dat faceau focul ecit in una, iar aia mare mastodont era o minune a omului nu a naturii.. Apropo de focar am banuit ca are randament de ardere 9o% si inmagazinarea de 90% din 7000 ,dar mai pun si eu intrebari poate imi iese iepurele pe care il caut. Probabil ai citit acolo cind am spus ca la Greaca sau Poarta tu nu ai luat in calcul convectia la focar pentru canu ai decit usa si peretele usii precum si baza cuptorului si nu te-ai mai complicat cu calculele de schimb a caldurii, ci ai bagat totul pe clopote. Nu iti mai aminti de dincolo, ca daca era sa fie cum cred altii era de mult pe aici, mai cu seama ca am mai tinut legatura pe privat. Deci nu i-am spus ca ai alt forum ,secretul altuia este secret nu subiect de bilci.Dar soba aia din samota de 50/100 mi se pare enorma pentru o camera 3/4 m numai daca este facuta din placaj.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: teracota

Post by Bobo » Sun Aug 19, 2012 9:26 pm

dan wrote:Bine, de acord, ca soba o sa aiba mai multe fumuri dar ea va acumula mai putina caldura. Poate ca, de fapt, ai nimerit dimensiunea focarului sa fie optim si de aceea soba matale de 2X2.5 este mai eficienta decat una de 2X3. Matale spui aici niste smecheri pe care le-ai descoperit in ani de zile de teracote si in loc sa calculezi ai facut un numar mare de sobe. Daca romanul avea alta cultura se uneau 100 ca matale si faceau o metodologie de calcul pe baza datelor obtinute de la matale si de la ceilalti obtineau forumla magica dar romanul o sa fie mereu un izolat si un destept si un minunat care da la picioare la ceilalti. Pana nu renuntam la ideile astea nu avem sanse Bobo.

O sa iau in considerare ca despartirea intre fumuri sa se faca cu caramida cat mai subtire iar peretii ingrosati si fumurile stramte. Dar o sa iau in considerare si dimensiunile diferite intre fumurile ascendente si cele descendente. Eu aici, in casa , facusem una de 6 randuri cu 7 fumuri si caramida cat mai subtire in fumuri. Lipsea ca fumurile sa fie mai stramte. A aparut Andrei si mi-a demontat ideia de fumuri cum ca sunt depasite...daca sunt cinstit trebuie sa le testez pe toate si asta o pot fac doar daca fac si dalea si dalea.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: teracota

Post by ciobimar » Thu Aug 30, 2012 2:44 pm

Cred ca e interesant urca fumul in sus ...se desparte si o ia pe laterale in jos si apoi se uneste si o ia prin spate in sus spre cos...asta sa fie o teracta in contraflow...

http://www.pechkiinfo.ru/books/pech_art ... ion/40.php

Post Reply