Generalitati despre sobele de teracota.

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba teracota

Post by Bobo » Wed Aug 07, 2013 9:25 pm

Latest post of the previous page:

[quote="csomi"][quote="Bobo"][quote="I

Posbilitatea de incalzire a cosului este numai daca ai fereastra de vizitare si faci o faclie ce o introduci in cos dar faci fum i n casa .Daca esti meserias evita asfel de model pentru ca la noi oamenii nu inteleg multe.,prefera mai mult consum de lemne decit sibere sau preincalzirea cosului.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota

Post by user_banat_63 » Wed Aug 07, 2013 9:38 pm

Bobo wrote:
Posbilitatea de incalzire a cosului este numai daca ai fereastra de vizitare si faci o faclie ce o introduci in cos dar faci fum i n casa .Daca esti meserias evita asfel de model pentru ca la noi oamenii nu inteleg multe.,prefera mai mult consum de lemne decit sibere sau preincalzirea cosului.
Salut dle Bobo.

Da exact, la usa de vizitare m-am referit, pe acol trebuie preincalzit cosul.La noi 95% din cosuri au aceste usi, este obligatoriu, cine nu are sau este tencuita zona orificiului-usii trebuie eliberata, sa aiba acces si cosarul pt controlul anual obligatoriu. La inceput la o soba "cruda" este nevoie de un tiraj mai bun deoarece la primele focuri , si la intensitate mai mica, se produc aburi care incarca gazele de ardere, le creste densitatea, si ies mai greu pe cos daca tirajul este slab.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Soba teracota

Post by flavius76 » Wed Aug 07, 2013 9:41 pm

Atasez eu foto cu soba in cauza, facuta de Bobo.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota

Post by user_banat_63 » Wed Aug 07, 2013 9:49 pm

flavius76 wrote:Atasez eu foto cu soba in cauza, facuta de Bobo.
Se pare ca dl Bobo este Mesterul sobelor semineu pe colt(din teracota) ;)
Nici usile mari nu mai sint o problema, se pot aplica si la cele cu clopote :)

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba teracota

Post by Bobo » Wed Aug 07, 2013 10:10 pm

flavius76 wrote:Atasez eu foto cu soba in cauza, facuta de Bobo.
Multumesc Flavius. Mi-a dat mult de gindit cum montez usa aiaa de 65/40 cm dar pina la urma am reusit pentru prima si ultima data. Am facut teracota cu ardere cu gazeificare dar trebuie lucrat mult la marimea gaurilor.pentru a permite o buna gazeificare. Gaurile le-am facut ca csomi la predeal si fiind mari am fost nevoit sa anulez gazeificarea. Cred ca totusi nu va merge cu gazeificare deoarece multa caldur iese prin usa care fiind foarte mare si simti ca te pirpoleste de la 1,5 m .Nu stiu daca va ajunge vreodata la 65o gr, dar de incalzit se incalzeste foarte bine incepind de la rindul 2. Nu am facut-o cu cale directa ca NIcada nu a dorit nici beneficiarul dar am facut-o in clopot si merge foarte bine , atit focarul inalt de 60 cm iar celalalte dimensiuni va dati seama dupa usa,si model. Am 2 samote pe cant clopot. iar sus am un clopot ce primeste caldura pe ambele laturi si ajung gazele la cos pe o latura unede am acces si am pus dop de curatare. O va curata total numai cind nu mai da caldura(peste ani multi) aruncind cenusa pe intrarile laterale,apoi de acolo scoasa cu o cana.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba teracota

Post by Bobo » Wed Aug 07, 2013 10:19 pm

csomi wrote:
flavius76 wrote:Atasez eu foto cu soba in cauza, facuta de Bobo.
Se pare ca dl Bobo este Mesterul sobelor semineu pe colt(din teracota) ;)
Nici usile mari nu mai sint o problema, se pot aplica si la cele cu clopote :)
NU sunt mesterul sobelor pe colt, mai sunt si altii, dar am facut aproape 100 din cele multe in 20 ANI. Si va mai spun ca cer multa rabdare, boloboc bun, soba cit de cit perfecata(niciodata).Noroc ca am gasit samota de 60./20 cm pentru inchiderea focarului ca altfel faceam arcada. Pe polite am pus compozit de granit gros de 2 cm si dimensiuni necorespunzatoate si am taiat o zi intreaga la cele 5 placi cu prapaditul meu de polizor cu motor de masina alba lux 1, ca turatia mare nu mergea.de la flex.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba teracota

Post by Bobo » Wed Aug 07, 2013 10:29 pm

csomi wrote:
Bobo wrote:
Salut dle Bobo.

Da exact, la usa de vizitare m-am referit, pe acol trebuie preincalzit cosul.La noi 95% din cosuri au aceste usi, este obligatoriu, cine nu are sau este tencuita zona orificiului-usii trebuie eliberata, sa aiba acces si cosarul pt controlul anual obligatoriu. La inceput la o soba "cruda" este nevoie de un tiraj mai bun deoarece la primele focuri , si la intensitate mai mica, se produc aburi care incarca gazele de ardere, le creste densitatea, si ies mai greu pe cos daca tirajul este slab.

DA.... Controlul anual obligatoriu,povesti de adormit copii. Eram la Tm si am dat banii reprezentantei firmei de curatenie a cosurilor ,era si un meserias cu ea dar nu avea nici o scula de curatat. O fi in Ungaria la noi ABURELI. doar iti ia banii. Stiu ca dupa ce faci focul si bagi mai multe lemne la un moment dat soba nu mai trage bine pentru ca fumul este incarcat cu aburi urmare a evaporarii determinata de caldura inmagazinata.De multe ori nu respect nici eu si chiar din prima zi bag de incalzesc camera normal,pina acum nu am avut probleme de dilatari sau explozie,. Probleme am avut cind nu am facut focukl iar prostul incarca focarul la maxim de lemne si da foc cu muuuuulta motorina si ma chema ca scoate fum cu toate ca l-am instruit. Minte sau mentalitate de idiot.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota

Post by user_banat_63 » Wed Aug 07, 2013 10:32 pm

Va ofer in atentie conceptul acestor focare pag 4-7 se pot aplica si chiar sobelor de teracota, bineteles construite din piese de samota... ;)

http://www.news4b.com/media/com_flashma ... -01_kl.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota

Post by Iosif » Wed Aug 07, 2013 11:11 pm

Multumesc de sfaturi Bobo si Csomi, eu am patito rau cu un batrin pe care am vrut sa ajut, cind prind un calculator o sa va povestesc mai mult.

toogsy
junior
Posts: 95
Joined: Thu Jul 25, 2013 4:30 pm
Location: Focsani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota

Post by toogsy » Fri Sep 13, 2013 4:09 pm

Buna ziua la toata lumea!

Se da una bucata soba de teracota 2,5x3x7 (de fapt sunt doua dar identice), cu usile de la cenusar/focar pe latura de 2,5, in stare destul de jalnica . Vreo doua -3 samote din focar "macinate", la una din ele usa focarului sta sa cada, tot in zona focarului intr-un loc cahlele au aspectul de umflat la imbinare. In concluzie ele ar cam trebui refacute. Am incercat sa schitez cam ce ar insemna ca sobele in cauza sa fie refacute folosind sistemul de clopote.
Pentru traseul fumului intre clopote am folosit in schita burlane de teracota (din ce am gasit pe net interiorul este de 11-12 cm).
Am prevazut spatiu pentru siber, dar nu stiu daca locul in care a fost prevazut va cadea intre doua randuri de cahle. Hornul este zidit in perete, partea de deasupra camerei este zidita cu 4 caramizi pe rand, banuiesc ca sunt caramizi de 250 lungime (casa este veche; cu ocazia asta mi-am amintit ca trebuie refacut si partea superioara a cosului :( ).
Caramizile sunt de samota, normala si subtire (nu stiu ce este acum in cahle, sper sa fie caramida subtire si in stare buna).
As vrea sa stiu daca schitele atasate sunt "viabile" si ce modificari ar trebui sa fac pentru a fi si functionale.

PS.
1. Marturisesc, inainte de toate, nu sunt zidar/sobar de meserie si in ceea ce priveste partea practica a problemei sunt total lipsit de experienta.
2. Spre rusinea mea, am cam chiulit de la topicul de calcule.
3. Sper sa fi nimerit bine topicul. Aveam de ales intre a posta in cel de fata, in cel cu "soba de teracota cu clopot sau fumuri" sau intr-unul nou (nu cred ca e cazul).

O zi buna,
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Soba teracota

Post by cheluakame » Fri Sep 13, 2013 4:20 pm

Pentru un randament cat mai bun, clopotele ar trebui sa fie cat mai inalte (pentru a permite gazelor sa se stratifice).
In conditiile date (iesirea clopotului este deasupra focarului) nu mai este nevoie de cale directa. Ea este necesara cand fumul trebuie sa coboare sub nivelul focarului.

Decat 2 clopote suprapuse, eu propun 2 paralele, ca in video https://plus.google.com/photos/11163076 ... 1141916838" onclick="window.open(this.href);return false;

Soba se doreste a fi si cu ardere secundara (gazeificare)?
Daca da, "imbracati" clopotul 1 in caramida refractara si prevedeti rost de dilatare intre acesta si invelisul de teracota.
Deasemenea tineti cont sa faceti focarul ceva mai inalt pentru a permite flacarii sa se "dezvolte". La o teracota de 2.5x3x7 cahle, eu as zice un focar de ~60 cm inaltime.

Incercati sa incepeti constructia propriu zisa cat mai aproape de pardosala, nu cum faceau batranii de 2-2.5 cahle era doar cenusarul.

Post Reply