Generalitati despre sobele de teracota.

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: teracota

Post by ciobimar » Thu Aug 30, 2012 2:44 pm

Latest post of the previous page:

Cred ca e interesant urca fumul in sus ...se desparte si o ia pe laterale in jos si apoi se uneste si o ia prin spate in sus spre cos...asta sa fie o teracta in contraflow...

http://www.pechkiinfo.ru/books/pech_art ... ion/40.php

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: teracota

Post by Bobo » Thu Aug 30, 2012 3:59 pm

ciobimar wrote:Cred ca e interesant urca fumul in sus ...se desparte si o ia pe laterale in jos si apoi se uneste si o ia prin spate in sus spre cos...asta sa fie o teracta in contraflow...

http://www.pechkiinfo.ru/books/pech_art ... ion/40.php
Da Ciobi, asta este. Din astea a prezentat Csomi de multe ori, numai ca la el cobor contraflowul pina sub focar asa cum mai comenteaza mai jos pe forumul rusilor. La teracota asta fumul urca prin patratul din mijloc fata si se imparte in doua st- dr si coboara apoi deasupra focarului intra in fumul din spate mijloc si merge la cos. Aerul pentru ardere il ia pe lateral prin doua ferestre mici pe care le vezi. Eu as face altfel sa prespupunem ca imbrac soba de sus pina jos cu caramida pe lat ce nu am facut niciodata. In spatiul ramas dupa captusire daca as pune in continuare tot pe lat caramizile as face 5 fumuri cu o singura iesire<neimpartit> iar daca as pune caramizile pe cant -6,5- as face 7 fumuri . Imi pare rau dar nu vad cum sa dea contrflowul caldura mai mult atunci cind este impartit el parcurge o distanta pe jumatate ca atunci cind circula laolalata. Si apoi in locul fumurilor se poate efectua un singur clopot cu plecarea de linga cos si ajungind la cos dupa ce spala toti peretii ca la Poarta dar neimpartit. Salut

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: teracota

Post by ciobimar » Thu Aug 30, 2012 5:32 pm

SA TRAITI D-LE Bobon ...nu ia aer prin lateral pentru ardere...acolo in lateral sunt doua canale pentru incalzirea aerului ...si intra aerul pe jos se incalzeste de peretele focarului si iese un pic mai sus este o grila daca va uitati un pic mai atent...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: teracota

Post by phoenix » Wed Sep 05, 2012 3:13 pm


user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: teracota

Post by user_banat_85 » Wed Sep 05, 2012 4:54 pm

Filmuletul de mai sus apartine unui coleg de-al nostru care este si pe acest forum.. :)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: teracota

Post by phoenix » Wed Sep 05, 2012 7:00 pm

Mai este in tara asta cineva care sa stie de sobele de zidarie si de focarele astea si sa nu-l cunosti?
As vrea sa mai fie dar incep sa cred ca focarul performant este in epoca de piatra si cu toate aste nimeni nu-l cauta...
Cine este colegul...lasa o sa descopar singur cu munca de detectiv...e mai pasionant asa.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: teracota

Post by user_banat_85 » Wed Sep 05, 2012 7:30 pm

dan wrote:Mai este in tara asta cineva care sa stie de sobele de zidarie si de focarele astea si sa nu-l cunosti?
Dan, eu caut sa-i cunosc pe toti si pe fiecare, cum se cauta pierlele de la fundul oceanului.. Dl Nitu, spunea ca din acestea nu veti gasi in tara.. Dar observ ca apar, si sunt foarte bucuros! Doar trebuie sa avem rabdare..
dan wrote: As vrea sa mai fie dar incep sa cred ca focarul performant este in epoca de piatra si cu toate aste nimeni nu-l cauta...
Din pacate, ai dreptate, citesc pe alte forumuri cum le place oamenilor sa se complice.. sa dezvolte sisteme si scheme care sa-i fac tot mai vulnerabili.. si cu asta se mandresc...
Focarele acestea se foloseau din vremuri stravechi la topirea metalelor.. :)
Si Ciobimar prezentase cuptoarele arienilor antici.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: teracota

Post by phoenix » Wed Sep 05, 2012 7:45 pm

nici nu ai idee cate alte secrete stau in tine din vremuri stravechi...daca ai gasit unu mai sunt.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: teracota

Post by user_banat_85 » Thu Sep 06, 2012 5:39 pm

dan wrote:nici nu ai idee cate alte secrete stau in tine din vremuri stravechi...daca ai gasit unu mai sunt.
;)


Iosif, @radulm - persoana catre care te-ai adresat pe SP - este si aici. Daca doriti puteti continua discutia si aici sunt curios si eu..

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: teracota

Post by sandy76 » Thu Sep 06, 2012 6:18 pm

dan wrote:nici nu ai idee cate alte secrete stau in tine din vremuri stravechi...daca ai gasit unu mai sunt.
-In acest caz inseamna ca tu crezi in ...reancarnare. :D

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: teracota

Post by phoenix » Thu Sep 06, 2012 6:36 pm

Concluzia ta nu este gresita partial dar eu ma refeream la altceva si anume ca exista solutii simple la multe probleme care vor aparea public poate peste 2000 de ani desi ele sunt descoperite de mult timp doar ca nu se vrea sa fie "desecretizate". Atentia este cheia. Cine a descoperit unul nu este departe si de altele.

Post Reply