Soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Micha´el Dan
junior
Posts: 30
Joined: Sun Aug 23, 2015 11:31 pm
Location: Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere

Post by Micha´el Dan » Mon Aug 24, 2015 11:48 am

Buna ziua si mult respect. Doresc sa-mi modific soba de teracota 4\2 cu 5 fumuri din dormitor si soba din bucatarie teracota cu plita si cuptor si sa fac din ele o singura soba in perete ca sa incalzeasca ambele camere.Soba vreau sa fie cu plita si cuptor si doua clopote. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi si poate modele inclusiv detalii de constructie pt ca o construiesc singur.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere

Post by phoenix » Mon Aug 24, 2015 11:58 am

Salutare si bine ai venit!
Soba cu clopote este extrem de eficienta iar soba cu plita nu are ca atribut eficienta. Practic cele doua sobe sunt oarecum opuse in privinta eficientei.
Recomandarea mea este sa faci ori o soba cu doua focare ori sa folosesti subere de redirectionare a aerului astfel incat atunci cfand folosesti soba in clopote plita sa fie in afara circulatiei fumului.

Daca totusi nu te intereseaza neaparat 100% ca soba sa fie calda cat mai mult atunci se poate ce vrei tu dar renunti la cele doua clopote si o sa ramana doar unul eventual mai mare.

Daca luam ca exemplu sobele de zidarie pe care le imbraci in cahle ai deja niste planuri pe forum, micsorezi grosimea zidariei si pastrezi circulatia fumului.

Incepe de aici viewtopic.php?f=7&t=286&hilit=soba+cu+plita" onclick="window.open(this.href);return false;

Micha´el Dan
junior
Posts: 30
Joined: Sun Aug 23, 2015 11:31 pm
Location: Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere

Post by Micha´el Dan » Mon Aug 24, 2015 1:21 pm

Multumesc pt sfaturi. Sunt incepator in ale sobaritului dar ma pasioneaza si vreau sa ma informez temeinic. Ma bucur de acest forum si multa sanatate celor ce ne invata si dau din experienta lor si altora. Am sa revin cu intrebari si o idee despre cum as dori sa construiesc aceasta soba cu plita si clopote dupa ce ma mai documentez acolo unde mi-ai spus sa ma uit. :thankyou:

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere

Post by tonyst » Mon Aug 24, 2015 1:30 pm

E bine sa vezi necesarul termic( pierderile de caldura ) al celor doua camere si cum de regula se prefera ca aprinderea focului sa se faca din bucatarie , o dimensionare a agregatului e necesara . Spor ...la treaba .
Last edited by tonyst on Mon Aug 24, 2015 1:32 pm, edited 1 time in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere

Post by phoenix » Mon Aug 24, 2015 1:31 pm

Trebuie instalat sketcup ca sa vezi soba 3 D..daca ai pb intreaba, nu e asa greu.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere

Post by gi0 » Mon Aug 24, 2015 3:37 pm

Pe langa toate cele mentionate mai sus de cei doi domni , trebuie sa va hotarati cum si unde va fi amplasata soba .
In functie de necesarul termic al celor doua camere se dimensioneaza soba , care soba poate fi asezata de-a lungul unui perete sau in mijlocul acestuia ... Deci si un plan de pozitionare cu dimensiunile peretilor .

Observatia domnului @phoenix este foarte buna , un clopot pentru camera vecina cu bucataria este de ajuns .
Mentionarea pozitiei cosului si diametrul sau laturile acestuia (dimensiunea sectiunii).

Apropo , cam cati kw/mp se aloca unei plite cu doua ochiuri sub care se face focul ?

Cu stima .

Micha´el Dan
junior
Posts: 30
Joined: Sun Aug 23, 2015 11:31 pm
Location: Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere

Post by Micha´el Dan » Tue Aug 25, 2015 2:05 am

tonyst , spune-mi te rog cum se calculeaza dimensiunea agregatului . Multumesc.

Micha´el Dan
junior
Posts: 30
Joined: Sun Aug 23, 2015 11:31 pm
Location: Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere

Post by Micha´el Dan » Tue Aug 25, 2015 2:09 am

phoenix, cum instalez sketcup si cum se foloseste?

Micha´el Dan
junior
Posts: 30
Joined: Sun Aug 23, 2015 11:31 pm
Location: Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere

Post by Micha´el Dan » Tue Aug 25, 2015 2:20 am

giO, sunt incepator, adica am facut vreo 3 sobe si nu stiu sa-ti raspund la intrebarea cati kw/mp se aloca unei plite cu 2 ochiuri... dar daca ai bunavointa poate ma deslusesti. Cu respect.

Micha´el Dan
junior
Posts: 30
Joined: Sun Aug 23, 2015 11:31 pm
Location: Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere

Post by Micha´el Dan » Tue Aug 25, 2015 3:05 am

Daca soba este de 7 randuri si 3/3 cahle atasat de ea plita 3 ochiuri, nu ar putea avea doua clopote? Ca sa fie cu randament mai mare?Ce inaltime trebuie sa aiba un clopot si cum il calculez? Cat de ingust sa fie canalul pt fumul rece? Soba o fac lipita de horn, care este zidit de jos si e destul de larg. Focarul din plita ar trebui sa aiba rost de dilatare? Tot focarul inclusiv clopotele vreau sa le fac din samota groasa . Primul clopot la asa tip de soba este tot parte din focar? Ceea ce am prins eu de la altii este departe de randamentul si performanta sobelor cu clopote si focare performante . Ma mir ca sobari de la care am prins cate ceva si sunt la granita cu Ucraina nu stiu de clopote si fac doar cu fumuri. Cu respect si multumesc pt. orice sfat.

Post Reply