Soba teracota si caramida, proiectul meu

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

lucione_cip
junior
Posts: 38
Joined: Sun Aug 11, 2013 4:55 pm
Location: Dabuleni
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Soba teracota si caramida, proiectul meu

Post by lucione_cip » Tue Oct 21, 2014 6:54 pm

Va salut, dupa un an de zile a venit randul sa ma apuc si eu de soba (nu am facut nici una pana acum)
intentionez sa fac o soba cu plita, va fi in doua incaperi, in camera unde va fi plita nu va fi nevoie de foarte multa caldura, aceasta o sa fie din caramida, in cealalalta camera va fi din teracota (o am din recuperari), am desenat in sketchup cam ceea ce zic sa fac, mentionez caci este doar ca idee nici nu stiu dimensiunile finale.. camerele sunt mici, cam 3/3m ,10mp, casa din chirpic ,fara izolatie.
Din ce am citit pe aici mai eficiente ar fi cele in clopote, asa o sa si fac, acum sa imi spuneti daca e ok ideea mea, ce ar mai trebui adaugat / modificat ? calea directa zic sa vina din primul clopot direct in cos, e bine asa ?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

liviu-tiutiu
Moderator
Posts: 634
Joined: Tue Nov 13, 2012 2:13 pm
Location: Drobeta Turnu Severin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: Soba teracota si caramida, proiectul meu

Post by liviu-tiutiu » Wed Oct 22, 2014 9:08 am

Salutare.
Eu zic ca este ok asa cum ai desenat.
Si calea directa zic ca este ok cum vrei sa o faci.
Zici ca in camera cu plita nu e nevoie de foarte multa caldura, pai tocmai acolo radiatia plitei o sa faca cea mai multa caldura.
In camera cealalta eu zic sa o faci tot din caramida si sa o plachezi cu teracota.

lucione_cip
junior
Posts: 38
Joined: Sun Aug 11, 2013 4:55 pm
Location: Dabuleni
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Soba teracota si caramida, proiectul meu

Post by lucione_cip » Wed Oct 22, 2014 11:12 am

Daca ziceti ca plita radiaza caldura suficienta, sa anulez cumva primul clopot ? zic ca si asta ar incalzi tot in camera cu plita.. si sa ramana doar "focarul" in camera cu plita si trece direct in camera 2 in celalalt clopot. sa incerc sa desenez si asa.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba teracota si caramida, proiectul meu

Post by phoenix » Wed Oct 22, 2014 11:26 am

Daca vreti caldura cat arde focul atunci anulati clopotul, daca vreti caldura cat mai mult timp, atunci anulati plita.

lucione_cip
junior
Posts: 38
Joined: Sun Aug 11, 2013 4:55 pm
Location: Dabuleni
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Soba teracota si caramida, proiectul meu

Post by lucione_cip » Wed Oct 22, 2014 12:00 pm

in camera cu plita trebuie cald doar cat arde focul (nu este locuibila) in schimb in camera cealalalta va trebui caldura inclusiv pe perioada nopti...
Nu stiu exact cum o sa vina soba in camera 2, se poate cumva ca soba sa fie lipita de perete ? ne mai fiind nevoie de placare cu teracota in spre perete, ma gandesc ca doar o zideam si izolam intre perete si soba cu vata... sper ca nu zic numai prosti pe aici...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba teracota si caramida, proiectul meu

Post by phoenix » Wed Oct 22, 2014 12:22 pm

Eu as pune focarul in camera de locuit si primul clopot , cand as avea nevoie as devia fumul catre plita dar este mai complicat. Cel mai simplu etse construirea a doua focare, unul pentru plita si altul pentru soba. Dealtfel am vazut ca mai toate proiectele rusilor au plita separata de soba.

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota si caramida, proiectul meu

Post by grig72 » Wed Oct 22, 2014 1:41 pm

daca unde vrei sa faci plita e doar o bucatarie, unde doar faci mancare si mananci, nu mai fa clopot, il faci in camera alaturata. In camera alaturata insa, fa si acolo un focar, pt ca zic eu doar cu focul de la plita nu o sa reusesti sa incalzestiu si dincolo.
Faci in asa fel incat, atunci cand faci focul la plita si in focarul de alaturi sa se uneasca fumul undeva intr un clopot comul.Cand faci focul doar intr un focar, il dirijezi in asa fel incat sa nu-ti iasa, prin focarul din camera alaturata, in casa.Dar, inca o data, daca n-ai sa faci si focar in camera alaturata n-ai sa te vezi cald de la plita. Doar sa faci caldura excesiva unde va veni plita, sa se incalzeasca si dincolo.

lucione_cip
junior
Posts: 38
Joined: Sun Aug 11, 2013 4:55 pm
Location: Dabuleni
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Soba teracota si caramida, proiectul meu

Post by lucione_cip » Thu Oct 23, 2014 4:48 pm

am desenat exteriorul cum asi dori sa arate in camera 2, pana la urma cred ca nu mai fac nici un clopot langa plita, doar plita ..
totusi nu m-am lamurit, se poate ca soba sa fie lipita de perete, ne mai fiind nevoie de placare cu teracota in spre perete, ca in desen...
intreb asta fiinca defapt am vazut lipite de perete dar am vazut ca crapa tencuiala/finisarea in perede din imprejurul sobei, ce "secrete" sunt pentru a nu crapa aceasta ?

http://s11.postimg.org/5wftjfyrz/image.jpg http://s27.postimg.org/img6z0qz3/123.jpg

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba teracota si caramida, proiectul meu

Post by phoenix » Thu Oct 23, 2014 5:53 pm

De jur imprejur pui plasa de termosistem si il ingropi in materialul de tencuit.

lucione_cip
junior
Posts: 38
Joined: Sun Aug 11, 2013 4:55 pm
Location: Dabuleni
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Soba teracota si caramida, proiectul meu

Post by lucione_cip » Sat Nov 01, 2014 8:15 pm

Deocamdata "inghet" proiectul deoarece nu mai "ma lasa" vremea...
in primavara cred ca o sa ma apuc de treaba, pana atunci continui cu teoria.

Post Reply