Soba de teracota, teracote....

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Zoli Gh Habago
junior
Posts: 38
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:23 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Soba de teracota, teracote....

Post by Zoli Gh Habago » Wed Aug 23, 2017 10:29 pm

Buna seara, stimati membrii aiacestui forum, rog daca cineva priceput ma poate ajuta cu un raspuns la doua intrebsari:
1. Am o soba de teracota ce are 4 poduri (inclusiuv cel de deasupra focarului) si o "camera" ; fumul de la ultimul pod intra in camera (pe jos), este obligat de un perete vertical ( cu fanta in partea de sus) sa urce in sus si coboara apoi spre cos. Ce fel de doba este? Cu fumuri orizontale si verticale?
2. Merita sa o refac exact cum a fost dar captusita (total) cu caramida de samota de 30 mm.?
Mentionez ca:
-Soba a functionat bine multi ani.
-Nu mai functioneaza pt ca doua poduri s-au "prabusit" infundand-o.
-Nu stiu cine a construit-o.
-Detin caramida de samota si un mortar refractar (german) cu priza rapida (dupa circa doua ore are aspect de potelan), totul in cantitati suficiente pentru soba.
-Nu am mai vazut pana acum cum arata o tetacota pe interior dar ma pricep putin la zidarie si am curaj sa o refac; mai ales ca nu trebuie demolata deoarece are niste capace mari de vizitare prin care pot lucra "ca la operatiile laparoscopice"!
Cu seosebita stima,
Zoli

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by tonyst » Thu Aug 24, 2017 7:03 pm

Zoli Gh Habago wrote:Buna seara, stimati membrii aiacestui forum, rog daca cineva priceput ma poate ajuta cu un raspuns la doua intrebsari:
1. Am o soba de teracota ce are 4 poduri (inclusiuv cel de deasupra focarului) si o "camera" ; fumul de la ultimul pod intra in camera (pe jos), este obligat de un perete vertical ( cu fanta in partea de sus) sa urce in sus si coboara apoi spre cos. Ce fel de doba este? Cu fumuri orizontale si verticale?
2. Merita sa o refac exact cum a fost dar captusita (total) cu caramida de samota de 30 mm.?
Mentionez ca:
-Soba a functionat bine multi ani.
-Nu mai functioneaza pt ca doua poduri s-au "prabusit" infundand-o.
-Nu stiu cine a construit-o.
-Detin caramida de samota si un mortar refractar (german) cu priza rapida (dupa circa doua ore are aspect de potelan), totul in cantitati suficiente pentru soba.
-Nu am mai vazut pana acum cum arata o tetacota pe interior dar ma pricep putin la zidarie si am curaj sa o refac; mai ales ca nu trebuie demolata deoarece are niste capace mari de vizitare prin care pot lucra "ca la operatiile laparoscopice"!
Cu seosebita stima,
Zoli
O sa l sun pe nea Gigi ( Bobo ) e cel mai in masura sa dea o parere
Pune si niste poze cu soba te rog

Zoli Gh Habago
junior
Posts: 38
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:23 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by Zoli Gh Habago » Fri Aug 25, 2017 9:55 pm

tonyst wrote:
Zoli Gh Habago wrote:Buna seara, stimati membrii aiacestui forum, rog daca cineva priceput ma poate ajuta cu un raspuns la doua intrebsari:
1. Am o soba de teracota ce are 4 poduri (inclusiuv cel de deasupra focarului) si o "camera" ; fumul de la ultimul pod intra in camera (pe jos), este obligat de un perete vertical ( cu fanta in partea de sus) sa urce in sus si coboara apoi spre cos. Ce fel de doba este? Cu fumuri orizontale si verticale?
2. Merita sa o refac exact cum a fost dar captusita (total) cu caramida de samota de 30 mm.?
Mentionez ca:
-Soba a functionat bine multi ani.
-Nu mai functioneaza pt ca doua poduri s-au "prabusit" infundand-o.
-Nu stiu cine a construit-o.
-Detin caramida de samota si un mortar refractar (german) cu priza rapida (dupa circa doua ore are aspect de potelan), totul in cantitati suficiente pentru soba.
-Nu am mai vazut pana acum cum arata o tetacota pe interior dar ma pricep putin la zidarie si am curaj sa o refac; mai ales ca nu trebuie demolata deoarece are niste capace mari de vizitare prin care pot lucra "ca la operatiile laparoscopice"!
Cu seosebita stima,
Zoli
O sa l sun pe nea Gigi ( Bobo ) e cel mai in masura sa dea o parere
Pune si niste poze cu soba te rog
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by tonyst » Sat Aug 26, 2017 12:43 am

O sa l sun maine , sa vedem ce zice . Din ce zona esti ?

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by DAN » Sat Aug 26, 2017 12:11 pm

Salut, ai 3 fumuri orizontale(1,2,3) si un mic clopot(4) iar apoi iesirea la cos(5). Sincer as recomanda o transformare a sobei daca esti viteaz si te bagi la modificari..
Daca insa ai fost multumit de caldura care o dadea soba atunci poti sa nu schimbi nimic. Exista teracote cu 2 poduri si 3 fumuri sau 5 fumuri, depinde de dimensiunea sobei.

Tu ai ceva mai special acolo, mai putin eficienta decat o soba cu 2 poduri si 3 fumuri dar curatarea la tine se face mai rar.
In general fumurile orizontale se folosesc la sobe care utilizeaza carbuni.

Daca nu schimbi configuratia sobei nu stiu daca merita sa bagi multa samota in ea, eventual podul de deasupra focarului sa pui acolo cateva randuri de samota.

Ti-am adaugat schita unei teracote cu un clopot, ca sa intelegi ce insemna clopot, scuze calitatea desenului. Daca faci asa ceva trebuie sa pui chiar si 2 straturi de samota in clopot si in pod si in focar.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Zoli Gh Habago
junior
Posts: 38
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:23 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by Zoli Gh Habago » Sat Aug 26, 2017 9:55 pm

[quote="DAN"]Salut, ai 3 fumuri orizontale(1,2,3) si un mic clopot(4) iar apoi iesirea la cos(5). Sincer as recomanda o transformare a sobei daca esti viteaz si te bagi la modificari..
Daca insa ai fost multumit de caldura care o dadea soba atunci poti sa nu schimbi nimic. Exista teracote cu 2 poduri si 3 fumuri sau 5 fumuri, depinde de dimensiunea sobei.

Tu ai ceva mai special acolo, mai putin eficienta decat o soba cu 2 poduri si 3 fumuri dar curatarea la tine se face mai rar.
In general fumurile orizontale se folosesc la sobe care utilizeaza carbuni.

Daca nu schimbi configuratia sobei nu stiu daca merita sa bagi multa samota in ea, eventual podul de deasupra focarului sa pui acolo cateva randuri de samota.

Ti-am adaugat schita unei teracote cu un clopot, ca sa intelegi ce insemna clopot, scuze calitatea desenului. Daca faci asa ceva trebuie sa pui chiar si 2 straturi de samota in clopot si in pod si in focar.[/quote]

Zoli Gh Habago
junior
Posts: 38
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:23 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by Zoli Gh Habago » Sat Aug 26, 2017 10:19 pm

Buna seara domnule Dan,
Intai de toate vreasu sa va multumesc pentru raspuns si sugestii.
Din pacate fumurile 1,2,3, le-am finalizat, pot face modificari doar in 4si 5.
Am folosit caramida de samota de 30 mm. grosime peste tot, (stiu ca nu era necesar) pt simplul motiv ca o aveam si nu aveam ce sa fac cu ea.
Oare daca as transforma si camera (5) intr-un clopot ar merge mai bine ?
Cu multa stima,
Zoli

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by DAN » Sun Aug 27, 2017 9:14 am

Nu vad cum ai modifica camera 5 care este iesirea in cos, doar sa faci canalul de iesire mai ingust dar se micsoreaza tirajul ceea ce nu este bine.
La 4 si 5 nu prea ai ce sa modifici, ai putea sa cobori iesirea din cos astfel incat 4 si 5 sa devina un clopot mai mare dar nu stiu ce tiraj are cosul si este posibil sa dea soba cu fum in casa la aprinderea focului ceea ce nu recomand.

Zoli Gh Habago
junior
Posts: 38
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:23 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by Zoli Gh Habago » Sun Aug 27, 2017 8:38 pm

Buna seara domnule Dan si inca o data multumiri pt. sugestii. Maine voi finaliza soba de teracota. O voi face asa cum a fot inainte (mai ales ca a functionst foarte bine in trecut).
O voi lasa cateva zile sa se intareasca bine adezivul ( un fel de mortar refractar) si voi face un foc mic de proba. Voi pune1 kg. de lemne si voi verifica in cat timp se incalzeste si cat tine ( asta numai daca se mai racoreste putin, acum in camera sunt 24°C.) .
Sper ca lasand doua nopti geamurile deschise sa scada temperatura spre 15-16°C.
Cu stima,
Zoli

Zoli Gh Habago
junior
Posts: 38
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:23 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by Zoli Gh Habago » Fri Sep 01, 2017 10:40 pm

Buna seara tuturor, am terminat de reconstruit soba si in aceasta seara am facut un mic foc de proba (afara erau 22°C, in camera 24°C).
Rezultatul: pare bun, cu 500 g. lemn de brad, teracota abia s-a incalzit putin. Tirajul este bun, nu scoate fum nici cu usa focarului deschisa.
Nu am avut curaj sa fac mai mult foc deoarece nu este uscata suficient.
Multumesc inca o data domnului Dan pentru sprijin si sugestii.

Post Reply