Soba - semineu teracota

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

phieg
junior
Posts: 13
Joined: Mon Oct 01, 2012 12:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Semineu-soba

Post by phieg » Sun Nov 11, 2012 11:45 pm

Buna si bine v-am gasit,

si eu doresc sa construiesc un semineu soba, am luat teracota si caramida, o schita am gasit in cartea "manualul cosarului si sobarului", dar am nevoie de meserias. M-as apuca eu, dar am inteles ca teracota este dificil de prelucrat, asa ca daca stiti pe cineva, zona Bucuresti ?

Multumesc

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Semineu-soba

Post by phoenix » Sun Nov 11, 2012 11:49 pm

Bine ai venit phieg! Poti sa ne arati o schita la ce vrei sa faci?

phieg
junior
Posts: 13
Joined: Mon Oct 01, 2012 12:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Semineu-soba

Post by phieg » Mon Nov 12, 2012 12:42 am

schita ar cam fi asta, dar sunt deschis la sugestii:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phieg
junior
Posts: 13
Joined: Mon Oct 01, 2012 12:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Soba - semineu teracota

Post by phieg » Mon Nov 12, 2012 12:46 am

Buna si bine v-am gasit,

Doresc sa construiesc un semineu soba, am luat teracota si caramida, o schita am gasit in cartea "manualul cosarului si sobarului", dar am nevoie de meserias. M-as apuca eu, dar am inteles ca teracota este dificil de prelucrat, asa ca daca stiti pe cineva, zona Bucuresti ?

Multumesc
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba - semineu teracota

Post by user_banat_85 » Mon Nov 12, 2012 7:58 am

phieg wrote:Buna si bine v-am gasit,
Doresc sa construiesc un semineu soba, am luat teracota si caramida, o schita am gasit in cartea "manualul cosarului si sobarului", dar am nevoie de meserias. M-as apuca eu, dar am inteles ca teracota este dificil de prelucrat, asa ca daca stiti pe cineva, zona Bucuresti ?
Multumesc
Bine ai venit la noi @phieg!
Acel model prezentat de d-ta poate fi imbunatatit considerabil. Cine ti-a facut necesarul de materiale (teracota si caramida)?
De ce sa nu te apuci char d-ta sa o faci? Avem aici pe forum colegi care ar putea sa-ti ofere din experienta lor de a "lucra" cu placile de teracota. Sfatul meu ar fi urmatorul: ori iti face cineva din cei ce au studiat forumul nostru, ori te implici personal, dupa ce te familiarizezi cu informatiile oferite de forumul nostru.
Decizia iti apartine. :)
Ce incapere vrei sa incalzesti cu aceasta soba? Ce putere termica trebuie sa ofere soba? Cosul il ai?

Cu respect, Andrei.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba - semineu teracota

Post by user_banat_63 » Mon Nov 12, 2012 8:03 am

phieg wrote:Buna si bine v-am gasit,

Doresc sa construiesc un semineu soba, am luat teracota si caramida, o schita am gasit in cartea "manualul cosarului si sobarului", dar am nevoie de meserias. M-as apuca eu, dar am inteles ca teracota este dificil de prelucrat, asa ca daca stiti pe cineva, zona Bucuresti ?

Multumesc
Bine ai venit pe la noi, Phieg!
Doar din curozitate intreb, soba ce dimensiuni va avea, si incaperea ce dimensiuni are? Cind va fi actuala constructia sobei ? Sa vedem ce spun colegii...
Last edited by user_banat_63 on Mon Nov 12, 2012 8:09 am, edited 1 time in total.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba - semineu teracota

Post by user_banat_63 » Mon Nov 12, 2012 8:04 am

lisapet wrote: ...Ce incapere vrei sa incalzesti cu aceasta soba? Ce putere termica trebuie sa ofere soba? Cosul il ai?

Cu respect, Andrei.
csomi wrote: ...Doar din curozitate intreb, soba ce dimensiuni va avea, si incaperea ce dimensiuni are? Cind va fi actuala constructia sobei ? Sa vedem ce spun colegii...
:)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Semineu-soba

Post by phoenix » Mon Nov 12, 2012 10:53 am

Pai soba asta are cahle? O plachezi cu teracota? Cam cat de mare o sa fie, ai estimat?

phieg
junior
Posts: 13
Joined: Mon Oct 01, 2012 12:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba - semineu teracota

Post by phieg » Mon Nov 12, 2012 10:54 am

Semineul il doresc cu focar deschis. Ideea este de a avea un semineu cu focar deschis care "da" caldura si dupa ce nu mai faci focul, exact ca o soba de teracota. Camera are cam 40mp, iar dimeniunea, din ce am inteles este de 1soba si jumatate, calculata de un sobar care mi-a facut si un necesar de materiale. Problema este ca el nu poate veni sa o puna in practica, este dintr-o zona mai indepartata.
Daca ajuta, va pot pune exact materialel pe care le-am cumparat, si daca ma puteti ajuta cu o alta schema sau proiect, sau punere in aplicare, cu drag primesc.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Soba - semineu teracota

Post by admin_1234 » Mon Nov 12, 2012 11:03 am

@phieg bine ai venit pe la noi! Am mutat toate posturile in acest topic ca sa existe continuitate.

Succes!

Post Reply