Soba - semineu teracota

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba - semineu teracota

Post by user_banat_85 » Tue Dec 18, 2012 10:12 am

Latest post of the previous page:

Teoart wrote:Pe blog deasupra schemei scrie Mai jos vedeţi schema sobei pe care am executato cu unele modificări.
Asa ca daca se doreste se vede clar ca pe lateral nu sunt 2,5 caramizi dar 4,5. anume aici este modificarea am marit lungimea canalului si l-am transformat in clopot.
Ca rezultat pe schema este canal de 12x12cm iar in realitate 60x12 cm
@Teoart, pamantene, :) daca maresti dimensiunea nu inseamna ca ai transformat "canalul" in "clopot". In clopot fluxul intra pe jos si iese pe jos, stratificandu-se dupa temperatura..
Este adevarat ca o mica modificare poate transforma un "contraflow" in "clopot". Aceasta "doferenta" poate fi "rostul uscat" (сухой шов).

http://sobabuna.blogspot.com/2012/12/so ... amida.html" onclick="window.open(this.href);return false; - in acest filmulet am observat prezenta rostului uscat si atunci putem spune ca soba aceasta are clopot.. In timp ce la prima soba, care este la fel de bine lucrata, schema pe fiecare rand imi spune ca nu contine clopote.

Esti un mare meserias si deaceea eu iti atrag atentia sa oferi (cand vei avea mai mult timp liber) mai multa atentie "interiorului" sobelor si mai ales focarelor (aer secundar preincalzit, rosturi de dilatare, etc).

Cu mult respect, Andrei.

Teoart
junior
Posts: 49
Joined: Thu Aug 30, 2012 9:56 am
Location: Chisinau
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Soba - semineu teracota

Post by Teoart » Tue Dec 18, 2012 1:47 pm

Mai este si Podgorodnikov nu numai Kuznetov poti sa imi arati la el un rost pentru aer secundar, Kuznetov e bravo dar nu numai el face sobe in clopote. La rusi Podgorodnicov este considerat tata kalpakului И. С. ПОДГОРОДНИКОВ Бытовые ПЕЧИ ДВУХКОЛПАКОВЫЕ

http://kirpichiki.pro/read/articles/podgorodnikov.html" onclick="window.open(this.href);return false; la vremea cand unul deja sistematiza si edita lucrari celalanlt inca nici pe sub masa nu umbla

Eu recunosc ca Kuznetov a perfectionat dar sa spui ca nu e clopot pentruca nu are rotul uscat sau canalul lui. Scuzati va rog :o . Dupa schemele lui Podgorodnikov intrare este pe sus in clopot.






В четвертое издание (третье вышло в 1960 г.) включены
чертежи, описания русских печей «Теплушка» с боковой и
передней топкой, без плиты и с плитой в шестке, с раз-
дельными и совмещенными топками для печи и плиты. Рас-
сказано о способах устранения неисправностей печей.
Для широкого круга читателей.


"Своей работой я укрепил национальное начало в конструкции бытовых печей, развил и углубил новый принцип, вложенный проф. В. Е. Грум-Гржимайло в конструкцию комнатной печи – вольное движение газов, основоположником которого является М. В. Ломоносов".

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba - semineu teracota

Post by user_banat_85 » Tue Dec 18, 2012 2:58 pm

Teoart wrote:Mai este si Podgorodnikov nu numai Kuznetov poti sa imi arati la el un rost pentru aer secundar, Kuznetov e bravo dar nu numai el face sobe in clopote. La rusi Podgorodnicov este considerat tata kalpakului И. С. ПОДГОРОДНИКОВ Бытовые ПЕЧИ ДВУХКОЛПАКОВЫЕ

http://kirpichiki.pro/read/articles/podgorodnikov.html" onclick="window.open(this.href);return false; la vremea cand unul deja sistematiza si edita lucrari celalanlt inca nici pe sub masa nu umbla

Eu recunosc ca Kuznetov a perfectionat dar sa spui ca nu e clopot pentruca nu are rotul uscat sau canalul lui. Scuzati va rog :o . Dupa schemele lui Podgorodnikov intrare este pe sus in clopot.
@Teoart, nu te supara pe mine, nu am zis ca Kuznetsov este de luat in seama si Podgorodnikov nu! Doamne fereste! Fiecare din ei si-au adus contributia in dezvoltarea sobelor la timpul respectiv.. Podgorodnikov mai devreme si Kuznetsov mai tarziu.
Eu zic sa mai analizezi schema sobei despre care eu am zis ca nu este in clopote si sa o compari cu cele a lui Podgorodnikov.
Si apoi te astept sa-mi spui daca am avut dreptate sau nu. :)
E bine asa?

Teoart
junior
Posts: 49
Joined: Thu Aug 30, 2012 9:56 am
Location: Chisinau
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Soba - semineu teracota

Post by Teoart » Tue Dec 18, 2012 7:24 pm

Eu nu vreau sa insist prea mult dar schemele lui Podgorodnicov le fac deja de vreo 8 ani si in special cu doua clopote la care esirea din focar se face pe deasupra practic focarul este considerat parte a primuliui clopot dupa care esirea este pe jos si mergem in clopotul doi.
Acelas principiu lam facut si in soba mult discutata doar ca pe doua parti. Din focar doua esiri pe sus si doua intrari pe jos in etajul doi.
Schema am puso pentru a arata cum se poate imbina semineul cu soba.
Concluzie,insist este o soba nu pe schema ci in realitate in clopot.


Cu cat mai mult scriu cu atat mai mult simt necesitatea unui seminar.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Soba - semineu teracota

Post by ciine » Tue Dec 18, 2012 7:49 pm

Poti sa pui o schema in 3d pt analiza?

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba - semineu teracota

Post by user_banat_85 » Tue Dec 18, 2012 7:59 pm

Teoart wrote:Eu nu vreau sa insist prea mult dar schemele lui Podgorodnicov le fac deja de vreo 8 ani si in special cu doua clopote la care esirea din focar se face pe deasupra practic focarul este considerat parte a primuliui clopot dupa care esirea este pe jos si mergem in clopotul doi.
Deacord. Cea mai performanta "schema" (cum zici tu) eu consider ca o are soba lui Podgorodnikov - "in doua clopote suprapuse cu focar pentru lemne" (Двухъярусный колпак, для дров). In acea constructie vei observa prima utilizare a "rostului uscat".. preluat de Kuznetsov si implimentandu-le in toate focarele pentru lemne..
Teoart wrote: Acelas principiu lam facut si in soba mult discutata doar ca pe doua parti. Din focar doua esiri pe sus si doua intrari pe jos in etajul doi.
Eu nu am spus ca tu nu ai implimentat acest principiu si la soba cu pricina, ca doar nu i-am vazut "interiorul".. ci am facut referire doar la schema publicata de tine. Caci asa am vazut-o eu.
Teoart wrote:Schema am puso pentru a arata cum se poate imbina semineul cu soba.
Concluzie,insist este o soba nu pe schema ci in realitate in clopot.
Te cred pe cuvant si nu am nimic importriva. :)
Teoart wrote:Cu cat mai mult scriu cu atat mai mult simt necesitatea unui seminar.
Mi-ar face si mie placerea sa ne vedem cu totii la un seminar..

Teoart
junior
Posts: 49
Joined: Thu Aug 30, 2012 9:56 am
Location: Chisinau
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Soba - semineu teracota

Post by Teoart » Tue Dec 18, 2012 9:14 pm

sketchup pentru mine este un domeniu la care am de gand sa lucrezi acum iarna
deabea invat sa pun caramizile una langa alta. Asa ca 3D e de viitor pentru mine, ma bucur ca sunt lucruri pe care eu inca nu le-am apucat.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba - semineu teracota

Post by user_banat_85 » Tue Dec 18, 2012 9:29 pm

Teoart wrote:sketchup pentru mine este un domeniu la care am de gand sa lucrezi acum iarna
deabea invat sa pun caramizile una langa alta. Asa ca 3D e de viitor pentru mine, ma bucur ca sunt lucruri pe care eu inca nu le-am apucat.
Lasa @Teoart ca dupa cate am vazut ca stii sa faci - vei reusi si cu Sketch-Up-ul! Atunci, ne va fi mult mai usor sa ne intelegem vis-a-vis de scheme. :)

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Soba - semineu teracota

Post by Gigi » Wed Jan 30, 2013 7:11 pm

phieg wrote:dar de schita urmatoare ptr. un seminue deschis ce parere aveti?..


Asta nu este un semineu deschis, are usa..cunosc proiectul asta, si nu iti recomand un semineu deschis, am avut asa ceva...si nu se merita, arunci cu banii pe geam, parerea mea este sa urmezi niste pasi...si inainte de a face un lucru de care sa regreti..mai bine asculta aici..suntem destui care au facut greseli, acum incercam sa dregem :) in general toate semineele deschise NU AU FUMURI....sunt OARBE ;) dar ca un sfat amical...eu zic sa treci inzona sobelor de caramida...

valistrugaru
sobar
Posts: 238
Joined: Tue Mar 12, 2013 5:21 pm
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: Soba - semineu teracota

Post by valistrugaru » Wed Oct 09, 2013 8:12 pm

phieg Daca aceasta soba te ajuta cu ceva poti sa o incerci si o poti modifica daca vrei.Uite lincul viewtopic.php?f=3&t=516" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply