alimentator de peleti in soba de teracota

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

costicamacovei
junior
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2012 9:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

alimentator de peleti in soba de teracota

Post by costicamacovei » Wed Nov 14, 2012 7:14 am

buna ziua stimati prieteni as dori ca impreuna sa facem un sistem de alimentare cu peleti o soba de teracota de unde putem procura sistemul de comanda electronic s-au daca cineva stie sa faca acest sistem eelectronic de comanda snecul si tancul de alimentare se face usor multumesc si astept pareri de la voi :D :D :D :D :D

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: alimentator de peleti in soba de teracota

Post by user_banat_85 » Wed Nov 14, 2012 3:01 pm

costicamacovei wrote:buna ziua stimati prieteni as dori ca impreuna sa facem un sistem de alimentare cu peleti o soba de teracota de unde putem procura sistemul de comanda electronic s-au daca cineva stie sa faca acest sistem eelectronic de comanda snecul si tancul de alimentare se face usor multumesc si astept pareri de la voi :D :D :D :D :D
Salutare Costica,
La automatizari nu ma pricep dar as incerca sa te sfatuiesc la partea termica. Sa inteleg ca deja ai soba de teracota, asa e?
Atunci vreau sa inteleg care ar fi motivatia ca sa adaptezi sistemul de alimentare cu peleti? Ce nu te multumeste la lemne?

costicamacovei
junior
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2012 9:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: alimentator de peleti in soba de teracota

Post by costicamacovei » Wed Nov 14, 2012 8:17 pm

nu la asta ma refer la nemultumire as vrea sa elimin deranjul

costicamacovei
junior
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2012 9:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: alimentator de peleti in soba de teracota

Post by costicamacovei » Wed Nov 14, 2012 8:32 pm

mentionez ca in soba am pus 0 serpentina care incalzeste 4 calorifere dar daca scap lemne prea multe pe foc incepe sa fiarba adica trebuie sa pun cate un lemn si gata ar trebui sa mai pun cateva calorifere dar nu mai am unde doar in pod si as vrea sa folosesc peleti dar imi trebuie sa fac un mecanislm de alimentare cu un temporizator s-au nu stiu vreun termostat asa ca va cer bparerea voastra cred ca merita sa incercam

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: alimentator de peleti in soba de teracota

Post by user_banat_85 » Wed Nov 14, 2012 8:33 pm

costicamacovei wrote:nu la asta ma refer la nemultumire as vrea sa elimin deranjul
Daca discutam la general si nu despre un caz concret, atunci pot sa-ti spun ca ori ca incarci buncarul cu peleti in fiecare zi, ori ca incarci buncarul cu lemne in fiecare zi - "deranjul" nu-l eliminam.
Din cate stiu eu peletii pot "scoate" 5 kWh/kg, iar lemnul de foc in jur de 4 kWh/kg (in ambele cazuri cu umeditate redusa).
Insa pretul la lemne la noi in judet este cca 330 lei/tona, iar la peleti 1000 lei/tona. Faceti un calcul.
O cunostinta de-a mea cu multa experienta in domeniul sobelor sustine ca nu este rational sa folosesti peleti pentru sobe.
Poate pentru cazane automatizate - da! Comoditatea are si ea un pret.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: alimentator de peleti in soba de teracota

Post by user_banat_85 » Wed Nov 14, 2012 8:39 pm

costicamacovei wrote:mentionez ca in soba am pus 0 serpentina care incalzeste 4 calorifere dar daca scap lemne prea multe pe foc incepe sa fiarba adica trebuie sa pun cate un lemn si gata ar trebui sa mai pun cateva calorifere dar nu mai am unde doar in pod si as vrea sa folosesc peleti dar imi trebuie sa fac un mecanislm de alimentare cu un temporizator s-au nu stiu vreun termostat asa ca va cer bparerea voastra cred ca merita sa incercam
Aha, deci ai un caz concret. Deci, casa este dotata cu calorifere si problema cu care te confrunti este continuitatea furnizarii agentului termic la parametri cat de cat constanti..
In cazul acesta nu ar fi mai simplu sa racordezi un stocator-acumulator de agent termic in instalatie? Este doar o parere, nu vreau sa deviem de la subiect, dar asta mi-a venit pe moment.

costicamacovei
junior
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2012 9:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: alimentator de peleti in soba de teracota

Post by costicamacovei » Wed Nov 14, 2012 9:03 pm

in ce consta un stocator de caldura revino cu ceva detalii te rog da in legatura cu pretul la combustibil ai dreptate

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: alimentator de peleti in soba de teracota

Post by user_banat_85 » Wed Nov 14, 2012 9:19 pm

costicamacovei wrote:in ce consta un stocator de caldura revino cu ceva detalii te rog da in legatura cu pretul la combustibil ai dreptate
Stocatorul reprezinta un vas (ca un boiler) doar ca este, de regula, gol in interior. Din schimbatorul de caldura agentul termic incalzit este admis in stocator si din stocator vine pe retur din nou in schimbator (un fel de "circuit mic"). Din stocator apoi agentul termic este trimis in instalatie, pe retur intorcandu-se agentul termic racit inapoi in stocator (un fel de "circuit mare").
In momentul in care d-ta ai adus la temperatura de confort casa si robinetii termostatati a caloriferelor s-au inchis, agentul termic din schimbator fara nici-un fel de restrictie continuie sa circule prin stocator, acumuland energia termica in acesta, pana cand "circuitul mare" nu va solicita iarasi o "portie noua" de agent termic.

costicamacovei
junior
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2012 9:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: alimentator de peleti in soba de teracota

Post by costicamacovei » Thu Nov 15, 2012 6:22 am

lisapet wrote:
costicamacovei wrote:in ce consta un stocator de caldura revino cu ceva detalii te rog da in legatura cu pretul la combustibil ai dreptate
Stocatorul reprezinta un vas (ca un boiler) doar ca este, de regula, gol in interior. Din schimbatorul de caldura agentul termic incalzit este admis in stocator si din stocator vine pe retur din nou in schimbator (un fel de "circuit mic"). Din stocator apoi agentul termic este trimis in instalatie, pe retur intorcandu-se agentul termic racit inapoi in stocator (un fel de "circuit mare").
In momentul in care d-ta ai adus la temperatura de confort casa si robinetii termostatati a caloriferelor s-au inchis, agentul termic din schimbator fara nici-un fel de restrictie continuie sa circule prin stocator, acumuland energia termica in acesta, pana cand "circuitul mare" nu va solicita iarasi o "portie noua" de agent termic.
imi puteti face o schema nu sunt cunoscator in domeniu

costicamacovei
junior
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2012 9:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: alimentator de peleti in soba de teracota

Post by costicamacovei » Thu Nov 15, 2012 6:26 am

lisapet wrote:
costicamacovei wrote:buna ziua stimati prieteni as dori ca impreuna sa facem un sistem de alimentare cu peleti o soba de teracota de unde putem procura sistemul de comanda electronic s-au daca cineva stie sa faca acest sistem eelectronic de comanda snecul si tancul de alimentare se face usor multumesc si astept pareri de la voi :D :D :D :D :D
Salutare Costica,
La automatizari nu ma pricep dar as incerca sa te sfatuiesc la partea termica. Sa inteleg ca deja ai soba de teracota, asa e?
Atunci vreau sa inteleg care ar fi motivatia ca sa adaptezi sistemul de alimentare cu peleti? Ce nu te multumeste la lemne?
uite ce am gasit pe youtube dar nu stiu unde am sa gasesc fotocelule
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... xn0#t=112s

Post Reply