SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by user_banat_85 » Thu Feb 07, 2013 8:25 pm

Latest post of the previous page:

cheluakame wrote:Poate am gresit subiectul, poate nu, dar ma tot bate gandul sa stric soba bunicilor de teracota cu 3 fumuri verticale, si sa le fac un focar performant din samota (dar zidita pe cant) si "straie" de teracota, cu 2 clopote.
Pareri, idei?
Florin, fara o cale directa nu ai nici-o sansa sa-i multumesti pe bunici.
In sectiunea laterala ai continuat canalul ascendent din primul clopot pana in partea superioara a clopotului doi. Acest canal ascendent trebuie sa se "termine" la nivelul "planseului" dintre cele doua clopote.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by cheluakame » Thu Feb 07, 2013 9:30 pm

dan wrote:Nu trebuie s afim extremisti ori soba de zidarie ori nimic...o teracota cu focar performant parca mai vrea sa se nasca odata...
Eu as mai adanci focarul pana mai in spate.
Aduci aer in cenusar printr-o teava direct de afara?
Eu asa as face, ba chiar as incerca sa trag teava cumva prin clopot sau cos, pentru a-l preincalzi.
Cat despre dimensiuni, desenul are doar rol informativ, nu am respectat anumite proportii. Urmeaza sa calculez, si focar si tot.
lisapet wrote:
cheluakame wrote:Poate am gresit subiectul, poate nu, dar ma tot bate gandul sa stric soba bunicilor de teracota cu 3 fumuri verticale, si sa le fac un focar performant din samota (dar zidita pe cant) si "straie" de teracota, cu 2 clopote.
Pareri, idei?
Florin, fara o cale directa nu ai nici-o sansa sa-i multumesti pe bunici.
In sectiunea laterala ai continuat canalul ascendent din primul clopot pana in partea superioara a clopotului doi. Acest canal ascendent trebuie sa se "termine" la nivelul "planseului" dintre cele doua clopote.
Cale directa, direct din focar, banuiesc. Sau merge facut in clopotul 1, imediat dupa iesirea din focat?
Usile vor fi etanse, facute de mine, cu snur din fibra de sticla si daca voi gasi, geam vitroceramic. Daca nu, voi lasa "usita" de vizitare.

Later Edit.
Acum am analizat traseul gazelor si mi-am dat seama ca trecerea de la clopotul 1 la 2 trebuie facuta la suprafata.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by phoenix » Thu Feb 07, 2013 9:42 pm

calea directa insemna drumul cel mai scurt din focar la cos...deci mereu din focar cat mai scurt la cos.
Depinde de cat este de mare inertia sobei si cosului ca sa faci cale directa sau nu...e de preferat daca poti sa o faci mereu.

Aerul secundar trebuie sa vina mereu de jos in sus asa ca nu-l aduce din clopot in jos...

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by cheluakame » Thu Feb 07, 2013 9:51 pm

Eu ma gandeam ca tot aerul care intra in cenusar, sa fie cumva preincalzit, daca se poate. Ziceam sa vina prin clopotul 1, de undeva din spate, iese in fata sobei, unde voi pune un siber de reglare si apoi sa intre in usa cenusarului printr-un tub flexibil.
Aerul secundar, pleaca din cenusar, si iese la o inaltime anume (cel mai probabil trebuie calculata).
Last edited by cheluakame on Thu Feb 07, 2013 9:53 pm, edited 1 time in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by phoenix » Thu Feb 07, 2013 9:53 pm

Pai da, din cenusar urca pe langa focar si e incalzit de la temperatura focarului si apoi iese in focar si e deja cald.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by user_banat_85 » Thu Feb 07, 2013 10:11 pm

cheluakame wrote:....Cat despre dimensiuni, desenul are doar rol informativ, nu am respectat anumite proportii. Urmeaza sa calculez, si focar si tot.
Bravo ai o abordare de profesionist!
cheluakame wrote: Cale directa, direct din focar, banuiesc. Sau merge facut in clopotul 1, imediat dupa iesirea din focat?
Varianta cu siberul "in clopotul 1" e mai reusita decat siberul in focar. In focar sunt temperaturi inalte si nu este indicat sa montam acolo materiale cu diferiti coeficienti de dilatare.
cheluakame wrote: Acum am analizat traseul gazelor si mi-am dat seama ca trecerea de la clopotul 1 la 2 trebuie facuta la suprafata.
Cat priveste traectoria gazelor reci, cred ca ai omis rolul "rostului uscat", cu toate ca in schema l-ai prevazut (in sectiunea frontala).

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by cheluakame » Thu Feb 07, 2013 10:21 pm

Bravo ai o abordare de profesionist!
Multumesc. Doar am avut un forum intreg de unde sa invat, si un profesor pe masura :D
Varianta cu siberul "in clopotul 1" e mai reusita decat siberul in focar. In focar sunt temperaturi inalte si nu este indicat sa montam acolo materiale cu diferiti coeficienti de dilatare.
Deci siber in clopotul 1 ramane.
Cat priveste traectoria gazelor reci, cred ca ai omis rolul "rostului uscat", cu toate ca in schema l-ai prevazut (in sectiunea frontala).
Corect, imi era sa nu se inteleaga ca si clopotul 1 este tot focar, asa ca am ales sa fac decat gaura de iesire a gazelor.

Banuiesc ca asa se intelege mai bine.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by avro » Thu Feb 07, 2013 10:21 pm

Calea directa se face neaparat direct sub cos. Eu la o soba am experimentat si l-am pus linga cos si am facut si o podulet ca poate se va indrepta fumul spre intrarea in cos, dar nu s-a ridicat si calea directa nu a functionat: fumul se ridica in clopotul de sus apoi copora in cel de jos si intra in focar si iar sus si tot asa pina se consuma tot oxigenul din soba si apoi kaput, incepea sa dea fumul afara. A trebuit sa repar greseala. Amus desenez.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by user_banat_85 » Thu Feb 07, 2013 10:26 pm

cheluakame wrote:... am avut un forum intreg de unde sa invat, si profesori pe masura :D
cheluakame wrote:..Banuiesc ca asa se intelege mai bine.
Da, asa este mai bine.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by user_banat_85 » Thu Feb 07, 2013 10:27 pm

avro wrote:Calea directa se face neaparat direct sub cos.
Da, este adevarata si aceasta. Nu ca nu ar functiona si altfel, dar si eu practic aceasta "regula".

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by avro » Thu Feb 07, 2013 10:28 pm

In general nu conteaza unde e calea directa: fie deasupra focarului, fie alaturi, principalul e ca sa fie din primul clopot, direct sub cos. Direct deasupra focarului se va incalzi prea tare si de aceea trebuie ori protejata ori pusa in afara focarului.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply