SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
addysoftware
junior
Posts: 14
Joined: Wed Apr 20, 2016 1:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by addysoftware » Wed Apr 20, 2016 8:14 pm

Latest post of the previous page:

Peretele-soba v2.jpg
Aceasta este schita circulatiei gazelor arse.

Am figurat cu diametru mai mare zonele care vor fi mai izolate termic, probabil suficient de intuitiv. Grosimea izolatiei va descreste treptat de sus in jos, pentru a ajunge la zero undeva la 0.5-1 metru inaltime fata de podea. Voi face calcule pentru a vedea cum obtin un echilibru optim de putere transferata intre parter si mansarda. Necesarul de putere al mansardei este de cca 0,9 kW in luna ianuarie si al parterului de aproximativ 0,6kW.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by anduvirgil » Wed Apr 20, 2016 8:37 pm

Un fum care iese in jos....nici macar orizontal http://www.mha-net.org/graphics/wild12/ ... C_3347.JPG" onclick="window.open(this.href);return false;
link complet http://www.mha-net.org/docs/v8n2/wildac12b.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

addysoftware
junior
Posts: 14
Joined: Wed Apr 20, 2016 1:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by addysoftware » Wed Apr 20, 2016 10:06 pm

Ha-ha, :lol: deci merge! :thumbup: :multumesc: :dance:

acu', ar urma sa continui studiile. Daca se poate sa-mi ziceti si mie diferentele de compozitie si proprietati intre refractare si samote ...
Ce comentarii ar mai fi la sistemul "revolutionar" propus?

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by anduvirgil » Wed Apr 20, 2016 10:15 pm

Refractara si samota sunt acelasi lucru...
Sunt diferite tipuri de samote/refractare...usoare si dense...fiecare cu domeniul sau de aplicabilitate.

addysoftware
junior
Posts: 14
Joined: Wed Apr 20, 2016 1:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by addysoftware » Mon Apr 25, 2016 7:05 pm

Am facut niste estimari preliminare.
v003.jpg
Portiunea folosibila de perete are 5.5m x 3m din care se scade o usa + inca cca 0,3mc spatiu tehnic.
Grosimea peretelui este de cca 30, posibil 40 cm. Calculul a fost facut pt 30cm
soba v003.zip
Rezultate: 24mp suprafat verticala neta expusa (fata+spate). Intrebare: ce disipatie medie are un perete vertical de soba, W/mpK?
Am considerat 18W/mpK .... nu stiu cat de adevarat este, cei care au facut sobe poate ma pot ajuta cu o cifra mai corecta...

4,26mc, 1,75 tone/mc, Masa totala: 7,5 tone; specific heat bricks: 0.9 kJ/kg*grd.

Cum temperatura acestui zid la echilibru disipativ rezulta mult prea mica (3.5 grd peste ambient) si in consecinta stocheaza prea putina caldura (5.8kWh) am luat hotararea sa-l izolez. La 20 grd delta-t, stocarea devine 38kWh adica suficient ptr cca 24 de ore in ianuarie... admitand o disipatie constanta (in realitate aceasta scade asimptotic cu temperatura, dar asta este normal la sobe si nu va fi o problema majora). Izolarea acestui perete se va face cu cca 2cm polistiren (1.5 cm din calcule), asta va duce la o temperatura interna de cca 30 grd peste ambient. Polistirenul si adezivii vor rezista timp indelungat la 55 grd?

Calculele pentru focar si riser arata necesitatea izolarii cu cca 20cm pt focar si cca 15cm pt riser. Vata minerala rezista la cca 1000 grd? Ce coeficient de temperatura are coeficientul de transfer termic la vata minerala la aceste temperaturi (800-1000 grd)? Ce alternative as avea daca nu rezista?

Am facut calculele pentru transfer termic prin patru fumuri descendente. Izolatia necesara este in general de cca 5 cm (10 cm doar in partea superioara a parterului) si distributia puterilor de transfer este buna.

Calculele arata ca fluxul de putere total focar+risere+fumuri va fi de 10kW, iar disipatia va fi de cca 1,5kW dupa stocarea a cca 35 kwh si la izolatia considerata a peretilor (1.5 - 2cm).
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by flavius76 » Tue Apr 26, 2016 5:30 pm

addysoftware wrote: Portiunea folosibila de perete are 5.5m x 3m din care se scade o usa + inca cca 0,3mc spatiu tehnic.
Grosimea peretelui este de cca 30, posibil 40 cm. Calculul a fost facut pt 30cm
Acest zid este deja construit sau il vei construi de la zero? Ideea sa folosesti tuburi peste tot, nu stiu la ce pret poti ajunge, caci nu sunt chiar ieftine aceste tuburi de samota, la partea descendenta poate merge mai bine sa faci canale zidite din caramida.
addysoftware wrote: Intrebare: ce disipatie medie are un perete vertical de soba, W/mpK?
Am considerat 18W/mpK .... nu stiu cat de adevarat este, cei care au facut sobe poate ma pot ajuta cu o cifra mai corecta...
Inteleg ca te referi la disipatia doar dintre suprafata exterioara a peretelui si aerul din incapere, in general in calcule folosim valoarea de 12w/mpK (15w/mpK pentru interiorul sobei, pe ideea ca in interior aerul e in miscare si transferul e putin mai bun).

Legat de vata minerala, aceasta rezista la temperaturi si de 1000 grade, dar nu rezista adezivul din ea care tine fulgii, oricum nu ajungi la 1000 grade in vata, 1000 sunt in fluxul flacarii, dar la riser pui mai intai un strat de 13mm de vata ceramica si apoi vata minerala, asa nu mai ai probleme.
4,26mc, 1,75 tone/mc, Masa totala: 7,5 tone;
7,5 tone x0,24w/kgK x 100 grade=180kwh, aceasta acumulare ar ajunge pentru 36 ore la un consum de 5kw/ora, dar te omoara la focar ca iti trebuie unul imens, asa esti nevoit sa mai reduci din acumulare folosind izolatii la interior, dar ajungi pe un teren unde trebuie calcule minutioase.
Nu stiu cum ai calculat tu, ca eu m-am pierdut prin cifrele tale :)

addysoftware
junior
Posts: 14
Joined: Wed Apr 20, 2016 1:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by addysoftware » Sun May 08, 2016 5:02 am

Buna Flavius.

Acest zid este deja construit sau il vei construi de la zero? Ideea sa folosesti tuburi peste tot, nu stiu la ce pret poti ajunge, caci nu sunt chiar ieftine aceste tuburi de samota, la partea descendenta poate merge mai bine sa faci canale zidite din caramida.

De la zero. Casa e abia in proiect (la arhitect) dar eu am studiat deja de sapte ani aspectele legate de independenta energetica.
Nu chiar peste tot, doar riser-ul si in general toata zona de temperatura foarte mare. Apoi, s-ar putea sa fie suficient sa fac doar doua tuburi descendente, mai ma gandesc, o sa mai cer si informatii..

Inteleg ca te referi la disipatia doar dintre suprafata exterioara a peretelui si aerul din incapere, in general in calcule folosim valoarea de 12w/mpK....
Ok, multumesc pentru valori

Legat de vata minerala, aceasta rezista la temperaturi si de 1000 grade, dar nu rezista adezivul din ea care tine fulgii, oricum nu ajungi la 1000 grade in vata, 1000 sunt in fluxul flacarii, dar la riser pui mai intai un strat de 13mm de vata ceramica si apoi vata minerala, asa nu mai ai probleme.
E prima data cand aud de asa ceva, multumesc frumos. O sa caut.

7,5 tone x0,24w/kgK x 100 grade=180kwh, aceasta acumulare ar ajunge pentru 36 ore la un consum de 5kw/ora, dar te omoara la focar ca iti trebuie unul imens, asa esti nevoit sa mai reduci din acumulare folosind izolatii la interior, dar ajungi pe un teren unde trebuie calcule minutioase.

Pai nu, ca imi trebuiesc doar 1.7kW flux termic spre casa si asta in cea mai friguroasa luna a anului (atat are casa pierderi la minus 15 grade afara). Apoi nu vreau sa incalzesc "soba" la 100 grd ci doar maxim la 40-45 grd deoarece in "soba" si atasate pe langa ea vor mai fi si ceva instalatii de apa calda, canalizare, de curent, de aer, va fi mobila de baie, va fi scara... Deci doar 20 grd deltaT, deci de 5 ori mai putina energie, dar atat va fi suficient. Oricum aceasta soba va fi folosita doar ca backup, si de asemena pentru gatit (pe acelasi traseu de fum se evacueaza si focarul de bucatarie, si de aceea am nevoie si de evacuarea de acoperis; oricum as fi facut-o, fiind necesara pentru initializare) nu in mod curent. Poate am vreo defectiune la instalatia principala de caldura a casei, si era nevoie de o soba clasica drept rezerva.

Post Reply