SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SOBA DE TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by phoenix » Sun Jan 06, 2013 7:48 pm

Latest post of the previous page:

Uite o soba http://remont.townevolution.ru/books/it ... t030.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;
Studiaza cu atentie trecerile de la clopot. Nu are rost sa faci iesirile mai mari. Atentie ca o caramida ruseasca etse mai mare. Functie de dimensiunea focarului aproximezi la soba ta deschiderile si daca iti este teama cu 15X15 cm (225 cmp), dimensiunea indicata de mine sau dimensiunea indicata de Bobo o lasi cat iese din aproximari .
Gauri de curatare sa lasi .

sorin76
junior
Posts: 8
Joined: Fri Nov 02, 2012 8:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: SOBA DE TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by sorin76 » Mon Jan 07, 2013 6:52 pm

va multumesc domnule bobo si domnule dan, pentru amabilitate si promtitudine

merak
junior
Posts: 63
Joined: Wed Jan 09, 2013 10:42 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by merak » Thu Jan 17, 2013 1:15 pm

Salutare,

Am refacut vara trecuta o soba simpla cu 5 fumuri in care am bagat un schimbator de caldura. O folosesc de 3 luni si sunt destul de multumit desi sunt sigur ca se putea mai bine. Deocamdata nu am decat 2 calorifere la ea (la parter si etaj).
Daca pun termostatul pe 60 de grade apa circula mai mult in termosifon incalzind caloriferul de la etaj. De incalzitor sunt multumit deocamdata insa ma deranjeaza ca am prea mare tiraj si papa mai multe lemne decat inainte cand era cu 5 fumuri si fara incalzitor in ea (bine e normal sa fie asa ca am captusit-o la greu cu refractare groase si subtiri). Intre timp am montat un siber in horn dar tot nu sunt multumit: inca se pierde caldura pe cos. Arderea este intensa ca am cenusarul cu 2 gratare pe toata lungimea focarului.

Ma gandeam ieri la o solutie relativ simpla: sa fac din horn un fel de recuperator de caldura adica sa mai construiesc inca un canal de fum lipit de horn.

Si o modificare mai substantiala dar iarasi fara a demonta nici-o cahla. In cazul in care nu ar intra niste tuburi ceramice ma gandeam sa bag o teava cu diametru mare sau cel mai simplu un horn metalic (sunt constient ca se va oxida in timp).
Si inca ceva: are rost sa ma gandesc la gazeificare?

Intr-un cuvant merita sa fac schimbarile in cauza?

Astept cu nerabdare parerile si sfaturile voastre.

Doamne ajuta!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by user_banat_85 » Thu Jan 17, 2013 2:40 pm

Salutare @merak (nu stiu care iti e numele mic, deaceea m-am adresat asa),
Imi pare bine ca sobarii din ziua de azi (vazandu-ti poza cu lucrarea) se descurca asa de bine la desenat in Sketch-Up. Bravo!
Cat priveste intrebarile tale.. vrei sa modifici, sa faci din nou mizerie in casa?
Eu zic sa verifici mai intai cu ce temperatura iti ies gazele pe cos si apoi mai vorbim..

merak
junior
Posts: 63
Joined: Wed Jan 09, 2013 10:42 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by merak » Thu Jan 17, 2013 3:10 pm

lisapet wrote:Salutare @merak (nu stiu care iti e numele mic, deaceea m-am adresat asa),
Imi pare bine ca sobarii din ziua de azi (vazandu-ti poza cu lucrarea) se descurca asa de bine la desenat in Sketch-Up. Bravo!
Ehe stii sa flatezi omul, dar totusi sunt amator la sobe; e drept ca visez sa ajung sobar ca nu imi place munca de birou :).
De meserie sunt programator iar sobele din propria casa(de fapt variante care au fost inlocuite de altele) le-am facut toate in sketchup mai intai. E un program foarte util si usor de folosit.
lisapet wrote: Cat priveste intrebarile tale.. vrei sa modifici, sa faci din nou mizerie in casa?
Eu zic sa verifici mai intai cu ce temperatura iti ies gazele pe cos si apoi mai vorbim..
Nu am cu ce sa masor dar pot sa spun ca dupa 2/3 ore de functionare cosul in zona siberului e cald(cosul e zidit din caramida pe cant) iar cand am scos afara siberul si am pus mana pe el arde (cred ca nu sfaraie daca scuipi pe el dar arde de nu poti sa ti degetul pe el mai mult de o secunda).
Eventual trimite un link cu un termometru ieftin.

Multam,

Cristian Nicolae

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by user_banat_85 » Thu Jan 17, 2013 4:15 pm

merak wrote:... e drept ca visez sa ajung sobar ca nu imi place munca de birou :).
De meserie sunt programator iar sobele din propria casa(de fapt variante care au fost inlocuite de altele) le-am facut toate in sketchup mai intai. E un program foarte util si usor de folosit.
Sigur vei ajunge daca asta iti doresti, caci in rest le "ai". Cum s-ar zice "pune burta pe "carte" si invata" , apoi construiestile in Sketch-Up..consultandu-te cu colegii si sigur vei fi cel mai respectat sobar din imprejurime. :)
merak wrote: Nu am cu ce sa masor dar pot sa spun ca dupa 2/3 ore de functionare cosul in zona siberului e cald(cosul e zidit din caramida pe cant) iar cand am scos afara siberul si am pus mana pe el arde (cred ca nu sfaraie daca scuipi pe el dar arde de nu poti sa ti degetul pe el mai mult de o secunda).
Asta cu "masurat cu mana" nu este o varianta tocmai reusita..Sa ai in vedere ca la soba ta, daca vei raci fumul mai mult de 90 grd C - s-ar putea sa apara problemele cu condensul.. Si pe 90 grd C - intradevar nu poti tine mana...
Sper ca m-am facut inteles.

merak
junior
Posts: 63
Joined: Wed Jan 09, 2013 10:42 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by merak » Fri Jan 18, 2013 7:55 am

lisapet wrote: Asta cu "masurat cu mana" nu este o varianta tocmai reusita..Sa ai in vedere ca la soba ta, daca vei raci fumul mai mult de 90 grd C - s-ar putea sa apara problemele cu condensul.. Si pe 90 grd C - intradevar nu poti tine mana...
Sper ca m-am facut inteles.
Cu funinginea am patit-o de cateva ori din cauza lemnelor ude si nu numai.
Ratiunea imi spune sa o las asa cum e, ca si asa am cam exagerat cu modificarile la sobe si am ramas in urma la finisajele interioare de ne manca praful din beton.

Mersi fain.
Cristian Nicolae

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by Bobo » Fri Jan 18, 2013 8:21 am

[quote="Cu transformarea cosului in clopot a prezentat Sandy 76 daca nu ma insel .Se poate numai ca trebuie sa modifici cosul la baza.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by sandy76 » Fri Jan 18, 2013 9:28 am

Bobo wrote:[quote="Cu transformarea cosului in clopot a prezentat Sandy 76 daca nu ma insel .Se poate numai ca trebuie sa modifici cosul la baza.

-Prezentarea este de pe acest forum, am pus si pe _reclama_.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

merak
junior
Posts: 63
Joined: Wed Jan 09, 2013 10:42 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by merak » Fri Jan 18, 2013 2:26 pm

Sal,

Marea provocare pt. sobarii de teracote e sa adaptam sistemele mai recente in spatiul ingust al unei sobe de teracota.
Iau cazul cel mai frecvent 3x2x...
Sistemul lui Iosif pare sa fie cel mai de treaba. Am facut un proiect simplificat al lui. Pe mine personal ma deranjeaza ingustarea si mai mare a unui focar deja prea ingust asa ca am renuntat la admisia de aer secundar de pe laterale.
Aerul secundar este preluat din cenusar si "scuipat" prin niste fante patrate(20x20) in focar. Aici este daca e bine ca admisia primara si cea secundara sa se amestece si daca se va mai produce arderea secundara in cazul asta. Am prevazut si un rost uscat pt. preluarea gazelor de balast.
Cu alte cuvinte avem de-a face cu o soba clasica cu 2 poduri cu un clopot si alte adaugiri. Ideea e sa ajungem la un proiect cat mai simplu si fara costuri suplimentare in ce priveste materialele.
Astept sugestii daca sunteti interesati.

Doamne ajuta,
Cristian Nicolae
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by ciine » Fri Jan 18, 2013 5:56 pm

Dar de ce va limitati la dimensiunea asta 3/2 , pune o placa in plus 3/3 si rezolvi problema profesionist ,

Post Reply