SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
pano
junior
Posts: 3
Joined: Fri Nov 23, 2012 8:12 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

SOBA TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by pano » Sun Nov 25, 2012 8:53 pm

[/attachment]
Picture 023.jpg
Salut prieteni...o sa pun niste schite facute de mine si sa-mi spuneti daca am inteles bine treaba cu soba cu clopote.vreau sa fac urmatoarea soba cu clopote.Cea notata cu (A)....(B) este un fel de corcitura, cu un, clopot si cu fumuri,iar cea notata cu(C) este clasica cu fumuri,asa le fac eu si dau randament.M-am apucat de sobe acum 4-5 ani si vreau sa spun, ca in primul an, au fost 3 sobe facute de mine, iar anul asta am facut cred ca vreo 16 sobe.Pot sa spun ca am avut si probleme pentru ca eu am invatat singur,ce am furat de la diversi sobari si ce am loat, zic eu, ce a fost mai bun de pe diverse forumuri.Domnul bobon stie mai bine ca l-am cam zapacit cu intrebarile.Vreau sa incerc si ceva nou gen clopote,m-ar iteresa cam ce distanta sau ce marime sa aiba interiorul clopotului si ce distanta tre, lasata la trecerea fumului.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SOBA DE TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by phoenix » Sun Nov 25, 2012 9:07 pm

Pano, iti recomand sa treci gradat de la fumuri la clopote ca sa nu iti superi clientii si sa nu apara probleme. Daca faci o soba cu 5 fumuri renunta la peretii despartitori la fumurile alaturate astfel incat sa intre fumul si sa iasa pe jos din cavitatea creata si astfel ai inceput sa faci clopote.
Vei intelege apoi ce insemna un clopot si faptul ca se incalzeste mai bine cu acest sistem.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: SOBA DE TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by Bobo » Sun Nov 25, 2012 10:15 pm

pano wrote:[/attachment]
Picture 023.jpg
Salut prieteni...o sa pun niste schite facute de mine si sa-mi spuneti daca am inteles bine treaba cu soba cu clopote.vreau sa fac urmatoarea soba cu clopote.Cea notata cu (A)....(B) este un fel de corcitura, cu un, clopot si cu fumuri,iar cea notata cu(C) este clasica cu fumuri,asa le fac eu si dau randament.M-am apucat de sobe acum 4-5 ani si vreau sa spun, ca in primul an, au fost 3 sobe facute de mine, iar anul asta am facut cred ca vreo 16 sobe.Pot sa spun ca am avut si probleme pentru ca eu am invatat singur,ce am furat de la diversi sobari si ce am loat, zic eu, ce a fost mai bun de pe diverse forumuri.Domnul bobon stie mai bine ca l-am cam zapacit cu intrebarile.Vreau sa incerc si ceva nou gen clopote,m-ar iteresa cam ce distanta sau ce marime sa aiba interiorul clopotului si ce distanta tre, lasata la trecerea fumului.
Da, se pare ca ai inteles,dar abia este inceputul. Sobele de zidarie cu clopote sau canale paralele, etc sunt vaste functie de alti parametri si preferinye. Ar fi bine sa studiezi si la teracote, si la sobe de X putere si in alte parti, deci cam tot ce sa scris pe aici si te vei documenta. Inceputul este p[romitator,putina aprofundare, putina logica si vom merge mai departe ,domeniu-i vast.Clopotele sunt mult mai simple, cum s-ar spune oarbe dar care dau caldura si functioneaza 100% ,asta o spun eu care acest an numai clopote am facut, dar nu clasice ca la rusi ci putin modificate=>foarte bine. De fapt aici invatam toti probleme sunt multe pentru ca si lucrarile sunt complexe. Daca ai sa vii cu noi si nu te vei retrage cum deja am vazut pe unii vei avea de invatat.Ai fi tinar, eu sunt pensionar dar ma pasioneaza ,poate voi incerca la anul la lat nivel,Sa traiesti oltene de Craiova eu sunt de mehedinti.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SOBA DE TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by phoenix » Sun Nov 25, 2012 10:19 pm

Bobo eu nu te cred ca esti pensionar...pensionar, sobar care sta si invata si calculatorul si mai sta pe forumuri...nu te cred Bobo.
Am vazut ca Oltenia e puternica la sobarit...:)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SOBA DE TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by phoenix » Mon Nov 26, 2012 1:19 pm

Bobo, ne spui si noua cu cat sunt mai bune clopotele decat fumurile? De ce ai renuntat la fumuri?

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: SOBA DE TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by Bobo » Mon Nov 26, 2012 1:28 pm

dan wrote:Bobo, ne spui si noua cu cat sunt mai bune clopotele decat fumurile? De ce ai renuntat la fumuri?
In primul rind ..functioneaza 100% numai daca ai cosul infundat nu merge mai cu seama cele de bucatarie. pentru ca se elimina circularea fortata a gezelor reci cind urca si a gazelor fierbinti cind coboara. Clopotul permite deplasarea gazelor ca o perdea si coboara decit cind se racesc. De acum o sa fac focarele mai inalte si in focar o sa fac primul clopot (60 cm) Daca pui 2 dopuri sau chiar unul poti curata soba fara sa mai desfaci capacul ani de zile, poate niciodata.daca si la burlanul de racord faci o fereastra bunaoara cum am eu. dar nu se vede. Incalzire uniforma, pastrarea in timp a caldurii in soba si consum mai mic la lemne cam cu 20%.Am intrebat clientii la care le-am facut tot eu inainte cu fumuri si le-am modificat cu clopote => asta e. Este bine. Bine eu nu fac clopotul normal, il mai incarc cu caramizi pentru intarirea sobei. La clopotul de sus unde sunt fumuri o sa plachez cu sobinca pentru mentinerea mai mult a caldurii.(am facut la una si s-a cunoscut, dar am plecat rapid si nu am consatat dupa timp de ore)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SOBA DE TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by phoenix » Mon Nov 26, 2012 1:42 pm

Multumesc Bobo!

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SOBA DE TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by user_banat_85 » Mon Nov 26, 2012 3:30 pm

Bobo wrote: In primul rind ..
Prietene, ai intarit convingerile mele ca esti un om deosebit! Chiar si la varsta ta - ai o energie in tine de invidiat! :lol:
Mai mult decat atat, cu toate ca ai multa experienta - esti in cautarea perfectiunii, iar asta e de apreciat.
Multumesc, Bobo, acum sunt convins ca dupa un an de comunicare - te-am "convertit" definitiv. :lol:
Tine-o tot asa, caci va fi mai bine!

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: SOBA DE TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by Bobo » Mon Nov 26, 2012 8:33 pm

lisapet wrote:
Bobo wrote: In primul rind ..
Prietene, ai intarit convingerile mele ca esti un om deosebit! Chiar si la varsta ta - ai o energie in tine de invidiat! :lol:
Mai mult decat atat, cu toate ca ai multa experienta - esti in cautarea perfectiunii, iar asta e de apreciat.
Multumesc, Bobo, acum sunt convins ca dupa un an de comunicare - te-am "convertit" definitiv. :lol:
Tine-o tot asa, caci va fi mai bine!
Salut Andrei, Asta iarna ai spus ca sa incerc cind ne hirjoneam, am incercat a mers din prima si restul in continuare Daca sa incalzit mi-am dat seama imediat ca functionarea este mai buna .Am mai spus nu ma omor dupa calcule pentru ca le am in singe ,aplic mai mult logica ,pentru o camera sau doua clculul il fac in 2 minute. si pina acum nu am dat in bara. Daca veneai cu ideea asta acum 10 ani nici nu te bagam in seama sau cind lucram la fabrica ce .... trebuia sa imi demonstrezi pe viu obtiune ta. Acum mai incerc si ce spun altii mai cu seama cind stiu ca se poate remedia rapid. (la teracote nu la sobele voastre de zidarie) Dar si la zidarie care ar fi problema.. a da... coborirea fumului --stilul tau--- pina la pardoseala. este bai. Si in cartea sobarului scrie ca sunt mai bune clopotele. Salut, vezi cu alte postari

pano
junior
Posts: 3
Joined: Fri Nov 23, 2012 8:12 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: SOBA DE TERCOTA CU CLOPOT SAU FUMURI?

Post by pano » Wed Nov 28, 2012 7:44 pm

Salut bobon, poti sa pui niste schite ca-m cum ai facut sobele de teracota cu clopot eventual niste dimensiuni ceva.Sau crezi ca una din schitele atasate de mine este aproape de adevar?...Are dreptate si dan cu transformarea fumuruilor,dar or cum pina la vara am destul timp sa ma documentez.Poate o sa incerc si o soba doua de caramida. ;)

Post Reply